Ustawa dekomunizacyjna w Senacie. Żaryn: To świadectwo mentalnej zmiany Polaków
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat zajmie się ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zdaniem senatora PiS prof. Jana Żaryna, istnieje szansa na ponadpartyjny kompromis w tej sprawie.
– Ustawa jest przygotowywana w ścisłej łączności między posłami a senatorami, przynajmniej z PiS. Na bieżąco jest procedowana przez nas w odpowiednich komisjach. Jesteśmy zgodni, że jak najszybciej powinna wejść w życie – powiedział w rozmowie z reporterem TV Republika prof. Jan Żaryn.
– Dziedzictwo komunizmu nie było dla nas budującym tylko zniewalającym naród polski, państwo polskie i w związku z tym ci wszyscy, którzy chcieliby, by komunistów nadal utrzymywać jako bohaterów, są przez nas traktowani jako osoby poza pewnym nawisem, który rozumiemy jako zgodę naszego narodu na widzenie państwa jako narodu suwerennego i państwa suwerennego – tłumaczy senator PiS.
Ustawę dekomunizacyjną Sejm przyjął 1 kwietnia. Dokument przewiduje, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za przyjęciem projektu głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa nie obejmuje jednak pomników, obelisków i tablic pamiątkowych. CZYTAJ WIĘCEJ