Przejdź do treści
08:00 Mec. B. Lewandowski: poseł Zbigniew Ziobro uzyskał ochronę międzynarodową i azyl polityczny na Węgrzech
07:30 Polska: 33 lata temu zmarł Józef Czapski, malarz, dokumentator zbrodni katyńskiej, patron roku 2026
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Koncerty Pawła Piekarczyka Koncerty Pawła Piekarczyka, BRAŃSK - 13 stycznia, g. 17, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Rynek 19, Brańsk
Koncerty Pawła Piekarczyka ŻARY - 16 stycznia, g. 17:00, Folwark Zamkowy, Folwarczna 3, Żary; GORZÓW WIELKOPOLSKI - 17 stycznia, g. 19, Wieczernik przy Parafii p.w. Pierwszych Męczenników Polski,ul. Pluty 7, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Koncerty Pawła Piekarczyka SULĘCIN - 17 stycznia, g. 16, Sala parafialna, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2, Sulęcin; CZĘSTOCHOWA - 18 stycznia, g. 17, Częstochowa Aula Tygodnika „Niedziela” ul.3 Maja 12
Wydarzenie Klub „GP” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem. 15 stycznia, godz. 18:00, ul. Wojska Polskiego 128 Aleksandrów Łódzki
Wydarzenia 12 stycznia (poniedziałek) o godz. 17:30 odbędzie się w Węgrowie spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Centrum Dialogu Kultur, ul. Kościuszki 27a
Wydarzenia 12 stycznia (poniedziałek) o godz. 19:30 spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Sokołowie Podlaskim. Restauracja Stara Drukarnia, ul. Lipowa 82
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 17 stycznia, g. 18:00, salka parafialna w Srebrnej przy Kościele Nawiedzenia NMP, ul. Kościelna 9, Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Łomży zaprasza na spotkanie z Marianem Kowalskim, 17 stycznia, g. 16:00, ul. Krzywe Koło 9, w auli kard. Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Środzie Wielkopolskiej zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Michałem Wójcikiem, 17 stycznia, godz. 16:00, Restauracja "Turystyczna u Moniki", ul. Sportowa 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Częstochowie zaprasza na mszę św. w intencji Powstańców Styczniowych z okazji 163. rocznicy wybuchu Powstania, 18 stycznia godz. 9:00 w kościele Wniebowzięcia NMP we Mstowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Warszawie Bielany-Żoliborz zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, 18 stycznia, g. 12.30, Msza św. w Kościele pw. św. Józafata, ul. J. Waldorffa 1. Następnie przemarsz na Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Wydarzenie Klub "GP" Perth (Australia) zaprasza na film "Sprawiedliwość", 18.01, g. 10.30, sala w Plebanii w Maylands, 35 Eighth Ave. Do 08.02 wystawa pt. "Straty Wojenne Polski w II Wojnie Światowej spowodowane przez Niemców" sala Polskiego Ośr. Rzymskokatolickiego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Krąg Pamięci Narodowej zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Warszawa, 22 stycznia, g. 18:00 Msza Św. w Katedrze Polowej WP, 18:50 przemarsz pod Głaz i Krzyż Traugutta na Cytadeli na Apel Poległych, ul. Sanguszki / Zakroczymska
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

To już ostatnie podrygi systemu „żeby było tak jak było” w wymiarze sprawiedliwości. Nadchodzi prawdziwy KONIEC!

Źródło: fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Wczoraj doszło do wtargnięcia kilkunastu osób ze stowarzyszenia Obywatele RP do budynku Krajowej Rady Sądownictwa, co uniemożliwiło rozpoczęcie jej obrad i na kilka godzin sparaliżowało działalność tej instytucji - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

W tej sytuacji należy przypomnieć, że kilka dni wcześniej na jednym z portali społecznościowych były rzecznik KRS Sławomir Żurek umieścił wpis nawołujący do zablokowania prac KRS wszelkimi dostępnymi metodami.

Nie wiadomo czy był to bezpośredni impuls do uruchomienia tego rodzaju bezprawnych działań, ze strony członków stowarzyszenia Obywateli RP, czy też były to działania samodzielne, ale niestety doszło do parogodzinnego sparaliżowania działań organu konstytucyjnego, jakim jest KRS.

2. Przewodniczący KRS, wystąpił do rektora SGGW o uzyskanie zgody na interwencję policji (ta uczelnia jest właścicielem budynku, w którym znajduje się siedziba KRS) i po jej uzyskaniu, policjanci wyprowadzili protestujących z budynku.

KRS wznowiła prace i jak się wydaje, tak jak zaplanowano z ponad 200 kandydatów wybranych zostanie ponad 40 kandydatów na sędziów na wakujące miejsca w Sądzie Najwyższym w 4 izbach, dwóch nowo powołanych: Izby Skargi Nadzwyczajnej i Izby Dyscyplinarnej, a także dwóch już istniejących: Izby Cywilnej i Izby Karnej.

