W najbliższą sobotę, 5 sierpnia, na dziedzińcu zamkowym w Sztumie odbędzie się XIV Turniej Rycerski im. Albrechta III Habsburga. W trakcie tej cyklicznej imprezy organizatorzy z Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej przewidzieli, jak powiedział nam mistrz Bractwa Piotr Ciecierski, wiele atrakcji dla gości - i tych najmłodszych i tych nieco starszych.
- Będą warsztaty kulinarne, ceramiczne, mincerskie - każdy będzie mógł wykonać własna monetę. Będzie można także poznać tajemnice średniowiecznej chirurgii i medycyny - mówi Piotr Ciecierski.
Jak co roku będzie można także zobaczyć manewry piechoty lekkozbrojnej i ciężkozbrojnej, stawią się też puszkarze, którzy pokażą możliwości średniowiecznej artylerii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem dr Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zapowiedział swój przyjazd na imprezę.
Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej należy do najstarszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce. W przyszłym roku obchodzić będzie 30 rocznicę powstania.
O tym jak świętowano 28 rocznicę czytamy na facebooku Bractwa: "Była tradycyjna obecność w świątyni, było odczytanie Reguły Rycerskiej, było też podpisanie deklaracji członkowskich przez 2 nowych braci - Rafała i Łukasza. Oprócz tego, w szeregi nowicjatu wstąpiła wyjątkowa liczba kandydatów, bo aż pięcioro. Ich plany rysują się bardzo ambitnie".
Od blisko trzydziestu lat pokazują i udowadniają, że średniowieczne cnoty rycerskie sprawdzają się i w XXI wieku. Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej jest także dowodem, że wartości te można prezentować w sposób bardzo atrakcyjny. Świadczy o tym między innymi mnogość oraz różnorodność organizowanych lub współorganizowanych przez Bractwo imprez - z Turniejem Rycerskim im. Albrechta III Habsburga na czele.
Obok tego sztandarowego, wpisanego na stałe do kalendarza imprez Bractwa, wydarzenia, sztumscy rycerze organizują szereg turniejów, w tym łuczniczych, a także imprez edukacyjnych. Po najeździe Rosji na Ukrainę część z nich dedykowana była m. in. młodym uchodźcom z tego państwa.
Rycerzom i damom Bractwa nie straszny był także covid. Pandemia nie zahamowała ich działalności, choć nadała jej nieco inny wymiar. Czy Albrecht III mógł przypuszczać, że powstanie coś takiego jak Internet?! A tymczasem ten środek przekazu i edukacji został przez współczesnych rycerzy wspaniale wykorzystany i to w okresie największego ataku choroby. Można napisać, że członkowie Bractwa nie tylko go odparli ale przeszli do kontruderzenia, ostatecznie wygrywając i bitwę i wojnę!
A stało się to dzięki zorganizowanej przez nich akcji „Rycerskość w sieci", której zadaniem było odpowiedzenie na pytania - Jak być rycerzem w XXI wieku i czy można nim być w Internecie?
Okazało się, że można, bo ideały rycerskiego średniowiecza – troska o słabszych, dworność wobec kobiet, odwaga, honor, miłość Ojczyzny, wiara, hojność, wierność – mają wymiar ponadczasowy.
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!