W woj. zachodnio-pomorskim, opolskim, lubuskim i podkarpackim rozpoczęła się akcja protestacyjna strażaków. W środę minister SW Teresa Piotrowska ma spotkać się z przewodniczącym Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność” Robertem Osmyckim.
Jak poinformował Osmycki, strażacy domagają się przede wszystkim podwyżek wynagrodzeń, rewaloryzacji budżetów komend, zabezpieczenia środków na wzrost dodatków za wysługę lat oraz zrównania wysokości rekompensaty za nadgodziny z 60 do 100 proc. stawki godzinowej. Jak wyjaśnił, obecnie strażak pozostający po godzinach na służbie dostaje nie 100 a 60 proc. stawki godzinowej.
– To są nasze podstawowe postulaty. Akcja protestacyjna trwa w tym momencie w czterech województwach. Polega na wywieszeniu transparentów z informacją o akcji oraz oflagowaniu budynków. W zależności od wyników rozmów z panią minister, w następnym tygodniu, podejmiemy decyzję czy protest zostanie rozszerzony czy wstrzymany – powiedział Osmycki. Zastrzegł, że strażacy nie mogą strajkować, a jedynie prowadzić akcję protestacyjną.
Związkowcy szacują, że komendantom PSP może - pod koniec roku - zabraknąć ok. 20 mln zł.
Z kolei rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, odnosząc się do akcji protestacyjnej, podkreśliła, że ministerstwo nie zapomina o strażakach. – Robimy wszystko co z naszej strony jest możliwe, nie zapominamy o tej służbie, tak jak nie zapominamy o pozostałych. Jutro (w środę – przyp. PAP) minister spotka się z przedstawicielem strony związkowej, bo uważamy, że dialog jest najlepszym rozwiązaniem – powiedziała.
Dodała, że w 2015 r. zostanie przeznaczonych ponad 83 mln zł na zakup sprzętu dla straży pożarnej. – Jeśli chodzi o dodatki za wysługę lat to w przypadku PSP konieczne są zmiany w ustawie. Projekt został już przyjęty przez Komitet Rady Ministrów i lada chwila trafi na Radę Ministrów – dodała.
Strażacy, podobnie jak policjanci, funkcjonariusze BOR i strażnicy graniczni mają dostawać wyższe dodatki za wysługę lat. Po 20 latach służby, za każde dwa lata pracy dodatek ma wynieść 2 proc. uposażenia zasadniczego (obecnie jest to 0,5 proc. za każdy kolejny rok - PAP) do wysokości 32 proc. po 32 latach służby. Ci, którzy dłużej zostaną w służbie, po 35 latach służby dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego. Mają też dostać wyrównanie od 1 stycznia 2015 r.
Rozwiązania te mają zachęcić funkcjonariuszy formacji podległych MSW do pozostawania w służbie. W przypadku policji, BOR i Straży Granicznej zmiany wprowadzają rozporządzenia, w przypadku strażaków konieczna jest nowelizacja ustawy.