Przejdź do treści
W Republice Gościem specjalnym "Politycznej Kawy" Tomasza Sakiewicza, będzie w niedzielę prezydent elekt dr Karol Nawrocki. Początek programu w telewizji Republika o godz. 11.30
W Republice XX Zjazd Klubów Gazety Polskiej jest wydarzeniem zamkniętym, przeznaczonym tylko dla Klubowiczów Gazety Polskiej. Zapraszamy na relację w Republice
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Uratowali 12 istnień ludzkich. Bartkowiak: jesteście wielkimi bohaterami!

Źródło: Telewizja Republika

Tuż po godzinie 16 na Okęciu wylądował samolot z polskimi ratownikami ze strażackiej grupy HUSAR. W ekipie (Heavy Urban Search and Rescue) pracującej w tureckiej Besni działało 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. Towarzyszyło im pięciu medyków z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Podczas misji udało im się uratować 12 osób.

"Jestem nieco wzruszony i są takie momenty w życiu każdego oficera, że czasami brakuje słów. I dzisiaj to jest ten moment. Dziękuję wam z całego serca. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Jesteście dzisiaj wielkimi bohaterami", komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Przekazał też, że ma dobre informacje dla strażaków, którzy wrócili z Turcji. "Teraz czas odpocząć. Dostajecie sześć dni urlopu nagrodowego. Odpocznijcie, zrelaksujcie się z rodzinami". Zapowiedział przy tym, że w najbliższych dniach skieruje stosowny wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o nagrody pieniężne dla strażaków.

Podczas powitania na warszawskim Okęciu głos zabrał także dowódca polskiej strażackiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR brygadier Grzegorz Borowiec. "Nie spodziewaliśmy się jeszcze tydzień temu, że będziemy powodem tak wielkiego zamieszania po powrocie. Wykonujemy tylko swoją pracę najlepiej, jak potrafimy".

"Efekty przyniosła takie, że uratowaliśmy 12 istnień ludzkich. Naszym planem było uratowanie przynajmniej jednej osoby. Udało się to zrealizować 1 200 procentach. Jesteśmy z tego niesamowicie zadowoleni", zaznaczył.

"Historia grupy HUSAR Poland zaczęła się w 1999 roku właśnie trzęsieniem ziemi w Turcji. I historia zatoczyła koło. Dzięki wytężonej pracy wielu pokoleń strażaków jesteśmy światową czołówką, jeżeli chodzi o ratownictwo", dodał dowódca polskiej strażackiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR.

Polacy wylecieli z pomocą kilkanaście godzin po trzęsieniu ziemi, które w nocy z 5 na 6 lutego dotknęło południowo-wschodnią Turcję oraz północną Syrię i miało magnitudę 7,8. Jego epicentrum znajdowało się w rejonie tureckiej prowincji Kahramanmaras.

Kataklizm spowodował ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów.

Według szacunków liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi przekroczyła już 41 tys., a z niektórych szacunków wynika, że ofiar może być nawet dwukrotnie więcej. W Turcji zniszczeniu uległo 47 tysięcy domów, w których znajdowało się 211 tysięcy mieszkań.

 

PAP/Telewizja Republika

Wiadomości

Estonia, Łotwa i Litwa budują fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią

Jak ataki USA wpłynęły na obiekty atomowe w Iranie? Informacje o poziomie promieniowania

Po ataku USA Iran wystrzelił rakiety balistyczne w stronę Izraela

Tak działa bomba "bunker buster". USA uderzyły w kompleks Fordo

Jest pierwszy komunikat ze strony Iranu

Ameryka komentuje bombardowanie: to komunikat dla Chin i Rosji

Biały Dom publikuje zdjęcia z Situation Room w czasie bombardowania obiektów nuklearnych

Tajny cel w Isfahanie: uderzenie było trudniejsze niż na Fordo

Trump w orędziu wezwał Iran do rozmów. W przeciwnym razie...

Trump, po bombardowaniu, nie planuje większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie

Stało się! Amerykanie zbombardowali irańskie bunkry atomowe

Izrael do USA: nie będziemy czekać dwóch tygodni

Weselników wzięli za terrorystów. Zabili osiem osób!

Amerykanie ewakuują swoich obywateli z Izraela. Coś się zdarzy...

Zełenski oskarża: niemieckie firmy wspierają rosyjski przemysł zbrojeniowy

Najnowsze

Estonia, Łotwa i Litwa budują fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią

Jest pierwszy komunikat ze strony Iranu

Ameryka komentuje bombardowanie: to komunikat dla Chin i Rosji

Biały Dom publikuje zdjęcia z Situation Room w czasie bombardowania obiektów nuklearnych

Tajny cel w Isfahanie: uderzenie było trudniejsze niż na Fordo

Jak ataki USA wpłynęły na obiekty atomowe w Iranie? Informacje o poziomie promieniowania

Po ataku USA Iran wystrzelił rakiety balistyczne w stronę Izraela

Tak działa bomba "bunker buster". USA uderzyły w kompleks Fordo