Przejdź do treści

Vershbow: Szczeciński Korpus NATO głównym ośrodkiem obrony na Wschodzie

Źródło: Wikipedia/ US State Department - US State Department/ Domena Publiczna

Kwaterę Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie widzimy jako główny ośrodek naszej obrony na Wschodzie – powiedział w Szczecinie zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.

Na początku września na szczycie NATO w Newport w Walii przyjęto m.in. Plan Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan - RAP). Postanowiono utworzyć siły szpicy, które będą w stanie natychmiast zareagować na zagrożenie oraz wzmocnić obecność wojskową na wschodnich rubieżach. Zapowiedziano m.in. podwyższenie gotowości i zdolności Kwatery Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

- Ta kwatera (Korpusu w Szczecinie - red.) będzie odpowiedzialna za koordynowanie działań związanych obroną zbiorową w tym sektorze działań – powiedział Vershbow. - Natomiast Plan (Plan Działań na rzecz Gotowości - red.) zakłada wzmocnioną obecność żołnierzy w państwach tego regionu, czyli w Polsce i państwach bałtyckich. To ma w naszym zamierzeniu pozwolić na szybsze reagowanie na zagrożenia płynące z tamtej strony. To zawiera w sobie sprzęt, systemy dowodzenia i dużo szybszy napływ żołnierzy w ten region, jeżeli zaistnieje potrzeba użycia ich – dodał.

Jak powiedział Vershbow, kwatera Korpusu ma zostać „dowództwem z wyższej półki”, zdolnym do reagowania w bardzo szybki sposób.

Pytany przez dziennikarzy, czy szczeciński Korpus będzie dowodził siłami szpicy, Vershbow odpowiedział, że decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. - W ramach podejmowanych tu działań oraz ćwiczeń prowadzonych przez Kwaterę ta szpica mogłaby brać udział w planowanych przedsięwzięciach Kwatery. W niektórych obszarach operacyjnych być może ta rola mogłaby być większa, ale na razie to tylko hipoteza - dodał.

Dziennikarze pytali także, czy NATO planuje zbudowanie koalicji z udziałem Polski do walki z państwem islamskim w Afryce. Jak powiedział Vershbow, poszczególne kraje NATO prowadzą rozmowy na ten temat. - Na razie nie pojawiła się żadna decyzja i nie zostały wydane żadne zalecenia, które określałyby jednoznacznie, że NATO ma się znaleźć w centrum tej akcji i nią dowodzić. Raczej widzimy NATO jako instytucję, która będzie wspierać potencjał i Irakijczyków tam na miejscu – dodał.

Vershbow przyjechał na sympozjum na temat bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku, zorganizowane przez dowódcę Korpusu. Korpus obchodził w środę 15. rocznicę utworzenia jednostki w Szczecinie.

Dowódca szczecińskiego Korpusu gen. Bogusław Samol powiedział, że w ciągu kilku tygodni w Korpusie powinny być znane szczegółowe plany dotyczące jego przyszłych zadań. Jak powiedział, jednostka ma zwiększyć swoją liczebność o ok. 150-180 oficerów i podoficerów. Korpus ma być także w stanie podjąć działania na rzecz utrzymania porządku w znacznie krótszym niż obecnie czasie – dodał.

- Kwatera Korpusu, czyli stanowisko dowodzenia, będzie mogło kierować operacjami w dużej skali. Mówimy tu o kilkunastu, a nawet 50 tys. żołnierzy, oczywiście w zależności od rozwoju sytuacji militarnej - powiedział Samol.

Trzon Korpusu stanowią żołnierze z Polski, Danii i Niemiec. Utworzyły go w 1999 r. właśnie te trzy państwa. Obecnie należy do niego 14 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

W 2006 r. Rada Północnoatlantycka formalnie wyznaczyła Dowództwo Korpusu jako "dowództwo sił niższej gotowości" (to od 91 do 180 dni na przygotowanie się do udziału w misji).

Żołnierze WKPW pełnią służbę w Afganistanie jako Międzynarodowe Siły Wsparcia Pokoju (ISAF). Pierwsza misja, w jakiej wzięli udział, miała miejsce w 2007 r., druga w 2010 r. Obecnie, od stycznia br., jednostka po raz trzeci bierze udział w misji ISAF, a jej obecność w Afganistanie ma potrwać do końca 2014 r.

pap

Wiadomości

Nawrocki z mocnym APELEM do koalicji Tuska: czas przeprosić żołnierzy

Szałabawka: Tusk z Nawrockiego będzie chciał zrobić ruskiego agenta

Kolejny krok w niszczeniu demokracji. Teraz Krajowe Biuro Wyborcze

Koalicja Tuska ignoruje postanowienia Sądu Najwyższego

Ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku. Oglądaj TRANSMISJĘ u nas!

SPRAWDŹ TO!

Bosak nie ma wątpliwości: PKW i minister łamią prawo!

Polska 18 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Tradycyjne Smaki Lubelszczyzny. Śledź smażony w cieście drożdżowym [wideo]

Wyższe rachunki za energię. „Wrócił Tusk, wróciła bieda” [SONDA]

Ciepło w grudniu. Dziś pogoda znów zaskoczy!

Aresztowano 92 policjantów. O co chodzi?

Hołownia grzmi o odsunięciu izby SN. To kto uzna wyniki wyborów...?

Plakat: Biała Niemka musi się dostosować. Niemcy nie będą już jej

Co jeszcze po TVNie, Polsacie i maśle Donald Tusk uczyni dobrem strategicznym?

Co tam się stało? Pięcioro członków rodziny nie żyje!

Najnowsze

Nawrocki z mocnym APELEM do koalicji Tuska: czas przeprosić żołnierzy

Ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku. Oglądaj TRANSMISJĘ u nas!

Bosak nie ma wątpliwości: PKW i minister łamią prawo!

SPRAWDŹ TO!

Polska 18 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Tradycyjne Smaki Lubelszczyzny. Śledź smażony w cieście drożdżowym [wideo]

Szałabawka: Tusk z Nawrockiego będzie chciał zrobić ruskiego agenta

Kolejny krok w niszczeniu demokracji. Teraz Krajowe Biuro Wyborcze

Koalicja Tuska ignoruje postanowienia Sądu Najwyższego