Przejdź do treści
22:27 Polska: Zełenski w Polsce deklaruje przyspieszenie ekshumacji na Wołyniu i konsultacje ws. technologii antydronowych
22:01 Ukraina: siedem osób zginęło w rosyjskim ataku na infrastrukturę portową obwodu odeskiego
21:50 Watykan: ponad 32 mln pielgrzymów w Rzymie od początku Roku Świętego
21:20 Lubelskie: zderzenie 10 aut na S19 w Modliborzycach, trasa do Rzeszowa jest zablokowana
Republika Republika zaprasza naszych widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Szwagrzyk: To kwestia czasu, gdy będziemy mogli ujawnić imiona i nazwiska naszych bohaterów

Źródło: Telewizja Republika

– Przed nami jeszcze około tygodnia działań na Łączce, wtedy będzie prawdziwy koniec. W tej chwili mamy kolejną jamę grobową, w której ujawniliśmy bardzo wiele fragmentów szczątków ludzkich – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk na antenie Telewizji Republika.

– Takie sytuacje powodują, że ten plan, zgodnie z którym zakończyć mielibyśmy prace wraz z końcem czerwca, okazał się nierealny, ale wydaje mi się, że w następnym tygodniu uda nam się już wszystkie zadania zakończyć. W ciągu tego okresu, od 18 kwietnia, mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy cele, które sobie postawiliśmy, zanim przyjechaliśmy na Łączkę. Określenie granicy pola więziennego, przebadanie całego obszaru, który niedawno był zajmowany przez pomniki ludzi zasłużonych władzy ludowej z lat 1982-1984 i wydobycie wszystkich szczątków więźniów pogrzebanych tutaj w latach 40. i 50. XX w. - to nam się udało – mówił prof. Szwagrzyk.

OFIARY STALINOWSKIEGO TERRORU

– Udało nam się znaleźć szczątki co najmniej kilkudziesięciu ofiar stalinowskiego terroru, ale dokładnej liczby nie jesteśmy na razie w stanie ujawnić, bo mamy kolejną jamę grobową. Potrzebujemy kilku tygodni, by podać dokładną liczbę – do tego momentu będzie to zwyczajnie niemożliwe. Mogę powiedzieć, że tych szczątków jest bardzo dużo i każdego dnia odnajdowaliśmy fragmenty wielu osób – kontynuował.

Jak dodał, cała ekipa jest przekonana, że są już bliżej odnalezienia szczątków polskich bohaterów.

– To kwestia czasu, gdy będziemy mogli ujawnić imiona i nazwiska naszych bohaterów – tych, o których pytają wszyscy i tych, o których pytają tylko najbliższe rodziny. Kończymy prace na Łączce, niedługo podpiszemy umowę o powstaniu konsorcjum uczelni medycznych, które będą wykonywały dla nas działania genetyczne i porównawcze i dzięki którym będziemy mogli poznać tożsamość odnalezionych tutaj szczątków – zadeklarował.

CZY TO SZKIELET FIELDORFA?

– Znaleźliśmy szkielet bez śladu mordu katyńskiego, ale czy to szkielet Fieldorfa, to zdecydowanie zbyt daleko idące przypuszczenie. W latach 40. i 50. istniały dwie metody wykonywania egzekucji – egzekucja przez powieszenie i egzekucja przez rozstrzelanie, przez strzał katyński. Pan generał został powieszony, ale nie tylko on zginął przez taką metodę. Odnalezienie człowieka, którego szczątki nie noszą śladów po kuli nie oznacza, że mogą być to szczątki pana generała, ale nie można tego wykluczyć – mówił wiceszef IPN-u.

W ciągu najbliższych tygodni powołamy konsorcjum uczelni medycznych, co znacznie przyspieszy działania genetyczno-porównawcze i pozwoli skrócić czas oczekiwania na konkretne wyniki.

– Pracowało na Łączce ponad stu wolontariuszy. Przestali pracować tak naprawdę wczoraj, bo pracujemy teraz w miejscu, gdzie mamy niebezpieczny materiał, materiał, który pochodzi ze szpitali, fragmenty ludzkich narządów umieszczonych w słoikach,. Charakter prac w tym miejscu spowodował, że podziękowaliśmy wolontariuszom. Gdyby nie to, pracowaliby tu nadal. Wierzę, że będą nam towarzyszyć w innych miejscach. W lipcu będziemy pracować przy więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie i w Kąkolewnicy na Lubelszczyźnie – dodał na koniec.

Telewizja Republika

Polecamy Sejm

Wiadomości

trumna z żołnierzem zabitym przez ISIS

Trump: zostaniecie uderzeni jak nigdy wcześniej

Rosjanie zaatakowali infrastrukturę portu w Odessie. Są ofiary

AKTUALIZACJA

USA wypowiada wojnę Państwu Islamskiemu

Niebywałe! Pani Karolina, ofiara rządów Tuska, dostała ofertę pracy przy… Funduszu Sprawiedliwości

Weto do ustawy oświatowej, uwagi do podstawy programowej

Czesi nie wdrożą ETS2. Szukają sojuszników, żeby zlikwidować system

Spurs wygrywają z Wizards. Historyczne triple double Doncicia

Polskie obywatelstwo tylko dla zasymilowanych – Sejm debatuje nad zaostrzeniem kryteriów

Z poszkodowanego stał się oskarżonym. Michał Dworczyk z zarzutami

Projekt podwyżki akcyzy na alkohol znowu trafi na biurko prezydenta

Joński bezpardonowo atakuje prezydenta Nawrockiego. Internauci ostro mu odpowiadają

Niemieckie służby z nowymi uprawnieniami. Na liście jest nawet sabotaż!

Przemysław Czarnecki szykuje się na do walki MMA. Czy będzie walczył z Piotrem Korczarowskim?

Spłonęła kawiarnia na Krupówkach. Dwie osoby nieprzytomne

Eksperci alarmują: TSUE przekracza swoje kompetencje ws. Trybunału Konstytucyjnego

Najnowsze

amerykański samolot bojowy

AKTUALIZACJA

USA wypowiada wojnę Państwu Islamskiemu

Edukacja

Weto do ustawy oświatowej, uwagi do podstawy programowej

Czesi nie wdrożą ETS2. Szukają sojuszników, żeby zlikwidować system

Spurs wygrywają z Wizards. Historyczne triple double Doncicia

Polskie obywatelstwo tylko dla zasymilowanych – Sejm debatuje nad zaostrzeniem kryteriów

trumna z żołnierzem zabitym przez ISIS

Trump: zostaniecie uderzeni jak nigdy wcześniej

atak na port w Odessie

Rosjanie zaatakowali infrastrukturę portu w Odessie. Są ofiary

Niebywałe! Pani Karolina, ofiara rządów Tuska, dostała ofertę pracy przy… Funduszu Sprawiedliwości