W Bydgoszczy konsekrowano dziewicę. Kim jest dziewica konsekrowana?
„Życie z Jezusem jest piękne, choć nie zawsze łatwe” – podkreśliła dziewica Zofia Janusz, którą w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w katedrze bydgoskiej konsekrował bp Krzysztof Włodarczyk.
Podczas homilii ordynariusz przypomniał, że jest to najstarsza, wywodząca się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, forma życia konsekrowanego w Kościele. Najważniejszym momentem obrzędu jest modlitwa konsekracyjna. Dziewicy konsekrowanej przysługuje odtąd tytuł „Oblubienica Chrystusa”, a znakiem zewnętrznym zaślubin z Chrystusem jest obrączka, wręczona przez biskupa.
Centrum życia dziewicy konsekrowanej stanowi Eucharystia. Modli się ona również Liturgią Godzin, medytuje słowo Boże oraz adoruje Chrystusa. – Moment konsekracji nie jest końcem drogi, ale nowym początkiem. Dziewica troszczy się rozwój wiary, miłości do Oblubieńca i bliźnich. Przy pomocy łaski Bożej pielęgnuje w sobie macierzyństwo duchowe, modli się za inne osoby oraz strzeże „czystego serca”, by nie było w nim miejsca na nic innego poza Bożą łaską. Oddaje się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.
Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup przyjął od kandydatki potwierdzenie gotowości trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Kościołowi. Następnie odmówił nad nią modlitwę. – Konsekracja jest dla mnie poświęceniem i pełnym oddaniem siebie Bogu. Składając ślub czystości, jeszcze bardziej pragnę kochać Chrystusa i niepodzielnym sercem należeć do Niego. Pragnę ofiarnie i jak najlepiej służyć ludziom, do których mnie posyła – podsumowała Zofia Janusz.
Polecamy Radio Republika
Wiadomości
Tak rząd Tuska traktuje bezpieczeństwo kraju! Śliwka podaje przykład braku działań przy ustawie prezydenta
Bezrobocie? Koszty pracy? Ceny energii? Nie, problemem dla Państwowej Agencji Pracy są ogłoszenia o pracę
Najnowsze
Tak rząd Tuska traktuje bezpieczeństwo kraju! Śliwka podaje przykład braku działań przy ustawie prezydenta
Grochmalski: Tusk germanizuje Polskę, niech tak dalej robi, to na pewno przejdzie do historii....
Najdłuższa seria spadków cen ropy od dwóch lat. Wiemy, kto może zmienić sytuację na rynku