Przejdź do treści
01:51 Maroko: W Casablance ma powstać największa stocznia w Afryce i jedna z większych na świecie. Koszt inwestycji wyniesie 300 milionów dolarów
01:40 Pomorskie: Archeolodzy pracujący na trasie obwodnicy Witomina w Gdyni zidentyfikowali trzy kurhany, a w nich siedem grobów. Znaleziono m.in. skrzynię kamienną zawierającą popielnicę, której powstanie datuje się na ok. 1000-700 lat przed Chrystusem
W Republice W Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Telewizji Republika zostanie wyemitowany film „Quo vadis” - nowa polsko-hinduska adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Przesmyk suwalski pod niemiecką opieką? Lepiej się mieć na baczności

Źródło: Republika

Niemiecki dziennik „Handelsblatt” z troską pochyla się nad losem przesmyku suwalskiego, przestrzegając przed możliwym atakiem Rosji i kreśląc scenariusze jego obrony. Kluczową rolę miałaby tu odegrać… Bundeswehra. Gdyby nie powaga sytuacji geopolitycznej, można by to uznać za żart roku. Bo oto ci sami Niemcy, którzy przez lata sponsorowali rosyjski reżim i z zapałem podrzucają Polsce migrantów przez zachodnią granicę, dziś zgłaszają gotowość do obrony naszych granic.

Brzmi dumnie, ale z polskiej perspektywy – niepokojąco. Tym bardziej, że o planach „niemieckiej odpowiedzialności", jak zwykle, dowiadujemy się nie z Warszawy, lecz z niemieckiej prasy.

Niemiecka odpowiedzialność? Raczej iluzja

- Ochrona przesmyku suwalskiego jest zadaniem Bundeswehry

– czytamy w „Handelsblatt”. Słowa te mają brzmieć uspokajająco. W rzeczywistości – są powodem do zaniepokojenia.

Niemiecka brygada stacjonująca na Litwie ma symbolicznie wspierać bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Ale czy kraj, który przez lata ignorował apele o podniesienie wydatków na obronność i wciąż nie poradził sobie z własną armią w stanie rozkładu, rzeczywiście jest gwarantem czegokolwiek? 

Niemieckie aspiracje słusznie budzą ostatnio więcej zaniepokojenia, niż wdzięczności - zwłaszcza gdy czyta się plany Unii Europejskiej w zakresie budowy alternatywy dla NATO.

– Dla Kremla nie wydaje się logiczne czekanie, aż Europa będzie w pełni zdolna do odstraszania 

– cytuje „Handelsblatt” szefa Airbusa, René Obermanna.

Dla Polski równie nielogiczne byłoby powierzenie własnego bezpieczeństwa w ręce tych, którzy potrafią co najwyżej zwoływać szczyty, a nie podejmować decyzje. A jesli już coś robią, to z pewnością nie myślą w tym o interesie Polski.

Berlin wypycha Amerykę z Europy

W tle niemieckiej „troski” o wschodnią flankę wyraźnie rysuje się większy plan: wypchnięcie Stanów Zjednoczonych z europejskiej architektury bezpieczeństwa. Od kilku tygodni Berlin i Paryż forsują koncepcję „autonomicznej obronności europejskiej”. Czyli takiej, w której Niemcy rozdają karty.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że więcej w tym ambicji niż odpowiedzialności. I że prawdziwym celem nie jest wzmocnienie NATO, lecz jego rozcieńczenie. Dla Polski – kraju granicznego – to scenariusz wyjątkowo niebezpieczny.

Zamiast wojska – migranci

Dziś niemieccy politycy mówią o przesmyku suwalskim. Wczoraj milczeli, gdy przez zachodnią granicę przerzucali do Polski nielegalnych migrantów. Nie pytali, nie uprzedzali, nie współpracowali. Po prostu – podrzucali problem.

A przecież to Berlin przez lata współtworzył politykę migracyjną, która rozkleiła społeczną tkankę Europy. To Berlin naciskał na otwarte granice. To Berlin domagał się „solidarności” w przyjmowaniu imigrantów – choć sam nie był w stanie skutecznie zintegrować tych, których przyjął.

I teraz ten sam Berlin chce decydować o naszych granicach i naszej obronności?

Suwałki jako pretekst

Owszem, przesmyk suwalski to punkt strategiczny. Ale właśnie dlatego nie wolno oddać go w ręce tych, którzy bardziej martwią się o swoje PR-owe zwycięstwa niż realną gotowość bojową. Niemiecka narracja o „odpowiedzialności” brzmi dziś nie jak wsparcie, lecz jak powolne przejmowanie decyzyjności.

 - Z perspektywy Rosji połączenie lądowe z Kaliningradem byłoby strategicznym zyskiem 

– pisze „Handelsblatt”.

Z perspektywy Polski – to powód, by inwestować we własną armię, umacniać relacje z USA i patrzeć Berlinowi na ręce. Bo kto wie, czy w chwili próby ta „odpowiedzialność” nie zamieni się w ucieczkę. Historia już to widziała.

Suwałki nie potrzebują niemieckiej opieki. Potrzebują polskiej siły i amerykańskiej obecności. Bo w grze, która właśnie się zaczyna, największym zagrożeniem nie zawsze jest ten, kto mówi wprost. Czasem bardziej niebezpieczny bywa ten, kto mówi szeptem – zza pleców.

Tusk milczy, gdy mówi Berlin

W tym wszystkim niepokoi jeszcze jedno – milczenie polskiego rządu. Kiedy o sytuacji na granicach, o przyszłości NATO, o obecności Bundeswehry na Litwie dowiadujemy się z niemieckich gazet, a nie z ust premiera – to oznacza jedno: realne centrum decyzyjne nie znajduje się w Warszawie.

Donald Tusk – „polski” premier – nieustannie unika konfrontacji z Berlinem. Gdy niemieckie media wypuszczają kolejne „przecieki”, rząd zamiast reagować, pokornie milczy. Rzeczywistość zakłamuje się w imię poprawnych relacji z Niemcami.

Źródło: Republika, Handelsblatt

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 

Wiadomości

Holecka: dziecko jest najwyższą wartością. Mam moralne prawo tak powiedzieć

Gwałtowne "przebudzenie" czarnej dziury w galaktyce Panny

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Podkarpackie: Niemal 200 interwencji strażaków. Wojsko ma pomagać w usuwaniu skutków ulewy

Historia i współczesność Drogi Krzyżowej w Polsce i na świecie

Mistrz olimpijski Ahmed Hafnaoui zawieszony! Dopingowy incydent wykluczył go z rywalizacji

Animowana wersja "Quo vadis" w Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Republice. Zapraszamy!

Toruń: Sędzia zostawiła w aucie 85-letnią matkę. Kobieta trafiła do szpitala

Walka z nielegalną imigracją - dramatyczna sytuacja na pograniczu polsko-litewskim!

TAURON Liga: DevelopRes o krok od mistrzostwa!

Jest kolejny sondaż. Trzaskowski z coraz gorszym wynikiem. Nawrocki tuż za nim

Najnowsze

Holecka: dziecko jest najwyższą wartością. Mam moralne prawo tak powiedzieć

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Podkarpackie: Niemal 200 interwencji strażaków. Wojsko ma pomagać w usuwaniu skutków ulewy

Gwałtowne "przebudzenie" czarnej dziury w galaktyce Panny

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę