Przejdź do treści

Trwa posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie badają nowelizację ustawy autorstwa PiS

Źródło: TELEWIZJA REPUBLIKA

O godz. 9:00 rozpoczęła się dwudniowa rozprawa Trybunału Konstytucyjnego, podczas której sędziowie ocenią nowelizację ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości z grudnia 2015 r. Nowelę zaskarżyli m.in. posłowie PO, PSL i .Nowoczesnej. Wyrok ma zapaść jutro.

Spór wokół TK trwa od jesieni zeszłego roku. Wczoraj własną propozycję kompromisu przedstawił Europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. Zdaniem polityka, prezes TK Andrzej Rzepliński powinien dopuścić do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny parlament, a sędziowie wybrani jesienią ( za rządów PO - red.) mogliby objąć wakaty po tych, którzy kończą kadencję w najbliższym czasie.

– To nie jest konflikt prawny, lecz polityczny. Od samego początku mamy do czynienia z serialem pt. Trybunał Konstytucyjny, w którym szwarccharakterem jest prezes Andrzej Rzepliński – powiedział w "Prosto w Oczy" Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15. Jego zdaniem, jeśli dzisiaj dojdzie do orzekania grudniowej noweli, które zakończy się wyrokiem o jej niekonstytucyjności, będzie to gwałt na państwie prawa. CZYTAJ WIĘCEJ

Rzepliński odmawia Ziobrze

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wycofał w poniedziałek opinię swojego poprzednika na stanowisku prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta ws. nowelizacji ustawy o TK przygotowanej przez PiS oraz wystąpił o odroczenie dzisiejszej rozprawy TK o 14 dni. Do jego prośby negatywnie ustosunkował się prezes TK Andrzej Rzepliński, zapowiadając, że sędziowie zbiorą się dziś zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem. CZYTAJ WIĘCEJ

W styczniu swoją propozycję kompromisu przedstawiła premier Beata Szydło. Szefowa rządu zaproponowała, by 8 na 15 sędziów TK wybierała opozycja, ale PO, Nowoczesna i PSL nie zgodziły się na takie rozwiązanie. – Politycy opozycji nie chcą brać udziału w poszukiwaniu kompromisu i rozwiązaniu trwającego sporu politycznego – mówiła premier. CZYTAJ WIĘCEJ

Nowelizacja PiS

Zgodnie z przyjętą przez parlament i podpisaną w grudniu 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelą o TK, orzekanie w pełnym składzie ma wymagać udziału co najmniej 13 sędziów Trybunału. Ustawa zakłada, że orzeczenia TK wydawane w pełnym składzie mają zapadać większością 2/3 głosów, co ma zwiększyć ich powagę i znaczenie. Także Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK ma podejmować uchwały większością 2/3 głosów. Ustawa dopuszcza orzekanie w mniejszym składzie, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

W składzie 7 sędziów ma być oceniana zgodność ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawowej. Z kolei w składzie 3 sędziów będą zapadały decyzje o nadawaniu biegu skargom konstytucyjnym oraz wnioskom o stwierdzenie konstytucyjności, z którymi wystąpił organ samorządu terytorialnego, związek zawodowy, organizacja pracodawców, kościół lub inny związek wyznaniowy. Skład trzyosobowy będzie podejmował też decyzje w sprawach wyłączenia sędziego. Wnioskodawcy proponują, by na wniosek uczestnika postępowania Trybunał rozpoznawał sprawy na rozprawie, co powinno wzmocnić realizację zasady jawności postępowania.

Telewizja Republika

Wiadomości

Po kolizji tankowca i kontenerowca paliwo lotnicze wycieka do morza

Rekordowy początek wystawy "Józef Chełmoński. 1849-1914"

Ruszczyński: widzieliśmy współdziałanie Brukseli i Kremla na rzecz obalenia Zjednoczonej Prawicy

Warta ma nowego trenera. To były reprezentant Polski

Łobodziński szkoleniowcem Miedzi Legnica

Karol Nawrocki: Polska potrzebuje normalności i silnego przywództwa

Grzywna dla Władysława Frasyniuka za naruszenie godności żołnierzy

Węgierskie media: Musk wytarł Tuskiem podłogę

Legendarna panczenistka postanowiła skończyć karierę

PKW odłożyła decyzję w sprawie zawiadomienia do prokuratury

Ida Nowakowska padła ofiarą kradzieży. „Nie mogę tego zrozumieć”

Niemcy chcą oficjalnie odsyłać migrantów do Polski bez naszej zgody!

Półtoraroczne dziecko śmiertelnie potrącone na podwórku

Aktywiści Ostatniego Pokolenia ukarani grzywną za blokadę ulicy w Warszawie

Straż Graniczna kupiła za 2,5 mln zł symulator lotów... bez certyfikacji

Najnowsze

Po kolizji tankowca i kontenerowca paliwo lotnicze wycieka do morza

Łobodziński szkoleniowcem Miedzi Legnica

Karol Nawrocki: Polska potrzebuje normalności i silnego przywództwa

Grzywna dla Władysława Frasyniuka za naruszenie godności żołnierzy

Węgierskie media: Musk wytarł Tuskiem podłogę

Rekordowy początek wystawy "Józef Chełmoński. 1849-1914"

Ruszczyński: widzieliśmy współdziałanie Brukseli i Kremla na rzecz obalenia Zjednoczonej Prawicy

Warta ma nowego trenera. To były reprezentant Polski