Przejdź do treści
15:53 Lubelskie: Szczątki obiektu przypominającego drona zostały odnalezione w niedzielę w miejscowości Żelizna (pow. radzyński, woj. lubelskie) – podała policja
14:30 Dyplomacja: KPRP zaproponowała spotkanie prezydentów Nawrockiego i Zełenskiego 19 grudnia w Warszawie
14:11 Premier Meloni: zapowiedzi administracji USA to przebudzenie dla Europy
13:26 Rzecznik prezydenta: główne tematy rozmów prezydentów Nawrockiego i Zełenskiego, które odbędą się 19 grudnia w Warszawie, będą dotyczyły bezpieczeństwa, spraw gospodarczych i historycznych
13:22 Rzecznik prezydenta: KPRP zaproponowała stronie ukraińskiej spotkanie prezydentów Karola Nawrockiego i Wołodymyra Zełenskiego 19 grudnia w Warszawie. Ustalane są szczegóły planowanej wizyty
13:11 IMGW: Nadchodzący tydzień będzie bardziej jesienny niż zimowy. Pojawią się mżawki, mgły i zamglenia, na północy będzie wietrznie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

W nadleśnictwach lubelskiej RDLP przybędzie 25 mln nowych drzew. Wiemy więcej!

Źródło: canva.com

Jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Lublinie, ponad 25 mln drzew - sosen, dębów, olch, brzóz i buków - zostanie posadzonych w tym roku w lasach na Lubelszczyźnie. Tegoroczne odnowienia i zalesienia obejmują łącznie teren blisko 3,5 tys. ha.

Nowe nasadzenia to element zrównoważonej gospodarki leśnej, która ma na celu pogodzić konieczność ochrony przyrody lasu i drzew z potrzebą korzystania z drewna na co dzień, zarówno przez przemysł, jak i przez każdego z obywateli. „Dlatego plany gospodarcze zakładają taki rozmiar pozyskania drewna, aby przyrost roczny drewna był zawsze większy niż pozyskanie. Poza tym na miejscu wyciętych drzew leśnicy sadzą nowy las, z reguły w danym roku lub w kolejnym od wycięcia drzewostanu” – tłumaczy Sternik.

W nadleśnictwach lubelskiej RDLP obecnie dobiega końca jesienna kampania odnowieniowa, czyli sadzenie nowych drzew w miejsce usuniętych lub zniszczonych, ale także na nowych gruntach dotychczas nieleśnych, np. nieużytkach. W tym roku zaplanowano posadzenie ponad 25 mln drzew, przy czym nieco ponad 70 proc. planowanych na ten rok nasadzeń leśnicy wykonali już wiosną.

Tegoroczne odnowienia i zalesienia na terenie lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych obejmą łącznie obszar około 3,5 tys. hektarów. Leśnicy tłumaczą, że to powierzchnia porównywalna z wielkością np. miasta Chełm, warszawskiego Mokotowa albo prawie 5 tys. boisk piłkarskich. Najwięcej nasadzeń przewidziano w nadleśnictwach: Janów Lubelski, Włodawa, Nowa Dęba i Rozwadów.

Jak podkreślił zastępca dyrektora RDLP w Lublinie Mariusz Kiczyński, cytowany w komunikacie dyrekcji, dominującym gatunkiem w lasach Lubelszczyzny jest sosna, ale leśnicy sukcesywnie zwiększają udział gatunków liściastych. Ma to na celu podnoszenie odporności lasu na rożne szkodliwe czynniki i dostosowanie składu gatunkowego drzew do warunków klimatycznych oraz glebowych danego miejsca.

Według leśników w odnawianiu lasów w Lubelskiem duży udział mają tzw. samosiewy. To odnowienia naturalne, kiedy nowy las powstaje ze skiełkowania nasion, które opadły z drzewostanu macierzystego, a także z odrośli z pnia i korzeni. W tym roku takie odnowienia – według szacunków - mogą stanowić nawet kilkanaście procent obszaru przeznaczonego do odnowień i zalesień na terenie lubelskiej RDLP.

Naturalne odnowienia lasu są szczególnie cenne m.in. dlatego, że stanowią najlepsze jakościowo drzewa, o większej odporności, przy jednoczesnym zachowaniu korzystnych dla nich cech mikroklimatu oraz gleby. „Odnowienia powstałe w sposób naturalny są trwalsze, między innymi dzięki dużo większym zdolnościom akomodacji do lokalnych warunków siedliskowych. Taki sposób odnawiania lasów ma korzystny wpływ na zwiększanie odporności naszych lasów" – dodał Kiczyński.

Według obowiązujących przepisów leśnicy mają 5 lat na posadzenie nowego lasu w miejscu wyciętych drzew. Sternik zaznaczyła, że prowadzona na przestrzeni lat gospodarka, w której przyrost roczny drewna był zawsze większy niż pozyskanie, przyniosła zwiększenie powierzchni lasów - lesistość Polski wzrosła z 21 proc. w 1944 r. do 30 proc. obecnie.

Nadleśnictwa RDLP w Lublinie zarządzają gruntami o powierzchni 425,6 tys. ha, z czego grunty leśne stanowią 408,2 tys. ha. W zasięgu działania lubelskiej dyrekcji znajduje się także ok. 239 tys. ha lasów prywatnych. Lubelska RDLP obejmuje teren woj. lubelskiego (poza powiatem łukowskim), a także niewielką część województw podkarpackiego i mazowieckiego.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Kowalski: Dwa lata zmarnowane. Polska nie liczy się w Europie

Meloni z apelem do Europy. Wzywa do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Grochmalski: Tusk nie informował prezydenta Kaczyńskiego o współpracy ze służbami

Domański zmienił zdanie nt. euro. Czy Tusk zostanie wezwany za te słowa do Berlina?

Andruszkiewicz: czas na masowe szkolenia wojskowe. Zagrożenie jest realne

Świąteczny jarmark w Lublinie. Stare Miasto pełne smaków, muzyki i tradycji [WIDEO]

Ambasador Niemiec jasno o reparacjach za bestialstwo: teraz nie ma o tym mowy

Strategia USA obnaża prawdę: wraca świat państw narodowych

RCB ostrzega, od 15 grudnia będą uruchamiane syreny alarmowe!

Nowa Strategia Bezpieczeństwa USA. Co naprawdę planuje Trump

Europoseł pokazał czym będą nas truć po wejściu do Mercosur

Tusk jedzie na ścianę. Ustawy bez poparcia, wojna z prezydentem i chaos w państwie

PILNE: Zełenski w Polsce. Prezydent Ukrainy podał datę [SZCZEGÓŁY]

SPRAWDŹ TO!

Tusk postanowił... narysować psa. I znów uderzył w prezydenta [WIDEO]

Wroński: Alarm rolników: sprzedaliśmy tylko 1/3 zbóż. Nadchodzi krach

Najnowsze

Kowalski: Dwa lata zmarnowane. Polska nie liczy się w Europie

Andruszkiewicz: czas na masowe szkolenia wojskowe. Zagrożenie jest realne

Świąteczny jarmark w Lublinie. Stare Miasto pełne smaków, muzyki i tradycji [WIDEO]

Ambasador Niemiec jasno o reparacjach za bestialstwo: teraz nie ma o tym mowy

Strategia USA obnaża prawdę: wraca świat państw narodowych

Meloni z apelem do Europy. Wzywa do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Grochmalski: Tusk nie informował prezydenta Kaczyńskiego o współpracy ze służbami

Domański zmienił zdanie nt. euro. Czy Tusk zostanie wezwany za te słowa do Berlina?