Przejdź do treści
22:48 Kamil Grosicki w piątkowym w meczu towarzyskim z Mołdawią na Stadionie Śląskim w Chorzowie ostatni raz wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski. Doświadczony skrzydłowy zszedł z boiska w 32. minucie spotkania
22:40 W towarzyskim meczu piłkarskim, Polacy pokonali w piątek na Stadionie Śląskim w Chorzowie Mołdawię 2:0 (1:0). Bramki zdobywali: Matty Cash (38) i Bartosz Ślisz (88)
W Republice Maciej Wąsik w programie "Gość Dzisiaj": Mam nadzieję, że zwycięstwo wyborcze przyspieszy zmiany w Polsce
21:29 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Tematem była przyszłość bezpieczeństwa Polski i regionu. Padły też ważne słowa o Karolu Nawrockim
20:55 Jak informuje Politico, Komisja Europejska rozważa opóźnienie wdrożenia przepisów o sztucznej inteligencji
20:15 Niemcy: Wzrasta zagrożenie terrorystyczne. Służby w stanie gotowości. Zatrzymano 14-latka mającego kontakty z ISIS
19:50 Węgry: Koniec z symbolami mniejszości seksualnych na budynkach rządowych
19:10 W izraelskich atakach na Strefę Gazy w piątek zginęło 16 osób. Czterech żołnierzy izraelskich zginęło w eksplozji zaminowanego budynku
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej zaprasza do podpisywania list poparcia referendum lokalnego w Piotrkowie Tryb. Dziś przy Akademii Piotrkowskiej na ul. Słowackiego, od godz. 14.00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Wrocław zaprasza na spotkanie otwarte z red. nacz. "Gazety Polskiej" i prezesem Republiki - Tomaszem Sakiewiczem. 7 czerwca, godz. 13:00. Sala NOT, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74, Wrocław
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Streżyńska o e-administracji po rządach PO: Jesteśmy jak syndycy masy upadłościowej

Źródło: Telewizja Republika

Polska zajmuje zaledwie 23 miejsce w rozwoju cyfryzacji na 28 państw. Dlaczego system elektronicznej administracji mimo miliardowych dotacji, wciąż nie działa prawidłowo? O zaniedbaniach poprzedniego rządu i planach na przyszłość w programie Ekonomia Raport mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Zdaniem Anny Streżyńskiej e-administracja mimo ogromnych dotacji z Unii Europejskiej wciąż nie działa prawidłowo. Za czasów Platformy Obywatelskiej skupiono się jedynie na budowie systemów informatycznych. – Sam system wiosny nie czyni, ponieważ pomaga jedynie urzędnikom – przyznała na antenie TV Republika. 

Minister mówiła, że głównym problemem e-administracji jest brak sposobów uwierzytelniania naszej osoby oraz sposób podpisywania dokumentów. Jak wskazywała, poprzednia ekipa nie wykorzystała dostępnych już metod z serwisów bankowych czy telekomunikacyjnych.

Pośród niedokończonych projektów PO minister wymieniła system e-Zdrowie, który ma stanowić elektroniczną platformę gromadzenia i analizy zdarzeń medycznych. Pacjent za pomocą internetu miał uzyskać między innymi możliwość rejestracji do lekarza. Zbyt ambitne, zdaniem Streżyńskiej, a w konsekwencji nieudane plany rozwoju e-administracji obserwujemy również w Informatycznym Systemie Osłony Kraju (ISKOK), czy platformy pl. ID mającej ułatwić korzystanie z urzędów.

W ocenie obecnej minister cyfryzacji, poprzednia ekipa już od kwietnia 2015 roku nie pracowała na polepszenie tragicznej sytuacji. Brakowało liderów i konkretnych planów naprawczych. Anna Streżyńska stwierdziła, że obejmując Ministerstwo Cyfryzacji po rządach PO czuła się, jak syndyk masy upadłościowej. 

Według informacji podanej przez minister, obecnie przeprowadzany jest audyt, mający na celu uratowanie poprzednich projektów. Anna Streżyńska zapowiedziała również walkę z cyberprzestępczością oraz cyfryzację zasobów kulturowych państwa.

Podczas emisji programu zadano pytanie o zadowolenie z usług e-administracji. Sondażowe wyniki nie pozostawiają złudzeń – 100 % skrytykowało system elektronicznej administracji.

Telewizja Republika

Wiadomości

Bejda miażdży „komisję” Sroki ds. Pegasusa. Internauci: „W pogoni za rozumem”

Mocne słowa w „Agorze Klarenbacha” o wyborach: „Uratowaliśmy Polskę”

HIT! Giertych proponuje status „świadka koronnego” dla świadków „fałszerstw” wyborczych PiS

Wąsik: Mam nadzieję, że zwycięstwo wyborcze przyspieszy zmiany w Polsce

Tusk chwali się „rekordami” rządu. Internauci punktują: „Polacy widzą prawdę”

Duda po rozmowie z Trumpem: zwycięstwo Nawrockiego gwarancją współpracy z USA

Ida Nowakowska wraca na antenę… u boku legend opery!

Buda o PSL: polityka romansu z liberałami ich pożera

UE rozważa opóźnienie wdrożenia przepisów o sztucznej inteligencji

Niemcy: Wzrasta zagrożenie terrorystyczne. Służby w stanie gotowości

"Gość Dzisiaj": godz. 20:20 w Republice. Zapraszamy!

Na Węgrzech koniec z symbolami mniejszości seksualnych na budynkach rządowych

Przetarg dla kancelarii powiązanej z Trzecią Drogą? Dziennikarz WP ujawnia kulisy

Prezydent podpisał ustawę o obowiązku publikacji cen mieszkań

Skandal! Reżyserka Elwira Niewiera powiązała zwycięstwo Nawrockiego z rosyjską propagandą

Najnowsze

Bejda miażdży „komisję” Sroki ds. Pegasusa. Internauci: „W pogoni za rozumem”

Tusk chwali się „rekordami” rządu. Internauci punktują: „Polacy widzą prawdę”

Duda po rozmowie z Trumpem: zwycięstwo Nawrockiego gwarancją współpracy z USA

Ida Nowakowska wraca na antenę… u boku legend opery!

Buda o PSL: polityka romansu z liberałami ich pożera

Mocne słowa w „Agorze Klarenbacha” o wyborach: „Uratowaliśmy Polskę”

HIT! Giertych proponuje status „świadka koronnego” dla świadków „fałszerstw” wyborczych PiS

Wąsik: Mam nadzieję, że zwycięstwo wyborcze przyspieszy zmiany w Polsce