Przejdź do treści
13:17 IMGW: w sobotę i niedzielę w południowo-wschodniej Polsce do 18 st. C. Chłodniej na zachodzie i północy, gdzie temperatura maksymalna wyniesie ok. 10 st. C
11:56 Kardynał Konrad Krajewski objął urząd arcybiskupa metropolity łódzkiego
09:36 Europa: Leon XIV przybył do Monako jako pierwszy papież od prawie 500 lat
08:48 Hiszpania: fala strajków pracowników obsługi naziemnej na lotniskach, która ma się rozpocząć w poniedziałek, może zakłócić tysiące lotów podczas Wielkiego Tygodnia
07:57 Bliski Wschód: Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odparły irański atak z użyciem rakiet i dronów. Odłamki zestrzelonych pocisków raniły w Abu Zabi pięciu cywilów i wywołały pożary. Alarmy ogłaszano też w Bahrajnie i w Kuwejcie
06:16 USA: Sąd zdecydował, że Bank of America ma zapłacić ofiarom Epsteina 72,5 mln dolarów
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Trybunalski prowadzi zbiórkę podpisów pod projektem ustawy StopPakt.pl, akcja odbywa się w dniach 25–28 marca, w godz. 11:00–17:00, przed Galerią Fokus w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z dr Markiem Wochem, Bezpartyjni i Samorządowcy. 28 marca, godz. 16:00. Sala OSP , ul. Piłsudskiego 8, Nowy Korczyn
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Inowrocław zaprasza na spotkanie z posłem Piotrem Królem, które odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17:00 w Mogileńskim Domu Kultury przy ul. Rynek 10, sala nr 10, w Inowrocławiu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Toronto-GTA (Kanada) zaprasza na spotkanie (łączenie Online) z ks. Jarosławem Wąsowiczem, Kapelanem Prezydenta RP oraz Pawłem Piekarczykiem. 29 marca, g. 2 PM. Cafe Kultura, Centrum JPII, Mississauga, Kanada
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum oraz Poseł Agata Wojtyszek zapraszają na spotkanie z Posłem Krzysztofem Cieciórą, 28 marca, godz. 17:00. Sala OSP w Brzeziu, gm. Pawłów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na spotkanie Jackiem Sasinem i Andrzejem Śliwką. 30 marca, godz. 17:00. Sala Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tarnobrzeg zaprasza na spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. 30 marca, godz. 18:00, Tarnobrzeski Dom Kultury
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Sulejów chce być kajakową stolicą Polski

Źródło: TV Republika

W Sulejowie (Łódzkie) padł dziś rekord Polski w organizowaniu parady kajakowej. Rzeką Pilicą przepłynęło 349 kajaków, a w sześciokilometrowym spływie wzięło udział 701 osób. Gmina Sulejów chce w ten sposób zyskać tytuł kajakowej stolicy Polski, a w przyszłości pobić rekord Guinessa.

Pomysł zorganizowania parady kajaków na Pilicy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem kajakarzy. Do pobicia był i tak "wyśrubowany" rekord Polski - 252 kajaki jednocześnie znajdujące się na wodzie. Jak się okazało, już na kilka dni przed startem spływu do próby bicia rekordu zgłosiło się kilkaset osób.

"Wsparcie dla parady okazali wszyscy przedsiębiorcy, którzy w gminie prowadzą wypożyczalnie kajaków i organizują spływy turystyczne na Pilicy. Dzięki temu przygotowaliśmy tyle jednostek, by wystarczyło dla wszystkich, którzy w czwartek przyjechali do Sulejowa, by wziąć udział w spływie" - powiedział  Kamil Budny z Urzędu Miejskiego w Sulejowie.

Kilkudziesięciu przedsiębiorców z gminy Sulejów oddało do dyspozycji organizatorów wszystkie wolne kajaki. To łącznie 466 jednostek, czyli większość z zarejestrowanych w gminie. Jak twierdzi Budny, organizacja spływów kajakowych to znacząca część dochodów firm w rejonie Sulejowa.

