Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
UWAGA! UPAŁY! W weekend w Polsce nawet 39-41 stopni C. Służby apelują, aby najmłodsi oraz seniorzy unikali wychodzenia z domu, zwłaszcza w godz. 15:00 - 18:00. Nie zapominajmy o piciu dużych ilości wody mineralnej. Pamiętajmy o zwierzętach
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Zapraszamy na otwarte spotkanie z posłem Bartoszem Kownackim i dziennikarzem Republiki Adrianem Klarenbachem. Więcbork, 27 czerwca (sobota), godz. 15:00, Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Rybacka 11
Wydarzenie Zapraszamy na otwarte spotkanie z posłem Bartoszem Kownackim i dziennikarzem Republiki Adrianem Klarenbachem. Bydgoszcz, 27 czerwca, godz. 17:30, City Hotel, ul. 3 Maja 6
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza Nowy Sącz oraz Europoseł Arkadiusz Mularczyk, poseł Patryk Wicher zapraszają na 86.rocznicę zbrodni w Trzetrzewinie. 28 czerwca, godz. 11:00 w kościele Matki Boskiej Pocieszenia w Trzetrzewinie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na spotkanie z Elżbietą Rafalską i posłem Władysławem Dajczakiem. 29 czerwca, godz. 17:00 Sala parafialna przy ul Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Łódzkie Kluby "Gazety Polskiej" oraz Poseł Agnieszka Wojciechowską van Heukelom zapraszają na koncert Leszka Czajkowskiego z komentarzem historycznym Tadeusza Płużańskiego 30 czerwca, godz. 19:00 ul. Piotrkowska 14, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

„W drogę do Źródła Życia". Bp Mazur: Jest to czas zbiórki na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy

Źródło: Fot. Canva

Dzięki Akcji św. Krzysztof - w ramach, której zbieramy na środki na zakup transportu dla misjonarzy - możemy uratować ludzkie życie - powiedział przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Samochód, ambulans, czy motorówka – to często podstawowe narzędzie pracy misjonarza - zaznaczył.

W niedzielę rozpoczyna się XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem "W drogę do Źródła Życia". Obchodzony jest z okazji wspomnienia patrona kierowców i podróżujących, które przypada 25 lipca. Towarzyszy mu organizowana przez MIVA Polska Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany km na środki transportu dla misjonarzy.

- Jest to czas modlitwy za użytkowników dróg oraz zbiórki na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy, którzy potrzebują nie tylko wsparcia duchowego, ale i materialnego – powiedział bp Mazur apelując o włączenie się w akcję.

- Środki transportu są jednym z podstawowych narzędzi ewangelizacji, które niejednokrotnie ratuje ludzkie życie. Dzięki nim misjonarze i katechiści mogą dojechać do stacji misyjnych leżących na uboczu, do oddalony wiosek, szpitala, ośrodków zdrowia, czy przywieźć chorym niezbędne lekarstwa – powiedział bp Mazur.

Największa bieda jest w Afryce i na Madagaskarze

- Miejscowi wierni nie są w stanie udźwignąć ciężaru utrzymania parafii, szkoły czy ośrodków zdrowia. Na drugim miejscu jest Ameryka Łacińska, zwłaszcza Amazonia, gdzie potrzebne są nie tylko samochody terenowe, ale także tratwy, motorówki, czy same silniki do łodzi – powiedział biskup. Jak dodał – sporo próśb pochodzi także z Nowej Gwinei.

Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki zwrócił uwagę, że niekiedy do przejechania jest zaledwie 11 kilometrów, ale ze względu, na jakość drogi, trasę przebywa się w 2-3 godziny. Jako przykład podał tereny dżungli w Peru, czy Papui Nowej Gwinei.

- Są rejony, w których misjonarz musi zostawić pojazd i część drogi przejść pieszo – powiedział.

W ubiegłym roku ze wszystkich prowadzonych przez MIVA Polska akcji na środki transportu łącznie zebrano 5 mln 250 tys. zł.

- Dzięki temu udało się zrealizować 78 projektów na 137 różnych pojazdów dla misjonarzy: 52 samochody (terenowe i osobowe), 4 busy i 2 ambulanse; 24 motocykle i 51 rowerów dla katechistów misyjnych; 2 traktory oraz jeden koń z wozem. 3 mln 711 tys. zł. Najwięcej projektów zrealizowano w Afryce(39) w 16 krajach tego kontynentu; 26 - w Ameryce Południowej w 7 krajach; 9 projektów Azji w 3 krajach oraz po 3 projekty w Oceanii (Papua Nowa Gwinea) i 1 w Europie (Albania). Największa liczba projektów została zrealizowana w Boliwii (9) – powiedział dyr. MIVA Polska.

W ocenie bpa Mazura z roku na rok wśród Polaków wzrasta świadomość misyjna, a co za tym idzie pomoc materialna i duchowa dla misjonarzy wyrażająca się w modlitwie oraz ofiarowaniu za nich swoich cierpień.

- Czas pandemii, choć bardzo trudny, wyzwolił w ludziach wiele dobra. Obserwujemy większą solidarność i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Poznając realia życia mieszkańców krajów misyjnych, którzy z powodu lockdownu często cierpieli głód, ponieważ wielu nie mogło wyjść na swoje pola czy sprzedać produktów na targu, wierni w Polsce z hojnością odpowiadali na nasze prośby o wsparcie - powiedział bp Mazur.

Dzisiaj rozpoczyna się XXII Ogólnopolski #TydzieńŚwKrzysztofa pod hasłem: W drogę do Źródła Życia.

Z Tygodniem św. Krzysztofa związana jest Akcja św. Krzysztof 1 grosz za 1 kilometr, dzięki której misjonarze otrzymują potrzebne środki transportu.@MivaPolska pic.twitter.com/gnlixI22l9

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 18, 2021

Jako przykład wskazał "specjalny fundusz dla misji w dobie koronawirusa" ustanowiony przez Dzieło Pomocy Ad Gentes oraz Komisję Episkopatu ds. Misji w czerwcu ub. roku, w ramach którego zebrano i przekazano polskim misjonarzom 2,678 mln zł na działalność pomocową i charytatywną.

Także w ramach akcji "Promienie Miłosierdzia" MIVA Polska dzięki ofiarności Polaków zakupiła w br. 700 wózków dla niepełnosprawnych, dając tym osobom "szansę na nowe życie" - dodał bp Mazur.

- 600 to były wózki standardowe, 50 trójkołowe, 1 elektryczny, 2 zmotoryzowane a reszta - dziecięce specjalny - czytamy w komunikacie MIVA Polska.

W latach 2016-2020 w ramach tej samej akcji zrealizowano 18 projektów na zakup 217 wózków inwalidzkich różnego typu na łączną kwotę 35 539 EUR – poinformowano.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji zaapelował o udział wszystkich osób duchownych i wiernych świeckich w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr - na rzecz misyjnych środków transportu.

- Niech każda wspólnota parafialna oraz wspólnota zakonna włączy się w tę akcję i zorganizuje odpowiednią zbiórkę na ten szlachetny cel – poprosił bp Mazur.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.

Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – jest ich tam 756. W Afryce pracuje 726 osób. W Azji mamy 325 misjonarzy, a w Oceanii – 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa 16 osób z Polski.

PAP