Przejdź do treści
16:37 Bruksela: nowy budżet UE na lata 2028-2034 wyniesie 2 biliony euro
16:03 Syria: izraelski atak na Damaszek; ostrzelano m.in. pałac prezydencki, są zabici i ranni
16:00 Portugalia: w lipcu zanotowano rekordową temperaturę wody, sięgającą blisko 26 st. C
15:23 Ukraina: Rada Najwyższa poparła dymisję premiera Szmyhala
14:41 UE: Rolnicy protestują w Brukseli w związku z nowym budżetem UE
13:50 Tatry: Dolina Kościeliska i Jaskinia Mroźna znów dostępne dla turystów
13:04 IMGW: na północy burze z opadami do 70 mm, na zachodzie wiatr do 70 km/h
12:42 Pomorskie: Śmiertelny wypadek na DK20 w Mokrzynie, droga jest zablokowana
12:21 Małopolskie: Zarzuty pedofilii dla 62-latka, który miał fikcyjne konta w internecie
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Terlikowski: Trudno porównywać zbrodnię w Jedwabnem z Katyniem i Wołyniem. Jeśli ktoś tak robi, to nie do końca wie, co mówi

Źródło: Telewizja Republika

–Trudno porównywać niewątpliwą zbrodnię (w Jedwabnem - red.), okropną, paskudną, w której uczestniczyli Polacy z Katyniem, który był zbrodnią oficjalną, potwierdzoną, poprzedzoną decyzjami politycznymi (...) i nie można porównywać tego do rzezi Wołyńskiej, do której też pewnie by nie doszło, gdyby nie okupacja niemiecka, co nie zmienia faktu, że oficjalne instytucje OUN-UPA, partie polityczne wydały polecenie, żeby do tej rzezi doprowadzić i przeprowadziły ją w sposób niezwykle zorganizowany. To nie był tumult, pogrom, ruchawka społeczna, tylko zorganizowana akcja społeczna, której celem było oczyszczenie etniczne Wołynia z Polaków – powiedział w "Chłodnym okiem" redaktor naczelny TV Republika Tomasz Terlikowski na temat słów posła Kobylińskiego z .Nowoczesnej.

Dzisiejszym gościem programu "Prosto w oczy" był poseł .Nowoczesnej Paweł Kobyliński, który ocenił m.in. wypowiedź kandydata na prezesa IPN dr. Szarka dot. zbrodni w Jedwabnem. Według posła, jeśli domagamy się prawdy np. o Wołyniu, to nie powinniśmy przyjmować podwójnych standardów. – Jeśli prawda jest taka, że nawet jeśli Niemcy zachęcili polską ludność do wykonania tej zbrodni, to jednak ona się stała. Prawda powinna wygrać, nie powinno być podwójnych standardów. Jeśli chcemy nawoływać o ludobójstwie na Wołyniu, o Katyniu, to sami powinniśmy powiedzieć, że nie jesteśmy bez winy i wtedy będziemy mieli moralne prawo żądać prawdy od strony  ukraińskiej, czy też niemieckiej – powiedział. CZYTAJ WIĘCEJ

"Nie było nigdy żadnego polecenia żadnych władz, które mówiło, żeby mordować Żydów"

Do tych słów odniósł się w "Chłodnym okiem" redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Terlikowski, który powiedział, że Kobyliński opowiadał takie rzeczy w kwestii Wołynia, że "aż się słabo robiło". Jak dodał, nie zamierza twierdzić, że w Jedwabnem nic się nie wydarzyło, bo się wydarzyło. – Grupa Polaków uczestniczyła w dość obrzydliwym mordzie na grupie Żydów, jedni mieszkańcy zamordowali drugich. Wszyscy wiemy, bo to nie jest żadna tajemnica, że nie byłoby tej zbrodni, gdyby nie Niemcy. Moralną odpowiedzialność ponoszą Niemcy i ci Polacy, którzy brali udział w mordzie, ale trudno obdarzyć odpowiedzialnością wszystkich Polaków, dlatego że nie było nigdy żadnego polecenia żadnych władz, ani podziemnych, ani tych, które się utożsamiały z sanacją, endecją, ani żadnych innych, które mówiły, żeby mordować Żydów – stwierdził.