Próba bicia rekordu polegała na wspólnym przepłynięciu ok. 6 km rzeki Pilicy pomiędzy Kurnędzem a Sulejowem. W czasie rejsu kajakarze przepłynęli pod kładką pieszo-rowerową nad Pilicą w Sulejowie i tam zorganizowany był punkt sędziowski z liczeniem kajaków.

Kamil Budny powiedział PAP, że sukces pierwszej próby bicia rekordu w kajakowej paradzie sprawi, że prawdopodobnie nie będzie ona ostatnią. Burmistrz Sulejowa, Dorota Jankowska już marzy podobno o pobiciu rekordu Guinessa w tej konkurencji.

Do tego potzreba będzie jednak znacznie więcej kajaków. Obecnie największa odnotowana w Księdze Rekordów Guinessa kajakowa parada odbyła się w New Jersey. Jednocześnie na wodzie znalazło się tam ponad 1000 kajaków.

Organizacja masowego spływu kajakowego ma promować turystykę na Pilicy.

"Rzeka Pilica i nieco trudniejsza - meandrująca Luciąża to niezwykle popularne szlaki kajakowe na nizinnych rzekach w Polsce. Obie przepływają przez gminę Sulejów. Chcemy promować gminę jako kajakową stolicę Polski, ale przy okazji popularyzować ekologiczny projekt +Life Pilica+ poświęcony ochronie czystości wód zlewni rzeki Pilicy" - powiedział  Kamil Budny.

"Life Pilica" - jak informuje realizator projektu, to finansowany przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej plan, którego celem jest poprawa jakości wód w zlewni Pilicy oraz zwiększenie ich retencji. Efektem programu ma być poprawa jakości i bioróżnorodności wód powierzchniowych nie tylko samej rzeki, ale też zbiornika wodnego Sulejów.

Projekt realizowany jest w zlewni Pilicy o powierzchni ok. 9 tys. km, obejmuje obszar 93 gmin na terenie pięciu województw - łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

W Regionie Łódzkim Pilica jest zyskującym popularność szlakiem kajakowym, nie tylko w gminie Sulejów, ale także poniżej Zalewu Sulejowskiego na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.

PAP, Portal X

Wiadomości

Unia pod ostrzałem hakerów. Komisja reaguje natychmiast

Trwa strajk głodowy w "Solino". Kolejny związkowiec trafił do szpitala

Alarm dla podróżnych. MSZ wprowadza najwyższe ostrzeżenie dla Kuby

Skandal: Waldemar Żurek wyrzucony z sali przez Czarzastego podczas wywiadu!

Sasin: wpływy z podatków spadają. Nawet o 20-25% rok do roku.

Incydent na trasie Frankfurt–Warszawa. Pasażer wywołał alarm

TYLKO U NAS

Rodzice ofiar po wyroku dla byłej działaczki KO z Kłodzka: nie powinna czekać na apelację z wolnej stopy!

Co robimy w Wielkanoc? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Zmiany w wyliczaniu emerytur od 1 kwietnia: kto straci, a kto nie odczuje różnicy

Niemieckie koleje znów przynoszą ogromne straty. Poznaliśmy przyczynę

Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą przedłużone

Trochę słońca, trochę chmur, gdzieniegdzie popada. Pogoda na weekend

Volkswagen wycofuje 100 tys. aut elektrycznych. Mogą spłonąć

Matka, żona... przekazała 1,5 mln euro afrykańskim oszustom miłosnym

Flota Cieni unieruchomiona w Zatoce Fińskiej po atakach na porty Rosji

Najnowsze

Unia pod ostrzałem hakerów. Komisja reaguje natychmiast

Sasin: wpływy z podatków spadają. Nawet o 20-25% rok do roku.

Incydent na trasie Frankfurt–Warszawa. Pasażer wywołał alarm

TYLKO U NAS

Rodzice ofiar po wyroku dla byłej działaczki KO z Kłodzka: nie powinna czekać na apelację z wolnej stopy!

Co robimy w Wielkanoc? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Trwa strajk głodowy w "Solino". Kolejny związkowiec trafił do szpitala

Alarm dla podróżnych. MSZ wprowadza najwyższe ostrzeżenie dla Kuby

Skandal: Waldemar Żurek wyrzucony z sali przez Czarzastego podczas wywiadu!