Przejdź do treści
Spotkanie premiera Morawieckiego z polskimi przedsiębiorcami!
Mateusz Morawiecki / fot. Filip Blażejowski/Gazeta Polska

Dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki spotyka się z przedstawicielami największych polskich firm, żeby wsłuchać się w ich problemy, ale przede wszystkim wspólnie rozpocząć prace nad wizją Polski na lata 2020-2023. Spotkanie odbędzie się pod roboczą nazwą „Jak przestawić zwrotnice modernizacji Polski i przyspieszyć rozwój polskiego kapitału?”

Podczas spotkania przedstawiciele rządu wspólnie z polskimi przedsiębiorcami będą dyskutować na temat barier rozwoju gospodarczego, metod i narzędzi wsparcia ekspansji zagranicznej oraz współpracy na linii administracja publiczna – biznes. Dyskusje będą prowadzone w trzech grupach tematycznych:

1. relacje przedsiębiorca – państwo w obszarze podatkowym, w kontekście stabilności regulacji;

2. instrumenty wsparcia rozwoju, ekspansja zagraniczna i regulacje UE ograniczające konkurencyjność;

3. środki unijne, ich wykorzystanie oraz zdolność absorpcji przez polskie firmy. Najważniejsze wnioski ze spotkania będą spisane w formie ustaleń, a następnie w cyklach miesięcznych monitorowane pod kątem wdrożenia.

Takie spotkania są na świecie normą. Szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę spotykają się z przedstawicielami biznesu w celu dyskusji na temat najważniejszych wyzwań gospodarczych. Dotyczy to zarówno krajów europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Francja), ale też azjatyckich. Rząd jest przekonany, że współpraca i dialog z biznesem przełoży się na korzyści zarówno dla biznesu, pracowników i państwa stymulując inwestycje i przełamując bariery rozwoju.

W spotkaniu na Stadionie Narodowym wezmą udział przedsiębiorcy reprezentujący największe polskie firmy z różnych branż, wśród nich m.in.: Maspex, Bakoma, Żabka, Asseco, Tubądzin, Adamed, Hasco-Lek i wielu innych. Od samego początku celem rządów Mateusza Morawieckiego był zrównoważony rozwój Polski czyli wyrównywanie nierówności społecznych oraz budowanie państwa przyjaznego przedsiębiorcom i inwestorom. Pierwszym filarem tej polityki są programy społeczne: 500+, wyprawka szkolna, emerytury dla matek, bezpłatne leki dla seniorów. Drugim filarem jest postawienie na rozwój gospodarczy Polski. Na początku 2016 roku Rada Ministrów przyjęła „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – plan działań do roku 2020, który był odpowiedzią na pięć zidentyfikowanych pułapek rozwojowych.

W celu uproszczenia przepisów dotyczących przedsiębiorców rząd PiS przyjął pakiet ustaw nazwanych Konstytucja Biznesu. Główne elementy pakietu to: wprowadzenie zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; domniemanie uczciwości przedsiębiorcy; przyjazna interpretacja przepisów - niejasne przepisy są rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców; zasada proporcjonalności - urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie może żądać dokumentów, którymi już dysponuje; powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców; pakiet startowy dla zakładających działalność gospodarczą; wprowadzenie tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej; nowa ulga w składkach ZUS dla nowych firm; możliwość zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym; stworzenie katalogu podstawowych reguł, którymi należy kierować się przy tworzeniu prawa gospodarczego; wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zasad udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. T

rzecim filarem było uszczelnienie systemu podatkowego.

IAR, Media

Wiadomości

Czy będą miliony złotych za niesłuszny areszt?

Lublin: Trwa wielka ewakuacja mieszkańców. Co się stało?

Rząd nie ma pieniędzy na import paliw!

Jej ciało wyłowiono z rzeki... Dziś zapadnie wyrok ws. śmierci Ewy Tylman

Piątek w domu czy poza nim? Sprawdź prognozę pogody!

Czemu Bodnar zatrzymał Jacka Sutryka?

Polacy, łapcie za portfele! Drożyzna atakuje w zawrotnym tempie!

Gdzie jest generał? Sławomir Cenckiewicz podał lokalizację

Polska pominięta w podziale unijnych funduszy na obronność

Holland rozczarowana polityką rządu Tuska. Nie może milczeć

Z kraju wydalono przewodniczącego katolickiego episkopatu

Nakazał masową produkcję dronów kamikadze. Uderzą na Ukrainę?

Sutyrk zwolniony za poręczeniem. Prokuratura stawia zarzuty

Trump spotkał się z zagranicznym przywódcą. Nieprzypadkowy wybór

Chaos w nowozelandzkim parlamencie. Podarła ustawę i zatańczyła

Najnowsze

Czy będą miliony złotych za niesłuszny areszt?

Piątek w domu czy poza nim? Sprawdź prognozę pogody!

Czemu Bodnar zatrzymał Jacka Sutryka?

Polacy, łapcie za portfele! Drożyzna atakuje w zawrotnym tempie!

Gdzie jest generał? Sławomir Cenckiewicz podał lokalizację

Lublin: Trwa wielka ewakuacja mieszkańców. Co się stało?

Rząd nie ma pieniędzy na import paliw!

Jej ciało wyłowiono z rzeki... Dziś zapadnie wyrok ws. śmierci Ewy Tylman