– Niezwykle ważne byśmy dostosowywali te rozwiązania do możliwości poszczególnych gospodarek i państw. To kierunek, który wyznacza nową architekturę porozumienia, którą popieramy – mówiła w swoim wystąpieniu po spotkaniu COP21 polska premier.
– Nie widzimy możliwości powrotu do takiego stanu, że tylko niewielka ilość państw podejmie działania na rzecz redukcji emisji. Oczekujemy, że inne państwa podejmą podobny wysiłek do zadeklarowanego przez Unię Europejską – podkreślała. – Czysta atmosfera to dobro globalne, o które powinniśmy wszyscy dbać – dodała.
8 mln dolarów na Zielony Fundusz Klimatyczny
Premier Beata Szydło zadeklarowała wsparcie ze strony Polski Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ. Zaznaczała, że bardzo istotne jest finansowanie działań na rzecz adaptacji i redukcji emisji.
– Polska, choć nie jest zobowiązana, poczuwa się do odpowiedzialności i do 2020 roku jest gotowa wyasygnować kwotę 8 mln dolarów, aby wesprzeć Zielony Fundusz Klimatyczny – stwierdziła.
– Wierzę, że obecna konferencja doprowadzi nas wszystkich do tego, byśmy mogli podpisać dobre porozumienie, które zagwarantuje bezpieczeństwo nam wszystkim i przyszłym pokoleniom – zakończyła polska premier.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Spotkanie Obamy i Putina w kuluarach szczytu klimatycznego. Tematami Ukraina i Syria
Ruszyła światowa konferencja klimatyczna. Są pierwsze deklaracje przywódców
Spotkanie Szydło–Tusk. "Prawie jak w domu"