Przejdź do treści
Spotkanie premiera Morawieckiego z polskimi przedsiębiorcami!
Mateusz Morawiecki / fot. Filip Blażejowski/Gazeta Polska

Dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki spotyka się z przedstawicielami największych polskich firm, żeby wsłuchać się w ich problemy, ale przede wszystkim wspólnie rozpocząć prace nad wizją Polski na lata 2020-2023. Spotkanie odbędzie się pod roboczą nazwą „Jak przestawić zwrotnice modernizacji Polski i przyspieszyć rozwój polskiego kapitału?”

Podczas spotkania przedstawiciele rządu wspólnie z polskimi przedsiębiorcami będą dyskutować na temat barier rozwoju gospodarczego, metod i narzędzi wsparcia ekspansji zagranicznej oraz współpracy na linii administracja publiczna – biznes. Dyskusje będą prowadzone w trzech grupach tematycznych:

1. relacje przedsiębiorca – państwo w obszarze podatkowym, w kontekście stabilności regulacji;

2. instrumenty wsparcia rozwoju, ekspansja zagraniczna i regulacje UE ograniczające konkurencyjność;

3. środki unijne, ich wykorzystanie oraz zdolność absorpcji przez polskie firmy. Najważniejsze wnioski ze spotkania będą spisane w formie ustaleń, a następnie w cyklach miesięcznych monitorowane pod kątem wdrożenia.

Takie spotkania są na świecie normą. Szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę spotykają się z przedstawicielami biznesu w celu dyskusji na temat najważniejszych wyzwań gospodarczych. Dotyczy to zarówno krajów europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Francja), ale też azjatyckich. Rząd jest przekonany, że współpraca i dialog z biznesem przełoży się na korzyści zarówno dla biznesu, pracowników i państwa stymulując inwestycje i przełamując bariery rozwoju.

W spotkaniu na Stadionie Narodowym wezmą udział przedsiębiorcy reprezentujący największe polskie firmy z różnych branż, wśród nich m.in.: Maspex, Bakoma, Żabka, Asseco, Tubądzin, Adamed, Hasco-Lek i wielu innych. Od samego początku celem rządów Mateusza Morawieckiego był zrównoważony rozwój Polski czyli wyrównywanie nierówności społecznych oraz budowanie państwa przyjaznego przedsiębiorcom i inwestorom. Pierwszym filarem tej polityki są programy społeczne: 500+, wyprawka szkolna, emerytury dla matek, bezpłatne leki dla seniorów. Drugim filarem jest postawienie na rozwój gospodarczy Polski. Na początku 2016 roku Rada Ministrów przyjęła „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – plan działań do roku 2020, który był odpowiedzią na pięć zidentyfikowanych pułapek rozwojowych.

W celu uproszczenia przepisów dotyczących przedsiębiorców rząd PiS przyjął pakiet ustaw nazwanych Konstytucja Biznesu. Główne elementy pakietu to: wprowadzenie zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; domniemanie uczciwości przedsiębiorcy; przyjazna interpretacja przepisów - niejasne przepisy są rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców; zasada proporcjonalności - urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie może żądać dokumentów, którymi już dysponuje; powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców; pakiet startowy dla zakładających działalność gospodarczą; wprowadzenie tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej; nowa ulga w składkach ZUS dla nowych firm; możliwość zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym; stworzenie katalogu podstawowych reguł, którymi należy kierować się przy tworzeniu prawa gospodarczego; wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zasad udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. T

rzecim filarem było uszczelnienie systemu podatkowego.

IAR, Media

Wiadomości

Jaka będzie ta sobota? Sprawdź prognozę pogody!

Stany alarmowe na Odrze. Co z Wrocławiem? Sprawdź!

Przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Jakubiak: Nie byłoby tego kataklizmu. Można było to zrobić

...przez ściśnięte gardło - reportaż Janusza Życzkowskiego

Cofki na dopływach Odry. Co ma na to wpływ?

Fala na Odrze uległa spłaszczeniu. Czy to dobrze?

Hezbollah potwierdził śmierć swego głównego dowódcy

Selfie z niedźwiedziem - "atrakcja turystyczna" groźna dla ludzi i zwierząt

Woda we Wrocławiu powoli zaczyna opadać. Szczyt w Brzegu Dolnym

Chcą ograniczyć opiekę medyczną dla migrantów

WOT chcieli rozwiązać, za kasę dla strażaków aresztować. Połkną własne języki?

Uściński: kryzys pokazał jedno - rząd sobie nie radzi

Uwaga na oszustów! Próbują wyłudzić pieniądze od powodzian

Dlaczego państwo faworyzuje WOŚP, a nie pomaga wprost?

Najnowsze

Jaka będzie ta sobota? Sprawdź prognozę pogody!

...przez ściśnięte gardło - reportaż Janusza Życzkowskiego

Cofki na dopływach Odry. Co ma na to wpływ?

Fala na Odrze uległa spłaszczeniu. Czy to dobrze?

Hezbollah potwierdził śmierć swego głównego dowódcy

Stany alarmowe na Odrze. Co z Wrocławiem? Sprawdź!

Przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie miała dwa księżyce

Jakubiak: Nie byłoby tego kataklizmu. Można było to zrobić