To już pewne! Będzie beatyfikacja księdza Jana Machy! Papież zatwierdził dekret o męczeństwie
Papież Franciszek zaaprobował dekret o męczeństwie księdza Jana Machy, działacza ruchu oporu zamordowanego przez Niemców w więzieniu w Katowicach w 1942 r. O decyzji papieża poinformował w piątek Watykan. Beatyfikacja kapłana może zostać zaplanowana na jesień przyszłego roku.
Papież Franciszek zaaprobował dekret o męczeństwie ks. Jana Machy (1914-42), działacza ruchu oporu zamordowanego przez Niemców w więzieniu w Katowicach. Został on ścięty na gilotynie.
Watykańskie biuro prasowe podało, że w czwartek papież przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu, który przedstawił mu do aprobaty dekrety dotyczące beatyfikacji i kanonizacji. Franciszek zaaprobował między innymi dekret o męczeństwie księdza Jana Franciszka Machy.
- Na jesień przyszłego roku może zostać zaplanowana beatyfikacja księdza - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej ksiądz Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego. Ksiądz Damian Bednarski w ostatnich latach zajmował się udowadnianiem męczeństwa księdza Jana Machy i przygotowaniem procesu beatyfikacyjnego. - Po uzgodnieniach ks. abp. Wiktora Skworca z kardynałem prefektem Angelo Becciu z Watykanu, beatyfikacja może zostać zaplanowana na wrzesień-październik 2020 roku - powiedział ksiądz Bednarski.
Jak dodał, ksiądz Jan Macha z Katowic był bezkompromisowo wierny swojemu powołaniu. W 1939 roku współzakładał działającą w Rudzie Śląskiej tajną antyhitlerowską Polską Organizację Zbrojną. Zorganizował też akcję niesienia pomocy potrzebującym rodzinom. - Widzimy, jak trzeba akcentować wrażliwość, wyczulenie na biedę, na pomoc drugiemu. Myślę, że ksiądz Jan może być patronem zarówno dzieł charytatywnych, na przykład Caritas, jak i - jako młody kapłan, umiejący postawić wszystko na jedną kartę - może być wzorem dla młodych księży i seminarzystów - stwierdził postulator procesu beatyfikacyjnego.
Ksiądz Jan Macha urodził się w 1914 roku w Chorzowie. Święcenia kapłańskie odebrał w 1939 roku. W październiku tego samego roku był współzałożycielem tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna, działającej wśród młodzieży, studentów i harcerzy z Rudy Śląskiej. Jej działacze pomagali represjonowanym, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, prowadzili działania wywiadowcze. Na początku września 1941 roku został aresztowany przez niemieckie gestapo, był też torturowany. 17 lipca 1942 roku skazano go na karę śmierci przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 roku w więzieniu w Katowicach. Ksiądz Jan Macha został stracony w wieku 28 lat.
2 października 2013 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych stwierdziła, że nie znajduje żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia gromadzenia materiału dowodowego, mającego wykazać jego męczeństwo. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 24 listopada 2013 roku.
18.01.1914 r. ur. się ks. Jan Macha. Po wybuchu II WŚ jeden z przywódców podziemia na terenach ówczesnej #RudaŚląska. Schwytany przez gestapo i w 1942 r. stracony. W 2013 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. pic.twitter.com/uXSDbwJBGV
— Ruda Śląska (@Ruda_Slaska) January 18, 2019