Sprzedaż alkoholu w nocy? Polacy wypowiedzieli się w sondażu
Co Polacy sądzą na temat wprowadzenia całkowitego zakazu nocnej sprzedaży alkoholu? Sondaż IBRiS dla Radia ZET pokazuje, że społeczeństwo jest w tej kwestii niemal równo podzielone, a opinie różnią się w zależności od wieku, płci i sympatii politycznych.
Podzielone opinie Polaków na temat zakazu
Według najnowszego badania IBRiS, 45,9% ankietowanych popiera wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w nocy we wszystkich sklepach, nie tylko na stacjach benzynowych. Przeciwników jest niewiele mniej – 45,7%. Pozostałe 8,4% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Rozkład opinii zależy w dużej mierze od preferencji politycznych. Najwięcej zwolenników ograniczeń jest wśród sympatyków Lewicy – aż 67% z nich popiera ten pomysł. Wśród wyborców Konfederacji i Trzeciej Drogi dominują przeciwnicy zakazu, stanowiący odpowiednio 58% i 57% ankietowanych.
Kto najczęściej popiera zakaz?
Za wprowadzeniem zakazu opowiada się także większość młodych Polaków w wieku 18-29 lat (63%) oraz seniorzy powyżej 70. roku życia (65%). Przeciwnikami ograniczeń są głównie osoby w wieku 50-59 lat (62%) oraz 60-69 lat (54%).
Różnice widać również w podziale na płeć: zakaz popiera 56% kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wynosi jedynie 35%. Z kolei 55% mężczyzn sprzeciwia się ograniczeniom, w porównaniu do 37% kobiet.
Źródło: Republika, Radio ZET
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Polecamy Sejm. Wybór Marszałka
Wiadomości
Europoseł Jacek Ozdoba domaga się ujawnienia danych lekarza, który miał opiniować stan zdrowia Zbigniewa Ziobry
Rząd Tuska nie ma na leczenie onkologiczne Polaków. Znalazły się miliony na pomoc wojskową dla Ukrainy
Najnowsze
Zembaczyński naśmiewał się z choroby Zbigniewa Ziobry
Czarnek ostro o rządzie Tuska: "To jest zdrada"
Marianna Schreiber i Piotr Korczarowski rozstali się. „Nasze światy nie schodzą się w jeden”