Przejdź do treści
7:34 Legislacja: do Sejmu wpłynął prezydencki projekt regulacji dotyczących testowania samochodów autonomicznych
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Tusk wróci do polskiej polityki? „Jestem gotowy podjąć każdą decyzję”

Źródło: Fot. PAP/Adam Warżawa

Tusk powiedział, że mentalnie, emocjonalnie, życiowo jest gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić niebezpieczny dla Polski bieg spraw. Dodał, że nie chodzi o spełnienie ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce.

Tusk, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej, zaznaczył, że w życiu występował już w różnych rolach.

- Czasami to były sytuacje i trudne, a czasami zdawało się że i beznadziejne - stwierdził.

- Czas kiedy byłem premierem był niezwykle intensywny i miał możliwość podejmowania decyzji, nie zawsze mądrych, jak to w życiu - dodał.

- To poczucie, że jest się w polityce po to, żeby zmieniać rzeczywistość, podejmować decyzje, jakoś odcisnąć piętno, to jest najbardziej ekscytujące, bo generalnie polityka potrafi być bardzo nudna, kiedy nie ma się siły sprawczej. To jest ten ból, który dzisiaj jest widoczny na twarzach wielu liderów opozycji, ja znam ten ból - powiedział Tusk.

Odpowiadając na kolejne pytania stwierdził, że jest oczywistym, że przy jego poglądach i doświadczeniu chciałby, aby w Polsce doszło do zmiany politycznej. Dodał, że rozmawia z uczestnikami życia publicznego w Polsce, szczególnie po stronie opozycji, o tym jak może pomóc by przerwać impas. Według niego, potrzeba nowej energii i pewnego nowego ładu w polskiej opozycji.

Pytany jak widzi swoją rolę Tusk odparł, że niebo jest granicą.

- Nie wyznaczam sobie żadnych ograniczeń (...) ja naprawdę dzisiaj nie mam potrzeby spełnienia jakiejś ambicji personalnych, natomiast mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce i tego ładu wolnościowego - zaznaczył.

- Mam poczucie, że trzeba znowu zainwestować wszystko co tylko można żeby wolność, czy demokracja czy przyzwoitość w życiu publicznym nie była tylko marzeniem, ale żeby znowu stała się faktem. Mentalnie, emocjonalnie, życiowo jestem gotów podjąć każdą decyzję żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny moim zdaniem dla Polski bieg spraw - oświadczył.

Odbudowywanie opozycji

Zdaniem Tuska najważniejsze jest odbudowanie synergii w opozycji.

- Żeby ludzie, szczególnie liderzy opozycji, mieli wobec siebie trochę więcej zrozumienia i czułości wobec siebie - stwierdził zaznaczając, że nikomu nie chce wchodzić w drogę.

- Nie chcę gdzieś tam w tryby sypać piachu, bo to byłoby kompletnie bez sensu, dlatego rozmawiam z nimi w jaki sposób mogę pomóc - powiedział Tusk.

Pytany czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii.

- PO jako partia odpowiedzialnego centrum jest absolutnie niezbędna "jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych - przyznał.

Poproszony o ocenę przywództwa Borysa Budki, Tusk zwrócił uwagę, że objął on stery PO w trudnym okresie dla partii i było to dla niego poważne wyzwanie.

- Z całą pewnością Platforma wymagała wtedy nowego impulsu, Borys Budka potrafił to zrobić, a później przeprowadził PO przez bardzo krytyczny moment - dodał.

- Jest dobrym szefem, który chyba nie daje w tej chwili ludziom pewności - ocenił zaznaczając, że nie chce go oceniać i woli porozmawiać z Budką bezpośrednio.

- Wolę pomóc naprawić w tej chwili sytuację w Platformie, niż komentować jej wewnętrzne niepokoje w mediach - powiedział Tusk.

Poinformował, zapewne jeszcze w czerwcu będzie rozmawiał z Budką o tym, w jaki sposób wzmocnić PO oraz opozycję.

PAP

Wiadomości

Kanye West przeprasza za antyżydowskie wypowiedzi. Spotkał się z rabinem i mówi o „odpowiedzialności”

Sąd odrzucił wniosek o areszt dla prezydenta Nowego Sącza

11-letnia Kira postawiła Putina pod ścianą na Placu Czerwonym

Upadek strategii Niemiec: fala bankructw i tysiące zwolnień

Tysiące rolników z traktorami ruszą na Brukselę podczas szczytu UE

Połączyli Amazonię z Pacyfikiem

Ostatnia przysługa Hołowni. Przekazał PK aresztowanie Ziobry

Amerykanie pójdą Węgrom na rękę. Orban załatwił coś jeszcze

Trump ma pomysł na zakończenie paraliżu rządu. Dotyczy senatorów

Zalewska w Republice: państwo polskie upadło

SPRAWDŹ TO!

Tak dokładnie głosowali posłowie. Lewica, PSL i Hołownia: niespodzianki nie było

Washington Times o rządach Tuska: Romanowski pierwszym uchodźcą politycznym od 1989

Odszedł ostatni żołnierz „Parasola”. Generał Zbigniew Rylski ps. „Brzoza” miał 102 lata

Prezydencki projekt odrzucony przez Sejm. Politycy koalicji 13 grudnia nie chcą ścigać za banderyzm

Leon XIV do misjonarzy: bądźcie rękami Kościoła

Najnowsze

Kanye West przeprasza za antyżydowskie wypowiedzi. Spotkał się z rabinem i mówi o „odpowiedzialności”

protest rolników

Tysiące rolników z traktorami ruszą na Brukselę podczas szczytu UE

Amazonka

Połączyli Amazonię z Pacyfikiem

Szymon Hołownia

Ostatnia przysługa Hołowni. Przekazał PK aresztowanie Ziobry

Amerykanie pójdą Węgrom na rękę. Orban załatwił coś jeszcze

Sąd odrzucił wniosek o areszt dla prezydenta Nowego Sącza

Kira pyta Putina

11-letnia Kira postawiła Putina pod ścianą na Placu Czerwonym

przemysł samochodowy

Upadek strategii Niemiec: fala bankructw i tysiące zwolnień