Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"W Punkt": Komu jeszcze należałoby obniżyć emerytury?

Źródło: Telewizja Republika

Gdyby SB po 1990 r. uznać za organizację przestępczą i zakazać jej członkom pracy w służbach państwowych, mielibyśmy SB-ka A z 20 latami stażu pracy i SB-ka B, który ma 2 lata stażu. Pojawia się problem, co z takim SB-kiem B zrobić – czy potraktować go jak pierwszego, czy odebrać mu świadczenia tylko za dwa lata służby? - pytał dziś w programie „W Punkt” prof. Antoni Dudek, historyk. Drugim głosem był opozycjonista z czasów PRL, Adam Borowski. Tematem przewodnim była ustawa dezubekizacyjna.

"Dlaczego nie mają odpowiadać sędziowie?"

- Najważniejsze, że można powiedzieć - wreszcie. Moim zdaniem, funkcjonariusze bezpieki powinni dostać najniższą możliwą emeryturę – trudno bowiem nagradzać przestępców. Ja żałuje, że SB czy WSI nie zostały ogłoszone po odzyskaniu niepodległości organizacjami przestępczymi i wtedy by się problemy rozwiązały. Do tej ustawy dodałbym jeszcze członków partii działających w Komitecie Centralnym i Komitetach Wojewódzkich. Było też kilkadziesiąt tysięcy rozpraw, w których skazywano działaczy „Solidarności” – po 1989 r. tylko jeden sędzia został odsunięty i troje prokuratorów. Dlatego kolejny krok to wymiar sprawiedliwości. Jeśli ruszono bezpiekę, to dlaczego nie mają odpowiadać sędziowie? - pytał Adam Borowski.

- Ta kwota, o której mówił minister Błaszczak, kwota 500 mln powinna być przeznaczona na podniesienie świadczeń osób represjonowanych. Skupmy się jednak funkcjonariuszach SB. Gdyby SB po 1990 r. uznać za organizację przestępczą i zakazać jej członkom pracy w służbach państwowych, mielibyśmy SB-ka A z 20 latami stażu pracy i SB-ka B, który ma 2 lata stażu. Pojawia się problem, co z takim SB-kiem B zrobić – czy potraktować go jak pierwszego, czy odebrać mu świadczenia tylko za dwa lata służby? - zastanawiał się prof. Dudek.

Słaby punkt projektu? 

- Ten projekt ustawy ma jeden słaby punkt – w 2009 r., gdy PO obniżyło nieznacznie emerytury funkcjonariuszom bezpieki, poszli do sądów najpierw polskich, które opowiedziały się po stronie państwa, a potem do Strasburga, który potwierdził rację rządu polskiego i sądów polskich. Strasburg zastrzegł jednak, że należy stawki emerytalne obniżyć tylko za okres przepracowany w aparacie bezpieki, proporcjonalnie do tego. Czy projekt będzie to różnicowanie zachowywać? Jeśli tego nie uwzględni, może nie utrzymać się w sądach czy trybunałach międzynarodowych. Ta ustawa jest potrzebna, ale musi być mocna prawnie - stwierdzał historyk.

- W polskich sądach ma ogromną szansę upaść, bo sądy się nie oczyściły, nie zweryfikowały. A ogromna część sędziów obecnie to potomkowie tych ludzi, których oni wskazywali jako tych, którzy mają wejść do wymiaru sprawiedliwości. Dawni orzekający przyjmowali nowych sędziów do wymiaru sprawiedliwości, więc trudno, by uczniowie godzili się na obniżanie emerytur - uznał Borowski.

Okres bezskładkowy 

- Ci najstarsi już pewnie nie żyją, więc większa jest grupa z krótkim stażem. Jest jednak też pokaźna grupa ludzi, którzy „skakali”, bywali w różnych miejscach. Ustawa obejmuje funkcjonariuszy - część przechodziła z SB do Centrali Handlu Zagranicznego i już nie była wówczas pracownikami bezpieki - zauważył Antoni Dudek.

- Nam, gdy wychodziliśmy z więzienia, uznano łaskawie ten okres jako „bezskładkowy”. Można tak samo im czas służby w bezpiece uznać jako bezskładkowy. Nie liczyć mu składek w SB czy UB i wyjdzie wtedy emerytura znacznie niższa - zaproponował Borowski.

 

 

 

 

 

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Najnowsze

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE