Przejdź do treści
21:36 Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa farmaceutycznego - nowe przepisy usuwają obowiązek przesyłania do ZSMOPL informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych
19:15 Ryszard Cyba, który w 2010 roku zabił działacza PiS Marka Rosiaka, a drugiego poważnie ranił, zostanie umieszczony w szpitalu psychiatrycznym - taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Wołowie
18:20 Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego
17:02 Sport: Historyczny wynik Igi Świątek - Polka zagra w półfinale Wimbledonu
16:10 RCB: Uwaga! 09-10.07 prognozowane intensywne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe - brzmi komunikat RCB wydany w środę przed godz. 16
16:00 W Sejmie odbywa się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu "Ruch Obrony Granic" - do Warszawy przyjechali wolontariusze ROG z całej Polski
14:46 IMGW: 4 stacje hydrologiczne z rekordem dobowego intensywnego opadu deszczu
14:18 Poznań: Dożywocie dla obcokrajowca m.in. za brutalne zabójstwo w Środzie Wlkp.
14:07 Świat: Grecja przestanie przyjmować wnioski o azyl dla migrantów przybywających na łodziach z Afryki
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Trzeci prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" idzie ulicami Warszawy

Źródło: Telewizja Republika

— To od nas zależy, czy potrafimy przekazać następnym polskim pokoleniom nasze patriotyczne emocje, patriotyczne pojmowanie Polski — mówił prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie marszu "Razem dla Niepodległej".


Ostatnim punktem na trasie prezydenckiego marszu był pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Prezydent z małżonką, marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i premier Ewą Kopacz złożyli wieniec pod pomnikiem.

Komorowski na zakończenie marszu podziękował tym, którzy chcieli w porywie własnego serca maszerować pochodzie "Razem dla Niepodległej", tym, którzy przyjechali w całej Polski, razem z dziećmi i wnukami.

— To od nas zależy, czy potrafimy przekazać następnym polskim pokoleniom nasze patriotyczne emocje, nasze patriotyczne pojmowanie także Polski. To od nas zależy, czy następne polskie pokolenia po swojemu tłumacząc, jak rozumieją współczesny patriotyzm, zechcą sięgnąć głębiej po zasługi dziadów, pradziadów i prapradziadów. Tak jak my dziś sięgamy po rok 1918, wspominając dokonania tamtego pokolenia - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i tylu innych wybitnych mężów stanu" - powiedział prezydent.

Dziękował również wszystkim, którzy zechcieli "przyłożyć rękę i emocje", by marsz wypadł jak najokazalej, by był "ciekawy i cieszący". "Bo przecież marzymy o tym, byśmy mogli świętować w sposób radosny, niedzielący, niekonfliktujący, ale sposób, który buduje w nas dumę z tego, że jesteśmy cząstką wspólnoty polskiej" - powiedział prezydent.

Uczczono Romana Dmowskiego

Podczas marszu prezydent upamiętnił współtwórcę Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego, który w 1919 roku podpisywał w imieniu Polski traktat pokojowy w Wersalu. Przy pomniku Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu w Warszawie odśpiewano "Pieśń Konfederatów Barskich".

Wieniec, wraz z prezydentem, składali: działacz opozycji demokratycznej, twórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall, b. wicepremier i b. lider Ligii Polskich Rodzin Roman Giertych, jego ojciec Maciej Giertych, senator PO Jan Filip Libicki, b. eurodeputowany Marcin Libicki.

Kwiaty dla Roweckiego "Grota" i Paderewskiego

Komorowski uczcił także pamięć Stefana Roweckiego "Grota" składając wieniec przed jego pomnikiem. Z kolei przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego kwiaty złożyli także premierzy III RP.

Przed pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" Komorowskiemu towarzyszyli m.in. premier Ewa Kopacz, b. premier Donald Tusk, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Odśpiewano tam hymn Armii Krajowej.

Prezydent złożył też kwiaty przed pomnikiem Paderewskiego. Wieńce składali tam, oprócz Kopacz i Tuska, także inni premierzy III RP: Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Jan Krzysztof Bielecki i Waldemar Pawlak. Przed tym pomnikiem odśpiewano "Pieśń rycerską".

