Przejdź do treści
15:42 J.D. Vance: Nie walczymy z Iranem, tylko z programem atomowym; cofnęliśmy go o długi czas
14:53 Szef Pentagonu: nasza operacja nie miała na celu zmiany reżimu w Iranie
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W Tatrach niższy stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do wyjść nadal niekorzystne

Źródło: fot. Aleksander Mimier

W Tatrach po ostatnich obfitych opadach śniegu sytuacja powoli się stabilizuje. W poniedziałek po południu TOPR obniżył do trzeciego w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje do wtorku do godz. 20.

W praktyce trzeci stopień oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromiznach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin

W Tatrach są nadal niekorzystne warunki do wycieczek górskich. Szlaki są pokryte grubą warstwą śniegu i są nieprzetarte. W wielu miejscach utworzyły się głębokie zaspy.

Do odwołania zamknięty jest dla ruchu turystycznego, transportu konnego i samochodowego szlak do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej. Nie są sprzedawane bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ze względu na zagrożenie lawinowe zamknięto, także do odwołania, schronisko na Hali Kondratowej. Bufet schroniskowy też jest nieczynny. Nie ma dojścia do innych wyżej położonych schronisk, m.in. nad Morskim Okiem czy w Dolinie Pięciu Stawów.

Zamknięte są trasy narciarskie w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej, a także nartostrada z Kasprowego Wierchu. Kolejka linowa jest czynna, ale ratownicy zalecają turystom, by nie oddalali się od górnej stacji kolei na więcej niż kilkadziesiąt metrów.

W Dolinie Pięciu Stawów jest teraz -7 stopni Celsjusza, - 10 nad Morskim Okiem -10, -12 na Kasprowym Wierchu.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje również w Karkonoszach i na Babiej Górze w Beskidach, a także w Bieszczadach.

 

UWAGA! 3 stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się w terenie wymaga bardzo dobrej znajomości problematyki lawinowej! #Tatry #lawiny Pełna wersja komunikatu lawinowego ogłoszona przez #TOPR dla obszaru @Tatrzanski_PN , na  08-01-2019 https://t.co/HIHORVRHJE pic.twitter.com/bKtdeb9JUu

— Tomasz Wojciechowski (@wojciechowski_t) 7 stycznia 2019
IAR, twitter.com

Wiadomości

Sasin: Tak traktują ludzi służących Polsce. Kajdanki na oczach bliskich!

Parlament Europejski opowiedział się za skuteczną weryfikacją wieku na stronach pornograficznych

"Wygraliśmy. Wygrała cała Polska!". Karol Nawrocki podziękował Klubom "GP"

Irańska opozycja liczy na obalenie reżimu w Teheranie

Szefowie Klubów Gazety Polskiej z całego świata zjechali do Polski!

W Poznaniu uczczono pamięć bohaterów "Czerwca 56"

Członkowie komisji wyborczych apelują: Przeliczanie kart do głosowania daje pole do nadużyć

Szef MSZ Iranu grozi USA i zapowiada wizytę w Moskwie

Jak z Orwella: nowe liczniki zbiorą nasze dane osobowe

W wojnę pomiędzy Izraelem, a Iranem włączyli się dyplomaci obu państw

Sygnał od Czytelnika: wójt chce zamknąć szkołę

Co ma do powiedzenia Donald Tusk? Jaki jest pomysł na przetrwanie?

Karol Nawrocki: Wygraliśmy wielką bitwę, teraz ruszamy do ciężkiej pracy

Karol Nawrocki w "Politycznej Kawie": miło mi będzie widzieć Państwa 6 sierpnia w Warszawie

Sąd nie może nakazać ponownego przeliczenia głosów

Najnowsze

Sasin: Tak traktują ludzi służących Polsce. Kajdanki na oczach bliskich!

Szefowie Klubów Gazety Polskiej z całego świata zjechali do Polski!

W Poznaniu uczczono pamięć bohaterów "Czerwca 56"

Członkowie komisji wyborczych apelują: Przeliczanie kart do głosowania daje pole do nadużyć

Szef MSZ Iranu grozi USA i zapowiada wizytę w Moskwie

Parlament Europejski opowiedział się za skuteczną weryfikacją wieku na stronach pornograficznych

"Wygraliśmy. Wygrała cała Polska!". Karol Nawrocki podziękował Klubom "GP"

Irańska opozycja liczy na obalenie reżimu w Teheranie