Przejdź do treści
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
8:58 25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka
8:08 Jak podaje Vatican News, ponad 60 tys. wiernych z całego świata – w tym tysiące Polaków – zjechało do Rzymu, by wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu Roku Jubileuszowego. W dniach 30 maja – 1 czerwca Watykan stał się duchową stolicą rodzin
7:30 Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych.
02:38 Syria: Izrael zbombardował cele wojskowe w pobliżu miast Latakia i Tartus
00:11 We Francji od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz palenia w parkach, na plażach, przystankach autobusowych, na terenie obiektów sportowych i przed szkołami
00:06 Sekretarz skarbu USA Scott Bessent ocenił w wywiadzie dla stacji Fox News, że negocjacje handlowe USA z Chinami znalazły się "w pewnym impasie"
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

„Debata” Trzaskowskiego w Końskich. Świrski: złamano prawo, wykluczono kandydatów

Źródło: fot. Republika

Przewodniczący KRRiT w ostrych słowach komentuje wydarzenia wokół tzw. debaty sztabu Rafała Trzaskowskiego w Końskich. Według Macieja Świrskiego organizatorzy naruszyli przepisy Kodeksu Wyborczego oraz rozporządzenie KRRiT z 2011 roku.

Szopka Platformy zamiast debaty

Jeszcze przed zainscenizowaną debatą Rafał Trzaskowski sygnalizował w spocie promocyjnym, że jest gotów zmierzyć się wyłącznie z Karolem Nawrockim, wykluczając tym samym pozostałych kandydatów. Ostatecznie pod presją mediów i innych uczestników wyścigu do prezydentury dopuszczono szerszy wariant w hali sportowej w Końskich (woj. świętokrzyskie).

Jak podkreślił przewodniczący KRRiT Maciej Świrski na konferencji prasowej, nie była to legalna debata wyborcza, a jej przebieg naruszał zasady zawarte zarówno w Kodeksie Wyborczym, jak i w rozporządzeniu KRRiT z 2011 roku.

Szczególne oburzenie budzi fakt, że „debata” Trzaskowskiego w Końskich nie został formalnie zakwalifikowana jako materiał agitacyjny, a jednocześnie była transmitowana przez publicznego nadawcę — co czyni to wydarzenie de facto debatą, ale bez zachowania przepisów i nadzoru PKW.

W ocenie Rady debata powinna zostać przeprowadzona przez Telewizję Polską w likwidacji na mocy art. 120 Kodeksu Wyborczego oraz zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z 6 lipca 2011 roku. Tymczasem — jak zaznaczył Świrski — „to, co się wydarzyło w Końskich, nie spełniało tych kryteriów”.

Łamanie prawa i zasady równości

Według przewodniczącego KRRiT „debata” sztabu Trzaskowskiego, transmitowana przez TVP w likwidacji, nie tylko nie była realizowana zgodnie z ustawą, ale także nie zapewniła równego dostępu wszystkim kandydatom:

— „Kandydaci zostali zawiadomieni podejrzanie późno, być może zaledwie 90 minut przed emisją” — zauważył.

Świrski wskazuje, że nie był to materiał agitacji wyborczej ani transmisja publiczna w rozumieniu prawa — a mimo to wystąpiły wszystkie cechy debaty publicznej. Tym samym, jego zdaniem, naruszono zasadę równości oraz przepisy prawa wyborczego.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

Próba podszycia się pod Szefową Kancelarii Białego Domu

Putin nacjonalizuje kolejne firmy. Znalazł pretekst do przejęć

Serbowie domagają się wyborów. Co na to prezydent Vucić?

Macron alarmuje: wojny w Ukrainie i Gazie zagrażają wiarygodności Zachodu

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Największa fala ataku dronów na Ukrainę od początku wojny

Najnowsze

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”