Władze miasta Lund w Szwecji postanowiły wdrożyć program rehabilitacji byłych członków ISIS poprzez przyznawanie im miejsca zamieszkania, dostępu do edukacji, a także wsparcia finansowego. Ten kontrowersyjny pomysł ma posłużyć do reintegracji dżihadystów ze społeczeństwem i zapobiec ich powrotowi do walki.
– O wiele taniej jest zreintegrować osobę ze społeczeństwem niż pozostawić ją samą sobie – tłumaczy Anna Sjöstrand, miejscowa urzędniczka.
Plany popiera kryminolog Christoffer Carlsson, który przygotował raport dla szwedzkiego rządu odnośnie ekstremizmu. Argumentował to mówiąc o bojownikach odchodzących z ISIS: – Potrzebują zasobów, reintegracji z rynkiem pracy, potrzebują prawa jazdy i dachu nad głową. Nie wiem, czemu mielibyśmy traktować ludzi odchodzących od ekstremizmu inaczej.
Pionierski program z Lund jest także rozważany w szwedzkich miastach Malmö, Borlänge oraz Örebro. Szacuje się, że Szwecja posiada jeden z największych w Europie odsetek bojowników ISIS w stosunku do liczby ludności kraju, ustępując Francji, UK, Belgii oraz Niemcom.