Przejdź do treści
20:20 Kaczyński o uchyleniu immunitetu Ziobrze: wierzę, że ci, którzy w tym uczestniczyli, odpowiedzą przed sądem
20:00 Ukraina: ponad 1,4 tys. Afrykańczyków z kilkudziesięciu krajów walczy po stronie Rosji
19:40 Polska: Prezydent zawetował ustawę w sprawie utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry
19:20 Polska: Sejm uchylił immunitet Zbigniewowi Ziobrze w odniesieniu do zarzutów związanych z Funduszem Sprawiedliwości
19:00 Trump: liczba żołnierzy USA w Europie pozostaje bez zmian, siły są tylko przemieszczane
18:40 Dania: rząd wprowadzi zakaz korzystania z platform społecznościowych przez dzieci
18:20 Polska: Sejm uchwalił ustawę zwiększającą podwyżki akcyzy na alkohol
18:00 Polska: Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na 2026 rok
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W poniedziałek dotrze do Polski kolejna partia szczepionki przeciw koronawirusowi

Źródło: PAP/Marcin Bielecki

- W poniedziałek rano dotrze do Polski kolejna dostawa 300 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Pfizer. Do czwartku Agencja Rezerw Materiałowych będzie zbierała zamówienia od szpitali i w przyszłym tygodniu rozpocznie dystrybucję tej partii - przekazał PAP prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Kuczmierowski poinformował w rozmowie z PAP, że nowa dostawa szczepionek po przylocie samolotem cargo do Warszawy jeszcze przed południem zostanie przetransportowana do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

- Tam szczepionki będą czekały na dostawy do hurtowni farmaceutycznych, a później do szpitali - wskazał.

Jak tłumaczył w każdym tygodniu procedura będzie powtarzana. "Mamy opracowany system, zgodnie z którym w czwartki do godz. 12 szpitale przeprowadzające szczepienia przeciw Covid-19 będą składać zamówienia na szczepionkę, zamówienia te będą realizowane w poniedziałki do godz. 12" - mówił szef ARM.

Oznacza to - jak dodał - że partia szczepionek, która przyleci do Polski w poniedziałek zostanie dostarczona do szpitali za tydzień.

- Równolegle mamy dziś dużą, bo wynoszącą ponad 150 tysięcy sztuk, dostawę szczepionek do szpitali węzłowych z poprzedniego transportu (zamówienia na nią zbierano do ostatniego czwartku) - zaznaczył Kuczmierowski.

Prezes tłumaczył we wcześniejszej rozmowie z PAP, że szczepionki, które zostaną w poniedziałek przewiezione z magazynów do szpitali, będą częściowo "pożyczone" z puli przeznaczonej dla osób, które przyjęły już tydzień temu pierwszą dawkę, a kolejną powinny przyjąć za ok. dwa tygodnie.

- Z odkładanej na drugą dawkę szczepionek, pożyczamy pewną cześć, która zostanie uzupełniona transportem szczepionek, który w poniedziałek rano przylatuje do Polski i około godziny 10 powinien być już w magazynach. Ta krótkoterminowa pożyczka ma odpowiedzieć na potrzeby szpitali, na popyt, jaki jest w środowisku medycznym - wyjaśnił szef ARM.

Poinformował też, że przy kolejnych transportach szczepionek do placówek medycznych, będzie zachowana zasada, zgodnie z którą połowa dawek szczepionek zostaje zatrzymana w magazynach na drugie szczepienie, a połowa zostaje wysyłana do placówek medycznych.

Ponadto Kuczmierowski informował, że dzięki zmianie przelicznika z pięciu na sześć dawek szczepionki z jednej fiolki, o ok. 20 proc. zwiększy się ich zasób.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. 

PAP

Wiadomości

Bąkiewicz o stanowisku rządu dot. rolników. "To zdrada interesu narodowego"

Polska będzie wkrótce wolna od szajki Tuska

Ceny paliw znów w górę. Eksperci nie mają dobrych wieści dla kierowców

Żurek żurkiem uczcił represje wobec Ziobry

KRRiT potwierdza: Republika najlepsza w październiku wśród stacji informacyjnych

Kierwiński wprowadza zakaz noszenia broni w dniu Marszu Niepodległości

Żurkowcy wygrali. Ziobro bez immunitetu, jest też zgoda na areszt

Prezydent zawetował ustawę o powstaniu Parku Doliny Dolnej Odry. Matecki triumfuje, Kloska niezadowolona

Orlen dostarczy Ukrainie w 2026 r. amerykański gaz LNG

Moskal alarmuje: Minister Leszczyna zabrała pacjentom onkologicznym dwa lata życia i nadziei

Ziobro w Republice: żyjemy w państwie, które znajduje się poza cywilizacją

Brad Pitt pozywa Angelinę Jolie na 35 milionów dolarów.

Prezydent o Tusku: premier rządu bezprawia

Fundacja Liberté! pod lupą: publiczne pieniądze, państwowi partnerzy i polityczna scena Igrzysk Wolności

Smutne wieści ze świata sportu. Nie żyje wicemistrz Polski

Najnowsze

Bąkiewicz o stanowisku rządu dot. rolników. "To zdrada interesu narodowego"

KRRiT potwierdza: Republika najlepsza w październiku wśród stacji informacyjnych

Kierwiński wprowadza zakaz noszenia broni w dniu Marszu Niepodległości

Żurkowcy wygrali. Ziobro bez immunitetu, jest też zgoda na areszt

Prezydent zawetował ustawę o powstaniu Parku Doliny Dolnej Odry. Matecki triumfuje, Kloska niezadowolona

Polska będzie wkrótce wolna od szajki Tuska

Ceny paliw znów w górę. Kierowcy zapłacą więcej za benzynę i diesel

Ceny paliw znów w górę. Eksperci nie mają dobrych wieści dla kierowców

Internauci komentują wpis Waldemara Żurka po decyzji Sejmu ws. Zbigniewa Ziobry

Żurek żurkiem uczcił represje wobec Ziobry