Uruchomiony zostanie portal „Ludzie Nauki”, to największa baza wiedzy o polskim dorobku naukowym
Założeniem przedsięwzięcia jest zgromadzenie w jednym miejscu informacji o działalności polskich naukowców i ich osiągnięciach; mam nadzieję, że przyczyni się przede wszystkim do promocji polskiej nauki i polskich naukowców - powiedział o nowym portalu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek cytowany w komunikacie resortu.
Portal "Ludzie Nauki" - jak wskazano w komunikacie opublikowanym w środę na stronie resortu - to największa baza wiedzy o polskim dorobku naukowym, która gromadzi w jednym miejscu dane o ponad 90 tys. polskich naukowców z ponad milionem osiągnięć naukowych, a także jest jedną z kluczowych usług dostępnych na portalu edukacja.gov.pl. Baza jest dostępna pod adresem https://ludzie-nauki.edukacja.gov.pl/
Portal - jak dodano - prezentuje obszerne zbiory danych, gromadzone przez lata w instytucjach naukowych z całej Polski – skupia w jednym miejscu publicznie dostępne, a do tej pory rozproszone, informacje o polskim naukowcu, w bazach takich jak POL-on, a w przyszłości - także gromadzonych przez Bibliotekę Narodową, krajowy i europejski urząd patentowy oraz innych krajowych i międzynarodowych bazach danych.
👨🏫 Rusza projekt Ludzie Nauki. To portal, w którym każdy obywatel może w łatwy sposób odnaleźć informacje o polskich naukowcach i ich osiągnięciach. Dane te były do tej pory rozproszone w różnych systemach. Nowy portal gromadzi je na jednej, intuicyjnie zaprojektowanej… pic.twitter.com/wW1yftP8m6
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) November 15, 2023
Jak podkreślono w komunikacie, w uruchomionej bazie każdy obywatel może w łatwy sposób odnaleźć informacje o polskich naukowcach i ich osiągnięciach. Głównym zadaniem projektu - jak poinformowało ministerstwo - jest promocja polskiego dorobku naukowego w kraju oraz za granicą. "To pierwsza w historii urzędowa baza danych o polskich naukowcach, zawierająca wyłącznie informacje zweryfikowane przez uczelnie i inne instytucje naukowe" - dodano.
"Stworzyliśmy portal edukacja.gov.pl., a teraz uruchamiamy w ramach tego portalu bazę o polskich naukowcach" - powiedział szef MEiN cytowany w komunikacie resortu. Wskazał, że założeniem nowego przedsięwzięcia jest zgromadzenie w jednym miejscu informacji o działalności polskich naukowców i ich osiągnięciach.
"Mam nadzieję, że ten projekt przyczyni się przede wszystkim do promocji polskiej nauki i polskich naukowców, a jednocześnie ułatwi badaczom rozwijanie kariery naukowej, udział w konkursach, stażach czy ubieganie się o granty" – podkreślił Czarnek.
Najważniejszymi odbiorcami nowego projektu - jak podano - są polscy naukowcy. "Utworzony automatycznie w serwisie profil będzie promować naukowca bez żadnych dodatkowych obowiązków sprawozdawczych. Profil jest zasilany danymi o osiągnięciach, wykształceniu i zatrudnieniu, dostarczanymi przez uczelnie i inne instytucje naukowe" - wskazano. Ponadto - jak zaznaczono - zadaniem Projektu Ludzie Nauki jest wspieranie rozwoju współpracy nauki z biznesem.
Projekt - jak dodano - jest realizowany na zlecenie Centrum Transformacji Cyfrowej Ministerstwa Edukacji i Nauki przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy i stanowi realizację misji państwa, jaką jest upowszechnianie wiedzy o polskiej nauce.
Polecamy Radio Republika
Wiadomości
Tak rząd Tuska traktuje bezpieczeństwo kraju! Śliwka podaje przykład braku działań przy ustawie prezydenta
Bezrobocie? Koszty pracy? Ceny energii? Nie, problemem dla Państwowej Agencji Pracy są ogłoszenia o pracę
Najnowsze
Świątek i Zwolińska wśród kandydatek do prestiżowego plebiscytu AIPS
Kapuśniak na zimowe dni – treściwa, rozgrzewająca zupa
Bezrobocie? Koszty pracy? Ceny energii? Nie, problemem dla Państwowej Agencji Pracy są ogłoszenia o pracę