Przejdź do treści
Trzydziesta rocznica Trójkąta Weimarskiego. Ścisła współpraca będzie kontynuowana
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

30 lat Trójkąta Weimarskiego obejmującego Polskę, Niemcy i Francję to czas dojrzałości i dużych perspektyw na dalszą współpracę -powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w piątek w Weimarze. Rau rozmawiał tam ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Heiko Maasem, i Francji, Jean-Yves Le Drianem.

Piątkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego odbyło się na zaproszenie Maasa i było elementem jubileuszu 30-lecia powołania tego trójstronnego formatu.

- 30 lat temu nasi poprzednicy powołali to forum współpracy w ważnym dla Polski momencie transformacji ustrojowej i gospodarczej -zaznaczył Rau podczas konferencji prasowej kończącej jednodniowe spotkanie. Bez współpracy z Francją i Niemcami nasza droga do członkostwa w UE i NATO byłaby dłuższa i trudniejsza, dziękuję za to partnerom z Paryża i Berlina - dodał szef polskiej dyplomacji.

Szefowie zagranicznych dyplomacji dobrze o Polsce. Współpraca będzie coraz lepsza

Trójkąt Weimarski założono w duchu współpracy i wspólnej odpowiedzialności za rozwój nowej Europy; to było ważne 30 lat temu i pozostaje ważne dziś - deklarował Maas. Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego opiera się na zaufaniu, jest bliska i unikatowa, ponieważ zbliża różne perspektywy - uzupełnił Maas.

Trójkąt Weimarski to forum, które nadal stanowi bardzo ważną formę prowadzonego na różnych szczeblach dialogu między naszymi trzema krajami; współpraca w tym formacie to okazja do szczerych rozmów i szukania porozumienia-mówił Le Drian. Nasze kraje mogą stać się źródłem inicjatyw na rzecz silniejszej, bardziej suwerennej i gotowej do przezwyciężania kryzysów Europy-dodał szef francuskiej dyplomacji.

Tematem rozmów między ministrami były najbardziej aktualne zagadnienia polityki międzynarodowej, w szczególności sytuacja w Afganistanie, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

- Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie w tym codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z nieakceptowalną instrumentalizacją niewinnych uchodźców wzdłuż granicy zewnętrznej Unii- mówił o sytuacji na granicy Polsko-białoruskiej Maas.

Szefowie dyplomacji mówią szczerze o kryzysie na granicy z Białorusią. Łukaszenka destabilizuje UE

- Obecna sytuacja na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Białorusią jest wynikiem instrumentalnego wykorzystywania migrantów do wywierania presji politycznej na UE, a także jej poszczególne państwa - zaznaczył Rau. Dodał, że Polska postrzega działania Białorusi jako destabilizujące sytuację działania hybrydowe wsparte dezinformacją. Polski minister przekazał, że podzielił się ze swoimi odpowiednikami z Trójkąta Weimarskiego szczegółami dotyczącymi sytuacji na Polsko-białoruskiej granicy. Podkreślił, że w tym momencie bardzo ważna jest europejska solidarność.

Trójkąt Weimarski został powołany w sierpniu 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumasa i Niemiec – Hans-Dietricha Genschera.

Rau, kończąc swoje wystąpienie na konferencji prasowej, zaprosił swoich odpowiedników z Niemiec i Francji na kolejne spotkanie w tym formacie w Polsce.

PAP

Wiadomości

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Najnowsze

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna