Przejdź do treści
22:10 Turcja: Służby dotarły do wraku samolotu, którym leciał szef sztabu armii Libii Mohammed Ali Ahmed Al-Haddad - przekazał we wtorek minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya. Wcześniej informowano, że z samolotem utracono kontakt radiowy
21:20 Watykan: Papież Leon XIV zaapelował we wtorek o 24-godzinny świąteczny rozejm na Ukrainie i na całym świecie. Wyraził zarazem smutek, że Rosja możliwość takiego rozejmu już odrzuciła
20:15 Wyspecjalizowane w poszukiwaniu ludzi psy nie wskazały na obecność człowieka pod gruzami zawalonego budynku w miejscowości Besiekierz Nawojowy w woj. łódzkim. Prawdopodobną przyczyną katastrofy był wybuch butli z gazem
19:20 Prezydent USA Donald Trump oznajmił we wtorek, że dziennik „New York Times” stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Nazwał tę nowojorską gazetę „wrogiem narodu”
18:26 Francja: Zgromadzenie Narodowe, niższa izba parlamentu, uchwaliła we wtorek ustawę specjalną, przedłużającą zapisy tegorocznego budżetu na przyszły rok. Wcześniej parlamentarzyści nie zdołali dojść do konsensusu w sprawie ustawy budżetowej na 2026 rok
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Szydło: Uruchomimy dodatkowe siły, by usunąć skutki nawałnic

Źródło: fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

– Wszystkie służby są zaangażowane i w tej chwili trwa usuwanie skutków trąby powietrznej, która miała miejsce z piątku na sobotę – powiedziała premier po specjalnej naradzie z ministrami. Poleciła też uproszczenie procedur, by przyspieszyć szacowanie szkód.

 

– Żywioł, który dokonał tych zniszczeń był niewyobrażalny i wszyscy jesteśmy dotknięci skalą tego, co się wydarzyło. W takich sytuacjach musimy działać razem. Spotkałam się dziś ministrami, którzy od piątku pracują nad usunięciem skutków tego kataklizmu. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców – powiedziała Premier Beata Szydło. Jak dodała, od piątku sytuacja jest monitorowana i kontrolowana.

Premier Beata Szydło brała udział również w posiedzeniu sztabu kryzysowego województwa pomorskiego. Dziś spotkaliśmy się aby ocenić sytuację i podjąć decyzje co do kolejnych działań – dodała.

W sobotę podjęłam decyzję o uruchomieni środków pomocy finansowej. Te fundusze spływają już do samorządów – oznajmiła szefowa rządu. Premier Beata Szydło poprosiła również o to, aby mieszkańcy składali jak najszybciej wnioski o pomoc finansową. Dzisiaj bardzo dużo jest w rękach samorządowców. To w samorządach szacowane są szkody oraz przygotowywane wnioski, aby pieniądze z budżetu państwa mogły trafić do potrzebujących – powiedziała. Zapewniła, że rząd jest przygotowany, by na bieżąco realizować wszystkie wnioski. Premier poleciła również przygotowanie uproszczenia procedur, by nadzór budowlany mógł włączyć się w szacowanie szkód. Premier Beata Szydło dodała, że przygotowywane są również wszystkie możliwe środki pomocy, które będą wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej. W pomoc włączyło się także PZU, które na bieżąco wypłaca odszkodowania pokrzywdzonym w nawałnicy.

W usuwanie skutków nawałnicy włączyło się również wojsko. Jesteśmy przygotowani, aby uruchomić również dodatkowe siły – powiedziała premier Beta Szydło. Szefowa rządu poprosiła samorządowców, by informowali rząd gdzie potrzebna jest pomoc wojska. Premier Beta Szydło dodała także, że dziś po obchodach Święta Wojska Polskiego uda się do województwa pomorskiego. Na miejscu porozmawia z samorządowcami o tym co jest potrzebne i jakie są oczekiwania. Natomiast Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak uda się dziś do województwa kujawsko-pomorskiego, jutro odwiedzi województwo wielkopolskie.

Jak podkreśliła premier, najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi i usuwanie awarii. W pomoc włączyły się wszystkie spółki energetyczne, nie tylko te na terenie których wydarzył się kataklizm. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dopływu prądu do domów. W ciągu najbliższej doby, wszędzie powinien już dotrzeć prąd.

Premier ponownie przekazała kondolencje rodzinom, które straciły bliskich podczas nawałnic. Podziękowała też wszystkim, którzy włączyli się w pomoc poszkodowanym.

premier.gov.pl

Wiadomości

Norwegia w żałobie. Nie żyje 27-letni biathlonista

Budowa Terminala w Świnoujściu. Gróbarczyk: ignoranctwo czy dywersja?

Turcja: Rozbił się samolot, którym leciał szef sztabu armii Libii

Prof. Zaradkiewicz: w projekcie ustawy praworządnościowej jest pełno absurdów

Z aresztu z powrotem do resortu sprawiedliwości? "Honor by mi nie pozwolił"

Polscy rolnicy zapowiadają protest. "Pokażemy naszą determinację"

Wigilia bez Samotności

Żołnierze WOT oddali hołd kombatantowi Armii Krajowej

Katastrofa budowlana w Łódzkiem. Zawalił się dom. Służby szukają poszkodowanych

Pomorskie: Trzy osoby z zarzutami za wtargnięcie na teren bazy wojskowej w Gdyni

Korupcja na oddziale psychiatrii. Kierownik wystawiał lewe papiery nawet osobom z wyrokami

Sakiewicz: chcą nas zniszczyć za ujawnienie PRAWDY! Czarnecki i Giertych atakują media!

Narkotyki w pakiecie z żywnością. Potencjalne skutki umowy Mercosur

Awantura w studiu u Kłeczka! Poszło o.... PODWYŻKĘ dla Trzaskowskiego!

Niemcy nie obronią Europy. Groźna iluzja bezpieczeństwa

Najnowsze

Norwegia w żałobie. Nie żyje 27-letni biathlonista

Z aresztu z powrotem do resortu sprawiedliwości? "Honor by mi nie pozwolił"

Polscy rolnicy zapowiadają protest. "Pokażemy naszą determinację"

Wigilia bez Samotności

Żołnierze WOT oddali hołd kombatantowi Armii Krajowej

Budowa Terminala w Świnoujściu. Gróbarczyk: ignoranctwo czy dywersja?

Turcja: Rozbił się samolot, którym leciał szef sztabu armii Libii

Prof. Zaradkiewicz: w projekcie ustawy praworządnościowej jest pełno absurdów