Trzydziesta rocznica Trójkąta Weimarskiego. Ścisła współpraca będzie kontynuowana
30 lat Trójkąta Weimarskiego obejmującego Polskę, Niemcy i Francję to czas dojrzałości i dużych perspektyw na dalszą współpracę -powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w piątek w Weimarze. Rau rozmawiał tam ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Heiko Maasem, i Francji, Jean-Yves Le Drianem.
Piątkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego odbyło się na zaproszenie Maasa i było elementem jubileuszu 30-lecia powołania tego trójstronnego formatu.
- 30 lat temu nasi poprzednicy powołali to forum współpracy w ważnym dla Polski momencie transformacji ustrojowej i gospodarczej -zaznaczył Rau podczas konferencji prasowej kończącej jednodniowe spotkanie. Bez współpracy z Francją i Niemcami nasza droga do członkostwa w UE i NATO byłaby dłuższa i trudniejsza, dziękuję za to partnerom z Paryża i Berlina - dodał szef polskiej dyplomacji.
Szefowie zagranicznych dyplomacji dobrze o Polsce. Współpraca będzie coraz lepsza
Trójkąt Weimarski założono w duchu współpracy i wspólnej odpowiedzialności za rozwój nowej Europy; to było ważne 30 lat temu i pozostaje ważne dziś - deklarował Maas. Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego opiera się na zaufaniu, jest bliska i unikatowa, ponieważ zbliża różne perspektywy - uzupełnił Maas.
Trójkąt Weimarski to forum, które nadal stanowi bardzo ważną formę prowadzonego na różnych szczeblach dialogu między naszymi trzema krajami; współpraca w tym formacie to okazja do szczerych rozmów i szukania porozumienia-mówił Le Drian. Nasze kraje mogą stać się źródłem inicjatyw na rzecz silniejszej, bardziej suwerennej i gotowej do przezwyciężania kryzysów Europy-dodał szef francuskiej dyplomacji.
Tematem rozmów między ministrami były najbardziej aktualne zagadnienia polityki międzynarodowej, w szczególności sytuacja w Afganistanie, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.
- Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie w tym codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z nieakceptowalną instrumentalizacją niewinnych uchodźców wzdłuż granicy zewnętrznej Unii- mówił o sytuacji na granicy Polsko-białoruskiej Maas.
Szefowie dyplomacji mówią szczerze o kryzysie na granicy z Białorusią. Łukaszenka destabilizuje UE
- Obecna sytuacja na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Białorusią jest wynikiem instrumentalnego wykorzystywania migrantów do wywierania presji politycznej na UE, a także jej poszczególne państwa - zaznaczył Rau. Dodał, że Polska postrzega działania Białorusi jako destabilizujące sytuację działania hybrydowe wsparte dezinformacją. Polski minister przekazał, że podzielił się ze swoimi odpowiednikami z Trójkąta Weimarskiego szczegółami dotyczącymi sytuacji na Polsko-białoruskiej granicy. Podkreślił, że w tym momencie bardzo ważna jest europejska solidarność.
Trójkąt Weimarski został powołany w sierpniu 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumasa i Niemiec – Hans-Dietricha Genschera.
Rau, kończąc swoje wystąpienie na konferencji prasowej, zaprosił swoich odpowiedników z Niemiec i Francji na kolejne spotkanie w tym formacie w Polsce.