Przejdź do treści
12:32 IMGW: we wtorek i środę zachmurzenie i burze głównie na północy kraju
11:27 Szymon Hołownia: w listopadzie Polska 2050 otrzyma stanowisko wicepremiera i wicemarszałka Sejmu
11:08 Łódzkie: 8 osób aresztowanych za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci
10:43 Filipiny: Co najmniej dwie osoby zaginęły, a 50 tys. ewakuowano w związku z ulewami
10:01 Francja: MSZ zapowiedziało przygotowanie nowych sankcji UE wobec Rosji, by skłonić ją do rozejmu
08:51 Kujawsko-pomorskie: Przywrócono ruch na A1 w Nowych Marzach w kierunku Gdańska
08:00 Gdańsk: Akt oskarżenia przeciwko trzem gangsterom za nielegalną produkcję papierosów
06:52 USA: Administracja Trumpa zapowiedziała „zalanie” Nowego Jorku funkcjonariuszami ICE
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Teraz Olecko! MON wzmacnia potencjał wojskowy na Warmii i Mazurach [wideo]

Źródło: fot. Dariusz Elżbieta Josiewicz

"Jeszcze w tym roku, a nawet jeszcze w kwietniu, teren, który pozyskaliśmy (...) zostanie wykorzystany na budowę jednostki wojskowej. Najpierw zaczniemy od infrastruktury tymczasowej. Zaczniemy szybko, dlatego, że szybko chcemy uzyskać efekt w postaci jednostki wojskowej", powiedział dziś w Olecku wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, chodzi o dywizjon, który będzie wchodził w skład I Warmińskiej Brygady Artylerii, której dowództwo mieści się w Węgorzewie.

"Doświadczenia z Ukrainy pokazują wprost, że artyleria sprawdza się - jeżeli chodzi o zdolności obronne Ukraińców (...) Dlatego, żeby do takiej napaści nie doszło, wzmacniamy artylerię, a I Mazurska Brygada z Węgorzewa jest jedną z najważniejszych jednostek Wojska Polskiego", powiedział Błaszczak.

Wicepremier @mblaszczak w #Olecko: tu w #Olecko powstanie dywizjon, który będzie wchodził w skład 1 Mazurskiej Brygady Artylerii, której dowództwo mieści się w Węgorzewie. pic.twitter.com/l2G5itKu0W

— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 18, 2023

Przypomniał słowa: "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Tłumaczył, że jako kraj szykujemy się do wojny, żeby odstraszać wroga. "Życie w pokoju jest najważniejsze, ale żeby żyć w pokoju – przykład ukraiński to pokazuje – trzeba mieć silne wojsko. (…) To dlatego budujemy jednostki wojskowe, to dlatego wyposażamy wojsko w nowoczesną broń, dlatego żeby był pokój" - powiedział. Zaznaczył, że rząd działa szybko i wyprzedzająco, że zapewnić Polsce bezpieczeństwo.

Wicepremier zwrócił się do olecczan o poparcie w wyborach parlamentarnych. Oświadczył, że jesienne wybory są niezwykle ważne, bo "będziemy wybierać między dumną, silną przepełnioną ambicjami bezpieczną Polską, której pozycja na arenie międzynarodowej wzrasta a Polską słabą, uzależnioną od innych Polską".

Według Błaszczaka PiS gwarantuje, że nie będzie ulegał "ambicjom pseudoelit", będzie reprezentować zwykłych ludzi i konsekwentnie walczyć, żeby Polska była niepodległa i bezpieczna. Minister zapowiedział, że PiS w przeciwieństwie do swoich konkurentów politycznych nie chce likwidować żadnych instytucji, oraz że będzie powoływać nowe jednostki wojskowe.

🗨️@mblaszczak: Co powodowało rządem Donalda Tuska, ze likwidował jednostki wojskowe na wschodniej granicy Polski?#wieszwięcej pic.twitter.com/OD9nwFxCR1

— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) March 18, 2023

Jak mówił, często rozmawia z młodymi ludźmi, którzy zgłaszają się do wojska i wielu z nich wraca z emigracji, z czego on się bardzo cieszy. "W Niemczech pewnie zbierali szparagi, pracowali na budowie, a młode panie pracowały w opiece społecznej, a teraz są w Wojsku Polskim".

