Przejdź do treści
W Rzeszowie ruszył 15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy
Canva.com

Projekcją dokumentu "Polarniczki" o polskich pionierkach badań polarnych w Arktyce i Antarktyce w piątkowe popołudnie w podrzeszowskiej Jasionce rozpocznie się 15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata. Impreza potrwa do niedzieli.

Jest to jedna z najstarszych i największych takich imprez w Polsce, na której spotykają się miłośnicy podróży, globtroterzy, ludzie gór i wszyscy ci, którzy kochają zwiedzać świat swoimi ścieżkami– zapewnił dyr. festiwalu Bartosz Piziak ze Stowarzyszenia PRO-TUR, organizatora wydarzenia.

"Chęć odkrywania różnych jego części, kultur i ciekawostek nawet z najbardziej oddalonych zakątków globu to jest magnes, który przyciąga do Rzeszowa – stolicy pięknego i niezwykle ciekawego województwa podkarpackiego" – zaznaczył Piziak.

Tegoroczna edycja Kalejdoskopu odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Wśród gości znaleźli się m.in. rekordzistka i dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław, wybitny skialpinista, który w tym roku zdobył dwa kolejne ośmiotysięczniki w Karakorum i zjechał z nich na nartach – Andrzej Bargiel, i znany z programów telewizyjnych Przemek Kossakowski.

"To oni wystąpią na scenie G2A Areny i przedstawią wycinek swojego podróżniczego, wysokogórskiego, reporterskiego i sportowego świata. Program wypełniony jest po brzegi fascynującymi prelekcjami i zapowiada się obiecująco. Będzie to naprawdę dobrze spędzony i inspirujący festiwalowy weekend"– zapewnił dyr. Piziak.

Kalejdoskop podróżniczy otworzy film dokumentalny "Polarniczki", przybliżający historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Projekcję poprzedzi spotkanie z twórcami filmu Dagmarą Bożek i Kubą Witkiem, który później, w trakcie swojej już prelekcji, opowie o Wyspach Owczych.

Później uczestnicy wydarzenia przeniosą się na Broad Peak i K2, gdzie zabierze ich himalaista Piotr Krzyżowski, zdobywca tych szczytów w ciągu dziewięciu dni w stylu sportowym. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu spotkanie z gościem specjalnym – Przemkiem Kossakowskim.

"Na pewno zaskoczy wszystkich tym, że do ostatniej chwili nie będzie znany temat jego prelekcji, bo to widzowie będą mieć decydujący głos" – zauważyła Piziak.

W kolejnych festiwalowych dniach przewidziano jeszcze m.in. spotkanie z twórcami bloga podróżniczego Rude i Czarne Karoliną Miller i Piotrem Andruszką, którzy pokażą Maltę oczami mieszkańców; z Wojciechem Ganczarkiem, który opowie o swojej 10-letniej rowerowej podróży przez Amerykę Łacińską, prelekcję Karola Nienartowicza, który zdradzi tajniki fotografowania w górach na podstawie swojego 20-letniego doświadczenia; spotkanie z Magdaleną Konik, która zamieszkała z tuszeckimi góralami w Gruzji i z Andrzejem Bargielem, który opowie o kulisach Gasherbrum Ski Challenge, czyli o ostatniej wyprawie w Karakorum.

Ostatniego dnia Kalejdoskopu Podróżniczego widzowie odbędą kulinarną podróż do Czech, w którą zabierze ich Wojciech Grabowski; rejs z Wojciechem Murą, który spędził 15 miesięcy na Pacyfiku. Zaplanowano też spotkanie z Mają Hawranek i z Szymonem Opryszkiem, którzy w swojej reporterskiej opowieści ukażą prawdziwe oblicze Urugwaju, oraz z Aleksandrą Mirosław o jej wspinaczkowe drodze na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

15. edycję imprezy zamknie Kasia Biernacka opowieściami o Wielkim Kanionie Kolorado, który miała okazję eksplorować zarówno na rzece, jak i pod ziemią.

"Na pewno tak bogaty program imprezy przekona do udziału tych, którzy do tej pory jeszcze się wahali" – zaznaczył Piziak.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu poprzedzi Akademia Młodych Odkrywców, która ruszy tradycyjnie w piątkowy poranek. To stała część Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego towarzysząca mu już od pierwszej edycji.

"To czas na podróżnicze inspiracje dla dzieci i młodzieży ze szkół województwa podkarpackiego. A wszystko to w ramach bezpłatnych prelekcji podróżniczo-edukacyjnych, które będą miały na celu przybliżenie codziennego życia na innych kontynentach czy problemów, z jakimi wszyscy musimy się zmierzyć i mieć ich świadomość, chcąc dbać właściwie o nasze środowisko naturalne" – zaznaczył dyrektor festiwalu.

Partnerami wydarzenia są miasto Rzeszów i województwo podkarpackie, a partnerem organizacyjnym G2A Arena.

Więcej informacji o gościach, programie i biletach na fanpage'u imprezy w portalu Facebook i na stronie internetowej: www.kalejdoskoppodrozniczy.plwww.facebook.com/KalejdoskopPodrozniczyhttps://fb.watch/nTx_l9HMCb/. 

PAP, Facebook

Wiadomości

Nie żyje Roman Zwiercan. SB poszukiwała go do 1991 roku!

Które miejsca w Warszawie zostałyby zalane w czasie powodzi?

Matecki: Premier ma zarządzać państwem, a nie rzucać worki z piaskiem

Anarchizacja sądów to istotny element planu Tuska | Zdaniem Kowalskiego

Caritas dla powodzian – fakty i liczby

Z powodu powodzi przesunięto rozpoczęcie roku szkolnego

TV Republika bez wstępu na sztab medialny Tuska

Dzisiaj informacje TV Republika 21.09.2024

Kuźmiuk: Ursula von der Leyen jest specjalistką w wielokrotnym dawaniu tych samych pieniędzy

Na dolnośląskich terenach popowodziowych działają mobilne komisariaty

Sprzęt dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwości sprawdza się w walce z powodzią

Soczysty kurczak pieczony z warzywami – idealny przepis na niedzielny obiad

Zmarła Barbara Horawianka, aktorka teatralna i filmowa

Express Republiki | 21.09.2024

Kolejne miejscowości objęte stanem klęski żywiołowej

Najnowsze

Nie żyje Roman Zwiercan. SB poszukiwała go do 1991 roku!

Caritas dla powodzian – fakty i liczby

Z powodu powodzi przesunięto rozpoczęcie roku szkolnego

TV Republika bez wstępu na sztab medialny Tuska

Dzisiaj informacje TV Republika 21.09.2024

Które miejsca w Warszawie zostałyby zalane w czasie powodzi?

Matecki: Premier ma zarządzać państwem, a nie rzucać worki z piaskiem

Anarchizacja sądów to istotny element planu Tuska | Zdaniem Kowalskiego