Przejdź do treści
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Tomasz Rzymkowski: Było by to dla nas szkodliwe jeśli byśmy się wycofali

Źródło: Telewizja Republika

W poranku Telewizji Republika, Aleksander Wierzejski połączył się z posłem Kukiz’15 Tomaszem Rzymkowskim, by porozmawiać na temat „burzy” jaką wywołała ustawa nowelizująca IPN.

Aleksander Wierzejski rozpoczął rozmowę od przypomnienia, że zapis dotyczący penalizacji banderyzmu zaproponowany był przez posłów z Kukiz’15. Poseł Rzymkowski potwierdził i przyznał, że decyzja o wpisaniu tego punku to ustawy była zaskoczeniem gdyż walczyli o ten zapis przez 15 miesięcy. Poseł powiedział, że zdaje sobie sprawę, że może być to teraz niewygodne dla PiS, jednak projekt ustawy powinien być broniony przez rząd.

- Wiem że to taki „gorący kartofel” w kwestii kontaktów z Izraelem, ale oo dobry projekt wiceministra Jakiego. Dziwie się, że w PiS jest taki jakby dwugłos teraz w tej kwestii. To jakby próba ucieczki od tematu, zamiast twardo bronić swojej decyzji – podkreślił Rzymkowski.

UWAGA❗Sejm właśnie przegłosował nasz projekt ustawy zakazujący propagowania banderyzmu i podważania zbrodni ludobójstwa na Wołyniu dokonanej przez oddziały ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Dopięliśmy swego! Podajcie dalej! pic.twitter.com/VwmaCHQuhC

— Kukiz'15 (@Kukiz15) 26 stycznia 2018

 

Redaktor zapytał gościa, czy jego zdaniem istnieje wyjście z kryzysu relacji Polska-Izrael oraz Polska-środowiska żydowskie. Gość stwierdził, że jest to złożony i skomplikowany temat.

- Jest to skomplikowane, bo Izrael traktuje ten fragment polityki zagranicznej z Holokaustem jako fundament relacji. Mam wrażeni,e że to państwo się trochę zagalopowało. Że próbują być monopolistą w kwestii, że tylko oni są ofiarą II wojny. Próbują oczerniać wszystkie strony, także Polaków, którzy bronili Żydów. Polacy, w największym stopniu ze wszystkich krajów europejskich ratowali Żydów – przypomniał poseł.

Rzymkowski wskazał także na to, co może być dodatkową przyczyną napiętych relacji z Izraelem.

- W Izraelu zbliżają się wybory parlamentarne. Gdy politycy walczą o władzę, to też powoduje napięcie relacji My powinniśmy trwać na naszym stanowisku, które jest oparte o prawdę historyczną - było by to dla nas szkodliwe jeśli byśmy się wycofali.

Redaktor poprosił o komentarz odnośnie naszych obecnych relacji z Ukrainą. Gość programu stwierdził, że sytuacja z jaką mamy do czynienia ze strony Ukrainy jest skandaliczna.

- Mamy do czynienia z sytuacją skandaliczną. Polski rząd musi rozmawiać o pochówku swoich obywateli z ich rządem. To fundament prawa międzynarodowego. Każdy kraj ma prawo do godnego pochówku za granicą a oni negocjują z nami pochówek ludzi. Dziwie się, że nie podnosimy tej kwestii na arenie międzynarodowej. To warunek brzegowy. Nie powinniśmy negocjować z nimi żadnej kwestii, dopóki tego nie załatwimy. To absolutne zdziczenie obyczajów – stwierdził na zakończenie poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

Telewizja Republika

Wiadomości

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale turnieju ATP po sześciogodzinnym maratonie z Mensikiem

"Czysta woda" w TVP w likwidacji bardzo drogo nas kosztuje

Polscy żołnierze trafią na Ukrainę, jeśli wygra Trzaskowski

Nie można osądzić sprawcy profanacji pomnika Żołnierzy Wyklętych, bo sędzia był "nieprawidłowy"

Marta Nawrocka gościem programu „Wstajemy” w Telewizji Republika

Polak gotowy na Rajd Portugalii. Kajetanowicz zakończył przygotowania

Hipokryzja Tuska obnażona. Simion przypomniał zdjęcie z Putinem

Najnowsze

Ameryka reaguje w sprawie Tuska. Kongresmeni piszą do Komisji Europejskiej

Justyna Steczkowska w finale Eurowizji 2025!

Marek Jakubiak: Trzaskowski już żałuje, że wystartował w wyborach

„Rodzinka.pl” wraca! Julia Wieniawa pokazała kadr z planu z Kożuchowską i Kuleszą

Kaczyński pokazuje, jak Tusk chce ukryć prawdę przed Polakami

Terroryzowani mieszkańcy założyli w stolicy obóz protestacyjny

Zelenski apeluje do Trumpa o interwencję w Stambule

Netanyahu zapowiada "potężną operację". To grozi falą migracji