– W Polsce każdego roku u ponad 20 tys. ludzi diagnozuje się boreliozę. Widać, że ta choroba stała się masowa w naszym kraju – powiedział Jan Bondar, rzecznik prasowy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Rzecznik zaznacza, że najwięcej przypadków osób chorych na boreliozę występuje na tzw. ścianie wschodniej Polski, bo tam jest więcej miejsc zalesionych.
– Pas województw Polski Wschodniej i Południowej: Podlasie, Lubelszczyzna, Podkarpacie, jak również Małopolska i Śląsk, czyli tzw. litera C, to najczęściej występujące przypadki boreliozy, dlatego że to są najbardziej zalesione tereny – zaznaczył.
Również województwo Mazowieckie i Warszawa jest jednym w których występuje ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe. Jan Bodnar podkreśla, że „coraz częściej jest doniesień, że w parkach żerują kleszcze”.
Gdzie należy szczególnie uważać na kleszcze w Warszawie?
Można wymienić:
Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy. Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są m.in.: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pola Mokotowskie, Ogród Krasińskich.