Były to kolejne przystanki na trasie prezydenckiego marszu. Wcześniej kwiaty złożono przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Wincentego Witosa. Uczestnicy marszu mają zatrzymać się jeszcze przy pomniku Romana Dmowskiego oraz na zakończenie – przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

Kwiaty przed pomnikiem Witosa

Podczas z jednego postojów Komorowski oraz liderzy PSL złożyli wieńce przed pomnikiem Wincentego Witosa - przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP. Uczestnicy marszu "Razem dla Niepodległej" odśpiewali "Rotę".

Przed pomnikiem Witosa prezydentowi towarzyszyli: premier Ewa Kopacz, politycy PSL wicepremier, szef Stronnictwa Janusz Piechociński, b. prezes PSL Waldemar Pawlak, szef klubu ludowców Jan Bury oraz minister rolnictwa Marek Sawicki.

Chwilę wcześniej prezydencki marsz zatrzymał się przy Skwerze Wolnego Słowa przy ulicy Mysiej, w pobliżu gmachu dawnej cenzury. Prezydent podkreślił tam, że Skwer i znajdujący się na nim Memoriał Wolnego Słowa upamiętnia drukarzy, kolporterów i redaktorów, którzy wydawali tysiące tytułów w antykomunistycznym podziemiu i uczestniczyli w upowszechnianiu wolnego słowa. – Wszyscy wiemy, że na początku było słowo, to było wolne słowo i dzięki temu Polska dziś jest wolna – oświadczył Komorowski.

Uczestnicy prezydenckiego marszu oddali hołd kard. Wyszyńskiemu

Wcześniej Komorowski, bp polowy WP Józef Guzdek oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz złożyli wieniec przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Był to pierwszy przystanek na trasie marszu "Razem dla Niepodległej".

Przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia odśpiewano pieśń "Boże Coś Polskę". Odmówiono także modlitwę "Ojcze nasz" za pomyślność ojczyzny.

Komorowski podkreślił, że kard. Wyszyński to postać, która nam powinna mówić, że "w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, można szukać rozwiązań pozytywnych, jeśli się dysponuje odwagą, mądrością, głęboką wiarą, ufnością i jeśli umie się zrozumieć w pełni znaki czasów". – Ksiądz, Prymas Tysiąclecia powinien czuć to, że zaskarbił sobie ogromną wdzięczność całego narodu z tytułu swojej niełatwej działalności, ale pięknej, w najtrudniejszych czasach – dodał prezydent.

Podobnie jak w latach poprzednich trasa marszu wiodła przez Trakt Królewski, szlakiem pomników bohaterów narodowych, zasłużonych dla niepodległości. Uczestnicy będą szli ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Komorowski podczas obchodów Święta Niepodległości: Zwyciężaliśmy wtedy, gdy byliśmy razem

"Pamiętam, jak łzy szczęścia kapały mi z oczu, gdyś wstała z grobu". 96 lat temu Polska odzyskała niepodległość

pap

Wiadomości

Platforma Obywatelska zaatakowała obrońców granic

Rząd Tuska zrekonstruuje się 22 lipca. Nie było innej daty? Internauci nie zawodzą

Jabłoński: Tusk obiecywał rekonstrukcję, ale jej nie ma

Marine Le Pen ofiarą systemu? Elity blokują jej start w wyborach

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Koniec cichych dni między linią Ryanair a portem Modlin. Będzie 25 nowych tras

Spotkanie Zełenskiego z Leonem XIV. O czym rozmawiali?

Sąd zdecydował co dalej z Cybą

Kombinuje jak koń pod górę! Burza po wypowiedzi prof. Matczaka

Tomasz Duklanowski prezentuje jak wygląda „kontrola” na przejściu w Lubieszynie

Obrońcy granic alarmują! Trwa próba przepędzenia wolontariuszy ze Słubic

Rolnicze setki tysięcy pod strzechą ministra. Nowy regulamin nagród MRiRW daje szefowi resortu wolną rękę!

Karolina Pęk – złoto, pasja i serce drużyny.

Najnowsze

Platforma Obywatelska zaatakowała obrońców granic

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Koniec cichych dni między linią Ryanair a portem Modlin. Będzie 25 nowych tras

Rząd Tuska zrekonstruuje się 22 lipca. Nie było innej daty? Internauci nie zawodzą

Jabłoński: Tusk obiecywał rekonstrukcję, ale jej nie ma

Marine Le Pen ofiarą systemu? Elity blokują jej start w wyborach