Od Gdyni do Świbna niemal wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską są zamknięte z powodu zakwitu sinic – podała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.
Precyzyjne podanie liczby i lokalizacji kąpielisk zamkniętych z powodów zakwitu sinic jest niemożliwe, ponieważ sytuacja w tej mierze zmienia się właściwie z godziny na godzinę.
Jedną z nielicznych plaż w Trójmieście, w której nie ma zakazu kąpieli z powodu sinic, jest plaża w Gdyni-Śródmieściu.
Nad otwartym morzem nie powinno się wchodzić do wody na kąpieliskach w Łebie, Jastrzębiej Górze, Helu, w Białogórze i Kuźnicy.
Sanepid wyjaśnia, że zakwit wody to zmiana jej zabarwienia z powodu masowego namnażania się glonów. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich mogą produkować toksyny. Zaleca się zatem unikanie kontaktu z sinicami oraz niewchodzenie do wody o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Nie można nią poić zwierząt domowych ani podlewać warzyw.
Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą podrażniać skórę lub powodować m.in. swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę i gorączkę.