 

 

"Można mówić o odpowiedzialności państwa niemieckiego i narodu niemieckiego"

Terlikowski przypomniał również, że wszystkie władze wydawały polecenia, żeby ratować Żydów, co też czyniono. Jego zdaniem, jeśli mówimy o reprezentantach państwa, czy partii politycznych, to ratowali ich wszyscy, łącznie z tymi, którzy nawoływali do getta ławkowego, czy dyskryminacji ekonomicznej. – Wszyscy wzywali do pomocy Żydom. Trudno mówić o odpowiedzialności państwa polskiego. Można mówić o odpowiedzialności państwa niemieckiego i narodu niemieckiego, austriackiego również, który się włączył – dodał.

"Posłowie .Nowoczesnej sprawiają wrażenie, jakby chcieli dorównać ignorancją historyczną swojemu szefowi"

Redaktor naczelny TV republika podkreślił, że pod żadnym pozorem nie można porównywać zbrodni w Jedwabnem do Katynia, czy ludobójstwa na Wołyniu. Jak przypomniał Katyń był zbrodnią oficjalną, potwierdzoną i poprzedzoną decyzjami politycznymi, zaś na Wołyniu oficjalne instytucje OUN-UPA, partie polityczne wydały polecenie, żeby do tej rzezi doprowadzić i przeprowadziły ją w sposób niezwykle zorganizowany. – Jeśli ktoś porównuje te sprawy, to nie do końca wie, co mówi. Czasami posłowie .Nowoczesnej sprawiają wrażenie, jakby chcieli dorównać ignorancją historyczną swojemu szefowi, a nie jest to proste – ocenił.

 

 

"Dla mnie jest oczywistością, że na Wołyniu doszło do ludobójstwo i była to zwyczajna, akceptowalna czystka etniczna"

Według Terlikowskiego polski Sejm przedkłada czasem interesy polityczne nad prawdę historyczną. Według niego najwyraźniej uznano, że w przypadku silnego konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i także polsko-rosyjskiego nie należy robić sobie nowych wrogów przez jednostronne interpretacje historyczne. – Dla mnie jest oczywistością, że na Wołyniu doszło do ludobójstwo i była to zwyczajna, akceptowalna czystka etniczna dokonana w okrutny sposób. Współczesna polityka, choć ważna, nie może nam tego przesłaniać. Z naszej perspektywy nie jest dobre, żeby Ukraina nawiązywała do tej części swojej historii – powiedział.

Telewizja Republika

Wiadomości

Sprzedaż biletów na MŚ 2026 rusza we wrześniu. Jak je zdobyć i co trzeba wiedzieć?

Izrael uderzył w Damaszek. Zaatakował pałac prezydencki i gmach ministerstwa obrony [WIDEO]

Rosyjskie drony zaatakowały fabrykę należącą do Grupy Barlinek. Trwa liczenie strat

Joanna Koroniewska bez makijażu i retuszu. Pokazała zdjęcia w bikini z wakacji w Marbelli

Zygadło: PSL mówi wprost - nie damy się zniszczyć

Zmiana na stanowisku premiera? Sawicki do "kolegów z PO": Zróbcie to teraz!

Liziniewicz: mamy kompletną bierność rządu Tuska

PILNE: Małgorzata Manowska na celowniku bodnarowców. Chcą zdjęcia immunitetu

Polska królowa podbija Rzym!

Mama Ani Przybylskiej ujawnia prawdę o jej ostatnich chwilach

Kontuzje uderzają w kadrę! Śliwka i Kurek nie zagrają w LN

Co zrobi Tusk? Milczanowska w Radio Republika: 6 sierpnia Polacy i tak przyjadą do Warszawy

Zmarła druga ofiara pożaru bloku w Rzeszowie

Kolejny sondaż uderzający w koalicję Tuska. Polacy zgodnie: jest źle

Sport w dobrych rękach – Paweł Danielczuk i jego misja

Najnowsze

Sprzedaż biletów na MŚ 2026 rusza we wrześniu. Jak je zdobyć i co trzeba wiedzieć?

Zygadło: PSL mówi wprost - nie damy się zniszczyć

Zmiana na stanowisku premiera? Sawicki do "kolegów z PO": Zróbcie to teraz!

Liziniewicz: mamy kompletną bierność rządu Tuska

PILNE: Małgorzata Manowska na celowniku bodnarowców. Chcą zdjęcia immunitetu

Izrael uderzył w Damaszek. Zaatakował pałac prezydencki i gmach ministerstwa obrony [WIDEO]

Rosyjskie drony zaatakowały fabrykę należącą do Grupy Barlinek. Trwa liczenie strat

Joanna Koroniewska bez makijażu i retuszu. Pokazała zdjęcia w bikini z wakacji w Marbelli