Ponad 4 tys. pokojów hotelowych, 2103 delegatów reprezentujących łącznie 52 kraje, 2 tys. dziennikarzy. Już za cztery dni w Warszawie odbędzie się dwudniowy szczyt NATO. To pierwsze takie wydarzenie tej rangi w Polsce.
Wiadomo już, że do stolicy Polski przybędzie 18 prezydentów i 21 premierów z różnych państw. Ponadto będzie również 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony. Nie jest tajemnicą, że najwięcej swoich przedstawicieli do Polski przyślą Stany Zjednoczone (300 osób). Delegacja NATO liczyć będzie 180 członków na czele z formalnym gospodarzem – sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Z kolei Polskę reprezentować będą 42 osoby.
Specjalnymi względami może się poszczycić prezydent USA Barack Obama. Swój czas będzie mógł spędzać w specjalnie skonstruowanym dla niego pomieszczeniu, które jest wzorowane na Gabinecie Owalnym z Białego Domu. Jego konstrukcją zajmą się urzędnicy NATO.
Przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO odbędzie się sesja naukowa "NATO in Defence of Peace", w której udział udział wezmą m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, sekretarz generalny NATO, była sekretarz stanu Madeleine Albright, czy prezydent Afganistanu Mohammad Ashraf Ghani.
Dzień pierwszy: ceremonia otwarcia i uroczyste kolacje
Oficjalna ceremonia otwarcia warszawskiego szczytu NATO odbędzie się w piątek 8 lipca o godz. 15.30. Pół godziny później zaplanowano pierwsze spotkanie plenarne przywódców. To właśnie tam powinny zapaść główne decyzje dot. kierunków działania NATO, a więc m.in. wzmocnienia flanki wschodniej. O godz. 17 spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu.
O godz. 20 w Warszawie odbędą się trzy uroczyste kolacje, które jednocześnie będą spotkaniami roboczymi. Prezydenci i przywódcy państw NATO spotkają się w Pałacu Prezydenckim. Ministrowie spraw zagranicznych będą rozmawiać w Teatrze Wielkim, zaś szefowie MON w Pałacu Prymasowskim. Z kolei premier Beata Szydło przyjmie przedstawicieli państw współpracujących z NATO na Zamku Królewskim.
Drugi dzień szczytu
Drugi dzień szczytu NATO rozpocznie się od spotkania krajów Grupy Wyszehradzkiej o godz. 8. Cztery godziny później odbędzie się spotkanie NATO-Unia Europejska. Unijne struktury będzie reprezentować przewodniczący Rady Europy Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. O godz. 17 odbędzie się konferencja podsumowująca szczyt.
Szczyt NATO w Warszawie
Szczyt NATO odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie (PGE Narodowy) w dniach 8-9 lipca. Będzie wydarzeniem bezprecedensowym, o randze najwyższej spośród dotychczas organizowanych w Polsce spotkań na szczeblu międzynarodowym. Agenda szczytu będzie dotyczyła implementacji postanowień poprzedniego spotkania liderów państw Sojuszu w Newport w Walii, jak i uzgodnień dotyczących obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO. Do Warszawy przyjadą m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i sekretarz Stanu USA John Kerry.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Szczyt NATO w Warszawie. Utrudnienia komunikacyjne w stolicy
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
"Newsweek": "Schab powinien być droższy. Mięso jest za tanie". Internauci nie chcą słuchać tych "mądrości"
Andrzej Mleczko kończy współpracę z „Polityką” po 45 latach: „Nikt nie będzie mnie cenzurował”
„Mistrz ucieczek” w końcu złapany – zaskoczył policjantów w... sądzie!
Tusk "przekazuje" 3,5 mld zł na CPK, ale internauci pytają: „A gdzie reszta z 9,5 miliarda?”