Przejdź do treści
TO kolejny sukces rządu PiS! Ponad 1,2 tys. mieszkań w budowie w całej Polsce w ramach Mieszkania Plus!
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

- Rozpoczęcie budowy nowoczesnych mieszkań w Gdyni w ramach programu Mieszkanie Plus jest odpowiedzią na potrzeby rynku mieszkaniowego na Pomorzu. Wierzę, że dostępnych mieszkań na wynajem będzie przybywać. Zwiększenie liczby dostępnych mieszkań to jeden z najważniejszych celów Narodowego Programu Mieszkaniowego – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas inauguracji budowy ponad 170 nowoczesnych mieszkań na wynajem w Gdyni.

W Gdyni 3 lipca 2017 r. ruszyła budowa nowoczesnych mieszkań na wynajem. To efekt podpisanego w 2016 r. listu intencyjnego między samorządem Gdyni i spółką BGKN, realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus.

– Program Mieszkanie Plus to impuls rynkowy stworzony przez państwo w celu zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.

Mieszkanie Plus służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczności lokalnych. W ramach programu współpracują na przejrzystych i partnerskich zasadach instytucje państwowe, samorządy oraz inwestorzy prywatni, wspólnie tworząc wartość dodaną dla całej gospodarki.

– Po trzech kwartałach od rozpoczęcia akwizycji w ramach programu Mieszkanie Plus osiągnęliśmy liczbę mieszkań w przygotowaniu trzykrotnie przewyższającą potencjał największych polskich deweloperów. To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2 mld zł, będące impulsem prorozwojowym dla polskiej gospodarki – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości.

W ramach programu Mieszkanie Plus budowane są dostępne cenowo mieszkania zarówno w największych metropoliach, jak i w mniejszych miastach, w których od dekad nie pojawiały się nowe projekty mieszkaniowe.

 

Mieszkanie Plus – budujemy w całej Polsce

Pierwsze łopaty zostały również wbite pod budowę 215 mieszkań w Wałbrzychu oraz 329 mieszkań w Pruszkowie. Wcześniej zainaugurowane zostały inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Łącznie w przygotowaniu jest ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest już w budowie.

Usunięto obraz.

Realizacja programu Mieszkanie Plus to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki. Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci. 

Narodowy Program Mieszkaniowy zwiększa dostępność mieszkań

Rząd przyjął NPM 27 września 2016 r. Jego realizacja ma zwiększyć dostępność mieszkań, a zwłaszcza lokali na wynajem o umiarkowanych czynszach, w tym z opcją dojścia do własności, dzięki wykorzystaniu nieruchomości skarbu państwa. Aby zrealizować ten cel powołany zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości. Będzie on pełnił funkcję „banku ziemi", czyli zacznie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, by zwiększyła się podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe.

Powstanie „bank ziemi”

29 czerwca 2017 r. Stały Komitet Rady Ministrów rekomendował projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, przedłożony przez MIB, do przyjęcia przez rząd. Projekt przewiduje utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, w szczególności tymi, które mogą być przeznaczone pod budowę mieszkań. Dochody uzyskane przez KZN z gospodarowania nieruchomościami zapewnią stabilne i efektywne warunki funkcjonowania tej instytucji, w szczególności nabywanie przez nią kolejnych nieruchomości na rzecz skarbu państwa oraz dofinansowywania wyposażania nieruchomości w media, a także wspieranie gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego. Najważniejszym z zadań KZN będzie nie tylko gospodarowanie nieruchomościami, ale także nadzorowanie najmu, w szczególności wysokości czynszów, tak by opłaty ponoszone przez najemców nie przekraczały wysokości określonych przepisami, co w konsekwencji przyczyni się do realizacji polityki państwa sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Ustawa w znaczącym stopniu przyczyni się do spełnienia obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé, w którym zapowiedziała realizację programu budowy dostępnych mieszkań w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), będącego silnym impulsem proinwestycyjnym. Program już służy realizacji "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)" – mieszkalnictwo ma być jednym z ważnych elementów polityki rozwoju.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Wiadomości

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Marszałkini potrafi zadbać o swoich ludzi

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Najnowsze

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi