Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
23:55 Ekwador wygrał z Niemcami 2:1 (1:1) w meczu piłkarskich mistrzostw świata rozegranym w East Rutherford koło Nowego Jorku i z trzeciego miejsca w tabeli awansował do dalszej fazy turnieju. Niemcy, z dorobkiem 6 punktów zajęły pierwsze miejsce w grupie E
21:56 Ukraina: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził 40-dniową „operację wpływu”, która ma skłonić Rosję do zakończenia wojny
20:56 Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giorgia Meloni poinformowali, że ich kraje chcą powołać koalicję wielonarodową, która pozwoliłaby na wsparcie Libanu po zakończeniu mandatu w tym kraju pełnionego przez siły UNIFIL
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Trzeci prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" idzie ulicami Warszawy

Źródło: Telewizja Republika

— To od nas zależy, czy potrafimy przekazać następnym polskim pokoleniom nasze patriotyczne emocje, patriotyczne pojmowanie Polski — mówił prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie marszu "Razem dla Niepodległej".


Ostatnim punktem na trasie prezydenckiego marszu był pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Prezydent z małżonką, marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i premier Ewą Kopacz złożyli wieniec pod pomnikiem.

Komorowski na zakończenie marszu podziękował tym, którzy chcieli w porywie własnego serca maszerować pochodzie "Razem dla Niepodległej", tym, którzy przyjechali w całej Polski, razem z dziećmi i wnukami.

— To od nas zależy, czy potrafimy przekazać następnym polskim pokoleniom nasze patriotyczne emocje, nasze patriotyczne pojmowanie także Polski. To od nas zależy, czy następne polskie pokolenia po swojemu tłumacząc, jak rozumieją współczesny patriotyzm, zechcą sięgnąć głębiej po zasługi dziadów, pradziadów i prapradziadów. Tak jak my dziś sięgamy po rok 1918, wspominając dokonania tamtego pokolenia - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i tylu innych wybitnych mężów stanu" - powiedział prezydent.

Dziękował również wszystkim, którzy zechcieli "przyłożyć rękę i emocje", by marsz wypadł jak najokazalej, by był "ciekawy i cieszący". "Bo przecież marzymy o tym, byśmy mogli świętować w sposób radosny, niedzielący, niekonfliktujący, ale sposób, który buduje w nas dumę z tego, że jesteśmy cząstką wspólnoty polskiej" - powiedział prezydent.

Uczczono Romana Dmowskiego

Podczas marszu prezydent upamiętnił współtwórcę Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego, który w 1919 roku podpisywał w imieniu Polski traktat pokojowy w Wersalu. Przy pomniku Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu w Warszawie odśpiewano "Pieśń Konfederatów Barskich".

Wieniec, wraz z prezydentem, składali: działacz opozycji demokratycznej, twórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall, b. wicepremier i b. lider Ligii Polskich Rodzin Roman Giertych, jego ojciec Maciej Giertych, senator PO Jan Filip Libicki, b. eurodeputowany Marcin Libicki.

Kwiaty dla Roweckiego "Grota" i Paderewskiego

Komorowski uczcił także pamięć Stefana Roweckiego "Grota" składając wieniec przed jego pomnikiem. Z kolei przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego kwiaty złożyli także premierzy III RP.

Przed pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" Komorowskiemu towarzyszyli m.in. premier Ewa Kopacz, b. premier Donald Tusk, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Odśpiewano tam hymn Armii Krajowej.

Prezydent złożył też kwiaty przed pomnikiem Paderewskiego. Wieńce składali tam, oprócz Kopacz i Tuska, także inni premierzy III RP: Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Jan Krzysztof Bielecki i Waldemar Pawlak. Przed tym pomnikiem odśpiewano "Pieśń rycerską".

Były to kolejne przystanki na trasie prezydenckiego marszu. Wcześniej kwiaty złożono przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Wincentego Witosa. Uczestnicy marszu mają zatrzymać się jeszcze przy pomniku Romana Dmowskiego oraz na zakończenie – przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

Kwiaty przed pomnikiem Witosa

Podczas z jednego postojów Komorowski oraz liderzy PSL złożyli wieńce przed pomnikiem Wincentego Witosa - przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP. Uczestnicy marszu "Razem dla Niepodległej" odśpiewali "Rotę".

Przed pomnikiem Witosa prezydentowi towarzyszyli: premier Ewa Kopacz, politycy PSL wicepremier, szef Stronnictwa Janusz Piechociński, b. prezes PSL Waldemar Pawlak, szef klubu ludowców Jan Bury oraz minister rolnictwa Marek Sawicki.

Chwilę wcześniej prezydencki marsz zatrzymał się przy Skwerze Wolnego Słowa przy ulicy Mysiej, w pobliżu gmachu dawnej cenzury. Prezydent podkreślił tam, że Skwer i znajdujący się na nim Memoriał Wolnego Słowa upamiętnia drukarzy, kolporterów i redaktorów, którzy wydawali tysiące tytułów w antykomunistycznym podziemiu i uczestniczyli w upowszechnianiu wolnego słowa. – Wszyscy wiemy, że na początku było słowo, to było wolne słowo i dzięki temu Polska dziś jest wolna – oświadczył Komorowski.

Uczestnicy prezydenckiego marszu oddali hołd kard. Wyszyńskiemu

Wcześniej Komorowski, bp polowy WP Józef Guzdek oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz złożyli wieniec przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Był to pierwszy przystanek na trasie marszu "Razem dla Niepodległej".

Przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia odśpiewano pieśń "Boże Coś Polskę". Odmówiono także modlitwę "Ojcze nasz" za pomyślność ojczyzny.

Komorowski podkreślił, że kard. Wyszyński to postać, która nam powinna mówić, że "w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, można szukać rozwiązań pozytywnych, jeśli się dysponuje odwagą, mądrością, głęboką wiarą, ufnością i jeśli umie się zrozumieć w pełni znaki czasów". – Ksiądz, Prymas Tysiąclecia powinien czuć to, że zaskarbił sobie ogromną wdzięczność całego narodu z tytułu swojej niełatwej działalności, ale pięknej, w najtrudniejszych czasach – dodał prezydent.

Podobnie jak w latach poprzednich trasa marszu wiodła przez Trakt Królewski, szlakiem pomników bohaterów narodowych, zasłużonych dla niepodległości. Uczestnicy będą szli ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Komorowski podczas obchodów Święta Niepodległości: Zwyciężaliśmy wtedy, gdy byliśmy razem

"Pamiętam, jak łzy szczęścia kapały mi z oczu, gdyś wstała z grobu". 96 lat temu Polska odzyskała niepodległość

pap