Przejdź do treści
16:55 Wielkopolskie: Długi na około 7 km zator drogowy powstał we wtorkowe popołudnie na trasie ekspresowej S5 niedaleko Poznania. Korek ma związek z budową trzeciego pasa ruchu na poznańskim odcinku autostrady A2
15:25 PILNE: Tragiczne zdarzenia w szpitalu w Wejherowie
15:08 W środę zapraszamy na rozmowy w Radio Republika. Gośćmi Anny Popek i Adriana Stankowskiego będą: o 6:19 - Krzysztof Winkler, Warsaw Enterprise Institute; o 6:35 - Jakub Maciejewski, publicysta, TV Republika; o 7:10 - Ryszard Wilk (Konfederacja)
14:13 Gorzów Wielkopolski: 24-latek aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa 27-letnie mężczyzny
14:10 Świat: Ukraina odzyskała ciała 1000 żołnierzy poległych na wojnie z Rosją – przekazał we wtorek Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych w Kijowie
13:30 Benin: Co najmniej 27 osób zginęło w wypadku drogowym. Autokar spadł do rzeki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Uciekł z sali sądowej, potem zgłosił się na policję. Zleceniodawca zabójstwa dyrektora z PZU trafił do aresztu

Źródło: FLICKR.COM/MIKECOGH/CC BY-SA 2.0

Tomasz G., który półtora tygodnia temu został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zlecenie prawie 16 lat temu zabójstwa dyrektora Centrum Likwidacji Szkód PZU w Bydgoszczy, w środę zgłosił się na policję i został umieszczony w areszcie.

W areszcie od ponad tygodnia przebywa również skazany w tym procesie za pomocnictwo Tomasz Z., który otrzymał wyrok 12 lat pozbawienia wolności. Został on zatrzymany przez policję w autobusie jadącym do Niemiec. Na wolności ciągle pozostają skazani na 25 lat więzienia organizator zabójstwa Henryk L. i jego wykonawca Adam S., a także drugi z pomocników Krzysztof B., któremu sąd wymierzył karę 9 lat więzienia.

– Tomasz G. o godzinie drugiej w nocy zgłosił się w towarzystwie adwokata do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, a po ósmej został przewieziony do aresztu – poinformował w środę nadkom. Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji.

Wyrok w procesie o zabójstwo dyrektora Centrum Likwidacji Szkód PZU w Bydgoszczy Piotra Karpowicza zapadł 22 grudnia.

Z ustaleń procesu wynika, że zabójstwo zlecił dealer samochodowy Tomasz G., a prawdopodobnym motywem było to, że Karpowicz stał na przeszkodzie w wyłudzaniu odszkodowań ubezpieczeniowych. Tomasz G. zapłacił 500 tysięcy dolarów szefowi miejscowej grupy przestępczej Henrykowi L. za znalezienie zabójcy. Henryk L. do dokonania zbrodni nakłonił Adama S., który był członkiem jego gangu.

Do zbrodni doszło 19 stycznia 1999 r. na parkingu w Bydgoszczy. Adam S. do ofiary oddał dwa strzały z pistoletu z niewielkiej odległości. Po pierwszym trafieniu w okolice oczodołu Karpowicz próbował uciekać, ale po drugim strzale w tył głowy przewrócił się. Bandyta pospieszenie oddalił się z miejsca zbrodni. Karpowicz został przewieziony do szpitala, gdzie wkrótce zmarł.

W dokonaniu przestępstwa Adamowi S. pomagali Tomasz Z. i Krzysztof B. Tomasz Z. przywiózł go samochodem w pobliże PZU i później odwiózł, a Krzysztof B. po zabójstwie - w celu zmylenia ewentualnych świadków i pościgu - gwałtownie odjechał autem w innym kierunku.

To był już drugi wyrok w sprawie zabójstwa Karpowicza. W 2009 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uniewinnił wszystkich oskarżonych, ale po odwołaniu prokuratury Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok i zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania. Sprawa wróciła na wokandę w 2012 r. W ponownym procesie przed sądem pierwszej instancji oskarżeni odpowiadali z wolnej stopy.

Sąd o tymczasowym aresztowaniu wszystkich skazanych ogłosił kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu wyroku i wygłoszeniu ustnego uzasadnienia. Na sali nie było już Tomasza G., który jako jedyny z oskarżonych przyszedł do sądu.

Wyrok w sprawie o zabójstwo Karpowicza jest nieprawomocny.

pap

Wiadomości

Zapraszamy na Gościa Dzisiaj w Republice o godz. 20:15

Robert Bąkiewicz wezwał do przybywania pod siedzibę KRS

"Bodnarowcy" przed siedzibą KRS?

Szymon Bieniuk jak żywa kopia Anii Przybylskiej! Internauci oniemieli na widok uśmiechu

W Szwecji trwa operacja przetransportowania zabytkowego kościoła

Niemiecka prasa i politycy zastanawiają się: czy "nasi chłopcy" powinni zostać wysłani na Ukrainę?

PILNE: Tragiczne zdarzenia w szpitalu w Wejherowie

"Koalicja chętnych" - czyli plan Tuska wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę?

Ciało w gmachu parlamentu! Media spekulują o samobójstwie

Co dalej z F-35? Przez decyzje MON mogą być zagrożone. Reakcja Ameryki!

Polskie siatkarki kończą zgrupowanie w Japonii. Mistrzostwa Świata coraz bliżej

"Cierpliwość do działań Ruchniewicza się skończyła". Będzie zawiadomienie do prokuratury

Wersow i Friz po cichu wzięli ślub. Ich wesele zobaczymy… w kinach

Puchar Polski: Znamy wyniki losowania 1/32 finału

Jakubiak: patrzyłem na tę koalicję bez Polski, to tak jakby człowiek jedynki nie miał

Najnowsze

Zapraszamy na Gościa Dzisiaj w Republice o godz. 20:15

W Szwecji trwa operacja przetransportowania zabytkowego kościoła

Niemiecka prasa i politycy zastanawiają się: czy "nasi chłopcy" powinni zostać wysłani na Ukrainę?

PILNE: Tragiczne zdarzenia w szpitalu w Wejherowie

"Koalicja chętnych" - czyli plan Tuska wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę?

Robert Bąkiewicz wezwał do przybywania pod siedzibę KRS

"Bodnarowcy" przed siedzibą KRS?

Szymon Bieniuk jak żywa kopia Anii Przybylskiej! Internauci oniemieli na widok uśmiechu