Trzaskowski wystawił chronionego sygnalistę. Mężczyzna został wyrzucony z pracy
Sygnalista z warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich został zwolniony z pracy, choć był oficjalnie chroniony przez ratusz. Gwarancje zostały przyznane sygnaliście na piśmie. Za bezpieczeństwo pracownika ZDM odpowiadał prezydent Rafał Trzaskowski. Mimo tego, osoba, która zgłaszała nieprawidłowości w funkcjonowaniu ZDM dostała wypowiedzenie.
Historię Piotra opisał portal Zero.pl. Wieloletni pracownik ZDM gwarancję ochrony otrzymał od prezydenta Rafała Trzaskowskiego w listopadzie zeszłego roku. W styczniu 2026 roku został wyrzucony z pracy. Minęło pół roku. Rafał Trzaskowski wychodzi na mównicę na wczorajszej sesji Rady m.st. Warszawy …i zachęca sygnalistów do współpracy i korzystania z oficjalnej procedury. Zapewnia, że sygnaliści mogą liczyć na ochronę.
Przypadek ten jest wyjątkowo bulwersujący, bo sygnalistę zarząd ZDM zwolnił na podstawie skargi jaką złożył formalnie na ręce urzędników Trzaskowskiego. W wypowiedzeniu umowy o pracę zacytowano fragment jego pisma, które skierował do urzędu miasta. ZDM przyznał w korespondencji z Zero.pl, że skargę na swoje kierownictwo otrzymał z warszawskiego ratusza. Czyli urzędnicy Trzaskowskiego de facto zadenuncjowali sygnalistę, ujawniając jego pismo z zastrzeżeniami wobec kierownictwa, pismo poufne, chronione prawem.
W uzasadnieniu wypowiedzenia jakie otrzymał pracownik czytamy: „(...) podejmował Pan działania mające na celu szkodzenie wizerunkowi pracodawcy poprzez niezasadne zgłaszanie rzekomych działań opresyjnych jakich Pan doświadcza od pracodawcy (mail do Sekretariatu Prezydenta Miasta z 20 października 2025 r.)”
- Byłem głupi. Trzeba było siedzieć cicho. Uwierzyłem, że w Polsce można być sygnalistą – mówi pan Piotr.
Bartosz Lewandowski, który reprezentuje sygnalistę zapowiedział, że zgłasza sprawę do prokuratury.
“W imieniu pana Piotra (nie zgadza się na podawanie jego nazwiska z uwagi na lincz ze strony członków rządu, polityków oraz prorządowych dziennikarzy) składam do @PK_GOV_PL zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 55 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów z uwagi na podjęcie w warszawskich ratuszu tzw. działań odwetowych wobec mojego Klienta” - napisał na platformie X.
Źródło: Republika, Zero.pl, X
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X