Jak się można spodziewać kandydaci pozytywnie zaopiniowani przez KRS, otrzymają w najbliższym czasie nominacje od prezydenta RP i wtedy Zgromadzenie Ogólne SN będzie mogło zaproponować 5 kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, a głowa państwa ostatecznie zdecyduje, który z nich zostanie powołany na to stanowisko.

W ten sposób Sąd Najwyższy mając już I prezesa będzie mógł zacząć normalnie pracować, zaczną także działać dwie nowe izby: Skargi Nadzwyczajnej i Dyscyplinarna, które mają ogromne znaczenie dla skutecznej reformy polskiego sądownictwa.

W ten sposób ostatni szaniec oporu tym razem w Sądzie Najwyższym systemu „żeby było tak jak było”, zostanie złamane, a reforma sądownictwa wreszcie zacznie być szybciej wdrażana.

3. Przypomnijmy, że wcześniej udało się zablokować pomysł obecnej opozycji, aby Trybunał Konstytucyjny został swoistą III Izbą obecnego Parlamentu i torpedował reformy wprowadzane przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Spory wokół TK trwały przez wiele miesięcy, aż do zakończenia kadencji prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, dopiero po jego odejściu i powołaniu na to stanowisko sędzi Juli Przyłębskiej, Trybunał przestał być instrumentem wykorzystywanym przez obecną opozycję do blokowania reform wprowadzanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Następnym obszarem sporu została Krajowa Rada Sądownictwa, zmiana ustawy o KRS i sposobu wybierania do tej Rady sędziów (przez Sejm, a nie przez środowisko sędziowskie), spowodowała kolejną falę protestów, a bohaterem opozycji stał się rzecznik prasowy poprzedniej Rady, sędzia Waldemar Żurek.

Próbowano torpedować zgłoszenia sędziów, którzy chcieli kandydować do nowej KRS, sędziowie znaleźli się pod taką presją, że ostatecznie zgłoszono zaledwie 18 kandydatur na 15 miejsc w Radzie, a do tej pory opozycja wręcz „poluje” na tych sędziów, którzy podpisali się pod ich kandydaturami (każdego kandydata do KRS musiało poprzeć przynajmniej 25 sędziów).

Teraz, kiedy już nowa Rada jest skompletowana i rozpoczęła normalną pracę, między innymi opiniując kandydatów na sędziów do sądów rejonowych, okręgowych, apelacyjnych i Sądu Najwyższego, KRS przestało być dla opozycji kolejnym szańcem obrony, (choć jak wspomniałem wczoraj próbowano zablokować jej prace, zajęciem budynku KRS przez protestujących ze stowarzyszenia Obywatele RP).

Reforma wymiaru sprawiedliwości powoli, ale jednak się domyka, a wczorajsze wdarcie się do budynku KRS przez członków stowarzyszenia Obywatele RP, należy traktować jak ostatnie podrygi systemu „żeby było tak jak było”.

Telewizja Republika

Wiadomości

Piotr Gursztyn

Gursztyn: Gawkowski robi "brudną robotę" dla Tuska

PiS składa wniosek o odwołanie Krajewskiego. Nie zrobił nic w sprawie umowy z Mercosur

Różowa królowa balu! Anna Lewandowska skradła show na Gali Mistrzów Sportu 2026

Bielański: Mercosur to porażka Tuska. Trzeba się uczyć od Włochów

Zbigniew Ziobro otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Mecenas wskazuje na represyjne działania władzy Tuska

Dziś rozstrzygną się losy Polski 2050. Autonomia, czy wchłonięcie przez KO Tuska?

Koniec UE? AfD zapowiada powrót kompetencji narodowych

Państwo Islamskie: Trump Tower zawali się jak domek z kart

Grenlandia: Trump nie bierze żadnej innej opcji pod uwagę

USA: Atak na Iran gotowy. Decyzja należy do Iranu

Kuba: Spełniają się słowa Trumpa. Nie trzeba było długo czekać

Milei wskazuje kraj w Europie: To bastion wartości zachodnich w Europie pogrążonej w ciemności

Prognozy są alarmujące: Zamknięto setki szkół

AKTUALIZACJA

Odladzenie na lotnisku Chopina. Samoloty krążą nad miastem

Trump do Kuby: Dogadajcie się, zanim będzie za późno

Najnowsze

Piotr Gursztyn

Gursztyn: Gawkowski robi "brudną robotę" dla Tuska

Zbigniew Ziobro otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Mecenas wskazuje na represyjne działania władzy Tuska

Dziś rozstrzygną się losy Polski 2050. Autonomia, czy wchłonięcie przez KO Tuska?

Alice Weidel

Koniec UE? AfD zapowiada powrót kompetencji narodowych

Trump Tower

Państwo Islamskie: Trump Tower zawali się jak domek z kart

NASZ NEWS. PiS składa wniosek o odwołanie Krajewskiego. Nie zrobił nic w sprawie umowy z Mercosur

Różowa królowa balu! Anna Lewandowska skradła show na Gali Mistrzów Sportu 2026

Stefan Bielański

Bielański: Mercosur to porażka Tuska. Trzeba się uczyć od Włochów