Viktor Orban zaapelował z Warszawy: Zbudujmy europejską armię
- Zacznijmy tworzenie wspólnego wojska europejskiego - zaapelował Viktor Orban podczas wspólnej konferencji przed spotkaniem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie.
W Warszawie liderzy V4 i kanclerz Niemiec omawiali sytuację Unii Europejskiej po Brexicie, tej kwestii będzie poświęcony nieformalny szczyt unijny w Bratysławie 16 września.
Podczas konferencji prasowej, przed oficjalnymi rozmowami, premier Węgier Viktor Orban powiedział, że "instytucje europejskie powinny wrócić do właściwych sobie zadań: Unią kierować powinna Rada Europejska, a Komisja - zakończyć "zabawę w politykę".
Orban dodał, że UE zmaga się obecnie z utratą zdolności adaptacyjnych "praktycznie w każdym wymiarze", m.in. w odniesieniu do kryzysu ekonomicznego, migracyjnego oraz problemów europejskiego bezpieczeństwa.
I przedstawił węgierskie propozycje zmian w UE. Opowiedział się m.in. za utrzymaniem "bardzo rygorystycznej polityki budżetowej, bazującej na wzroście gospodarczym" oraz wezwał publicznie do stworzenia europejskiej armii. "Zacznijmy tworzenie wspólnego wojska europejskiego".
Najnowsze
Duklanowski: rząd Tuska reklamuje "nowy port na Bałtyku", którego... nie ma
Matecki alarmuje ws. Parku Kasprowicza. "Chcą zmienić nazwę na Park Johanna Heinricha Quistorpa"
"Wspierajcie prawdziwą sztukę". Jaś Kapela znów wyciąga rękę po kasę [WIDEO]
Watykan wobec AI: sztuczna inteligencja ma służyć godności człowieka
Nawrocki w Poznaniu na rocznicy Czerwca ’56: komuniści chcieli zabrać nam nie tylko ciało, ale także ducha
Branża meblarska i drzewna na skraju przepaści? Jest źle, a dzięki UE może być jeszcze gorzej