Zaznaczył, że po wybudowaniu jednostki w Olecku, mieszkańcy będą mogli podjąć tam pracę. Podkreślił, że będzie to stabilna praca na miejscu, że nie będą musieli wyjeżdżać ze swego miasta.

Minister odniósł się też w Olecku do ataku na świętego Jana Pawła II. "To, co dzieje się teraz, a co związane jest z atakiem na świętego Jana Pawła II, naszego papieża, można postrzegać właśnie jako atak na nasz kraj, na Polskę. Dlatego, że Jan Paweł II jest naszym autorytetem, najwybitniejszym z Polaków".

Jan Paweł II - jak ocenił Błaszczak - stanowi bardzo ważny element naszej tożsamości. Dlatego - jego zdaniem - "jeżeli ktoś chce złamać kręgosłup Polaków, to uderza właśnie w Jana Pawła II".

Szef MON przypominał także słowa papieża na Westerplatte, które skierowane były do młodzieży podczas jego pielgrzymki do Polski. "Papież mówił, że każdy w swoim życiu powinien mieć takie Westerplatte, czyli takie zadanie, któremu jest wierny. Nawet, jeżeli wydawałoby się, że to zadanie jest bardzo trudne do zrealizowania, to nie wolno się poddawać, ulegać, dezerterować, trzeba takie zadanie wykonywać. Dla nas takim zadaniem jest Polska".

PAP/MON/TVP INFO

Polecamy Sejm

Wiadomości

Polska 2050 ma otrzymać wicepremiera i marszałka. A co z Hołownią?

Kusznieruk: jeśli Sikorski zastąpi Tuska, to sytuacja będzie jeszcze gorsza

Aresztowania za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci

HIT DNIA

Awantura w Sejmie! Marszałek Wielichowska pokrzykuje na posła Jakubiaka! [WIDEO]

M. Horała: Karol Nawrocki zapowiada aktywną prezydenturę!

Dwie osoby zaginęły, a 50 tys. ewakuowano w związku z ulewami

Ulicami Warszawy przejdzie dziś "Marsz Pamięci". Dyrektor WBH zabrał głos

Zbigniew Solorz odwołany! Zmiany kadrowe w Polsacie

Deynn i Majewski zabrali 3-miesięcznego synka na wakacje prywatnym odrzutowcem! Internauci grzmią o arbuzie!

Od wtorku do piątku. Tyle potrwa 39. posiedzenie Sejmu [LIVE]

Naukowcy z UJ opracowali nową terapię dla pacjentów chorobą zwyrodnieniową stawów

HIT! Sondaż dla Onetu pokazuje rozczarowanie Polaków rządem Tuska

Karolina Gilon WYRZUCONA po macierzyńskim?! Polsat odpowiada: "Nie ma to nic wspólnego z macierzyństwem"

SPRAWDŹ TO!

Karol Nawrocki spotka się z klubem PiS. Ustalono, w jakim celu

Edyta Górniak ujawnia prawdę o swoim stanie zdrowia

Najnowsze

Polska 2050 ma otrzymać wicepremiera i marszałka. A co z Hołownią?

M. Horała: Karol Nawrocki zapowiada aktywną prezydenturę!

Dwie osoby zaginęły, a 50 tys. ewakuowano w związku z ulewami

Ulicami Warszawy przejdzie dziś "Marsz Pamięci". Dyrektor WBH zabrał głos

Zbigniew Solorz odwołany! Zmiany kadrowe w Polsacie

Kusznieruk: jeśli Sikorski zastąpi Tuska, to sytuacja będzie jeszcze gorsza

Aresztowania za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci

Wielichowska krzyczała na posła Marka Jakubiaka

HIT DNIA

Awantura w Sejmie! Marszałek Wielichowska pokrzykuje na posła Jakubiaka! [WIDEO]