Organizacja studencka Młodzi dla Polski organizuje spotkanie z prezesem IPN dr. Łukaszem Kamińskim pt. „Poszukiwanie miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych jako zadanie IPN”. Wydarzenie odbędzie się w środę 25 lutego o godzinie 18:30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 (Kampus główny UW).
Celem spotkania jest popularyzacja tematu i kultywowania pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest kolejnym (po styczniowej prelekcji prof. Krzysztofa Szwagrzyka) wydarzeniem, organizowanym przez Młodych dla Polski w ramach ogólnopolskiej akcję „Upominamy się o Was”. Łączy ona wysiłki wielu młodzieżowych środowisk w dbaniu o pamięć o antykomunistycznym podziemiu. Warto wspomnieć, że już za kilka dni (1 marca) będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To zatem dogodny okres dla wszelkich wydarzeń związanych z tematyką Niezłomnych.
Spotkanie dotyczyć będzie zagadnień związanych z procesem ekshumacji żołnierzy czynnego podziemia niepodległościowego, walczącego z sowietyzacją Polski w czasie i po II wojnie światowej. Sposób zwalczania podziemia przez NKWD, KBW, UB, MO itd. cechowała chęć całkowitego wymazania z pamięci Polaków wspomnień o tym ruchu oporu. W związku z tym, miejsca egzekucji i pochówku powstańców, rozsiane po całej Polsce, pozostają nadal nieznane. Prace archeologiczne, mające na celu wydobycie ciał i oddanie im należnej czci, napotykają na szereg trudności. Począwszy od trudów lokalizacji, poprzez konieczność uzyskania zgody na wykopaliska, aż po mozolne weryfikacje. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że prezes IPN wyjaśni wiele nurtujących i problematycznych kwestii. Czy obecne rozwiązania prawne, są wystarczające i pozwalają na dogodne prace ekshumacyjne? W jaki sposób, kierowany przez niego Instytut, zajmuje się kwestią odnajdywania miejsc pochówku? Jak prezes ocenia proces prac w Polsce, mających na celu przywrócenie pamięci o wszystkich ofiarach reżimów totalitarnych? Młodzi dla Polski zapowiadają, że postarają się również uzyskać opinię dr. Łukasza Kamińskiego na temat obserwowanego w ostatnich latach wzrostu zainteresowania Polaków tematem Żołnierzy Wyklętych.
Na początku dr Kamiński zostanie poproszony o wygłoszenie prelekcji na temat stanu poszukiwań miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych, prowadzonych przez IPN. Po prelekcji przewidziana jest możliwość zadawania pytań przez publiczność.