Przejdź do treści
10:27 Szef KPRP Paweł Szefernaker ocenił, że piątkowe spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim to nowy etap relacji polsko-ukraińskich. Wśród najważniejszych kwestii wymienił ekshumacje na Wołyniu i obszar bezpieczeństwa
9:48 Beskidzcy goprowcy podali w sobotę, że warunki na szlakach w wyższych partiach są trudne z uwagi na oblodzenia i zalegający miejscami śnieg. Niżej są dobre. Rano wystąpiła temperaturowa inwersja – wyżej było cieplej niż w dolinach
9:10 Ukraińskie drony uderzyły w rosyjski okręt patrolowy oraz platformę wiertniczą na Morzu Kaspijskim. W komunikacie wyjaśniono, że okręt patrolował wody w pobliżu platformy wydobywczej ropy i gazu na Morzu Kaspijskim
8:24 Sąd Rejonowy w Zamościu (Lubelskie) skazał byłego wójta gminy Sułów i jego żonę w związku z ustawianiem przetargu ogłoszonego przez gminę na budowę utwardzenia dna wąwozu
7:40 W Iranie wykonano w sobotę wyrok śmierci na mężczyźnie, który został skazany za szpiegostwo na rzecz Izraela i powiązania z irańskimi grupami opozycyjnymi
Republika Republika zaprasza naszych widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

To nie Łukaszenka wysyła migrantów na granicę. Kto więc za tym stoi?

Źródło: twitter.com/@Straz_Graniczna

I choć na świecie panuje przekonanie, że to dyktator z Mińska jest odpowiedzialny za transport migrantów na granicę polsko-białoruską, na jaw wychodzą nowe fakty. Owszem, Łukaszenka macza w tym procederze palce, ale jak się okazuje, za wszystkim stoi Kreml. "Osoby zawracane z granicy polsko-białoruskiej trafiają tu z Moskwy - mają w paszporcie wbitą pieczątkę rosyjską" - mówił w dzisiejszym wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wąsik podał, że po 11 listopada ma być odebrany pierwszy odcinek zabezpieczeń perymetrycznych na granicy z Białorusią, a do końca miesiąca - całość elektronicznych zabezpieczeń na tej granicy.

Zapowiedział, że w miarę rozwoju wypadków - możliwego napływu imigrantów z różnych krajów, którzy będą się chcieli przedostać nielegalnie do Polski i Unii Europejskiej zostanie podjęta decyzja o budowie takiej samej bariery, jak ta, na granicy z Białorusią.

Obecnie budowana konstrukcja na granicy z obwodem kaliningradzkim uprzedza działania Rosji i przewidywaną presję na tym odcinku. "Zdajemy sobie sprawę, że musimy być o krok przed tymi zjawiskami. Lepiej dzisiaj budować, niż wtedy, gdy to zjawisko uruchomi się pełną parą" - wyjaśnił.

Podkreślił, że wszystkie albo prawie wszystkie osoby, którym Polska uniemożliwia nielegalne przejście z Białorusi mają w paszporcie wbitą pieczątkę rosyjską. "Rosyjską, nie białoruską. Moskiewską - oni wszyscy przyjeżdżają przez Moskwę" - powiedział.

"Znaczy to, że mamy działania służb rosyjskich - już czarno na białym. Kiedyś oni przylatywali przez Mińsk, teraz przez Moskwę i są kierowani do Polski. (...) Dlaczego nie mają być kierowani przez Kaliningrad, czy bezpośrednio z Kuby, Jemenu, Wenezueli od razu do Kaliningradu" - mówił.

Przypomniał, że Rosja liberalizuje jednostronnie swoją politykę wizową - będzie wydawać wizy wszystkim, którzy o nie wystąpią. 

"To jest sposób prowadzenia wojny hybrydowej przez Rosję - atakują armią Ukrainę i atakują w sposób hybrydowy państwa bałtyckie, Polskę, całą Unię Europejską" - dodał. 

Budowa wysokiej na 2,5 metra i szerokiej na 3 metry zapory z drutu żyletkowego na granicy polsko-rosyjskiej rozpoczęła się w środę przed południem w okolicy wsi Bolcie, Żerdziny i Wisztyniec w powiecie gołdapskim, gdzie stykają się granice Polski, Litwy i Rosji. Zaporę z concertiny żołnierze zaczęli układać kilka metrów od tego punktu.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wczoraj poinformował o rozpoczęciu tej budowy, powiedział, że decyzja o powstaniu zapory na polsko-rosyjskiej granicy została podjęta w związku z niepokojącymi informacjami, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podał, że do końca roku ruszy budowa zapory elektronicznej na tej granicy.

Aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z Białorusi, pod koniec stycznia ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budowa bariery fizycznej - czyli pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym - na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią zakończyła się latem.

Budowa bariery elektronicznej trwa od czerwca na 202 km. Jej wykonawcą jest Elektrotim. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł. Rzeczniczka SG informowała Polską Agencję Prasową, że pierwsze odcinki perymetrii na polsko-białoruskiej granicy będą gotowe w pierwszej połowie listopada.

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Bogucki: kwestia symboli w polityce ma duże znaczenie. "Wyjeżdża okrągły stół, pojawia się bożonarodzeniowa stajenka"

Nowy pasterz na Wawelu. Kardynał Ryś obejmuje archidiecezję krakowską

Morawiecki: Umowa z Mercosur to wyrok na polskich rolników

Karol Nawrocki podczas ataku na TVP: To, co mnie spotkało, to były obrazki z minionej epoki

Romanowski ujawnia: Wiemy dlaczego Interpol nie wydał czerwonej noty wobec posła

Niemiecki rząd chce rozszerzyć uprawnienia wywiadu

Dwa lata temu siłowo przejęto TVP. Rolę mediów niezależnych od władzy pełni od tego czasu Republika

Najsłynniejsza fontanna świata już nie za darmo

Liga Konferencji się opłaca. Sprawdź, ile zarobiły polskie kluby

Leon XIV: trzeba unikać gorączkowego aktywizmu przed Bożym Narodzeniem

Premier proponuje referendum w sprawie nielegalnych imigrantów

Niemcy: 61-latek publikował online gwałty na żonie

Rasizm wobec białej rasy. Elon Musk krytykuje Wikipedię

Bastiony dżihadu w ogniu. Amerykanie dosięgli 70 celów

Stalowa Wola: dziesiątki zastępów straży walczy z ogniem

Najnowsze

Bogucki: kwestia symboli w polityce ma duże znaczenie. "Wyjeżdża okrągły stół, pojawia się bożonarodzeniowa stajenka"

Romanowski ujawnia: Wiemy dlaczego Interpol nie wydał czerwonej noty wobec posła

Niemcy chcą dać wywiadowi więcej władzy

Niemiecki rząd chce rozszerzyć uprawnienia wywiadu

Dwa lata temu siłowo przejęto TVP. Rolę mediów niezależnych od władzy pełni od tego czasu Republika

Najsłynniejsza fontanna świata już nie za darmo

Ingres kard. Rysia w Krakowie

Nowy pasterz na Wawelu. Kardynał Ryś obejmuje archidiecezję krakowską

Morawiecki: Umowa z Mercosur to wyrok na polskich rolników

Karol Nawrocki podczas ataku na TVP: To, co mnie spotkało, to były obrazki z minionej epoki