Przejdź do treści
09:49 Azja: Tajlandia zamknęła wszystkie przejścia graniczne z Kambodżą po tym, gdy w czwartek rano wybuchły starcia zbrojne na granicy tych państw
08:54 Rosja: w obwodzie amurskim odnaleziono szczątki samolotu pasażerskiego An-24; na pokładzie było około 50 osób
08:35 Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty przekazał, że Andrzej Szejna nie będzie dalej wiceministrem spraw zagranicznych
07:43 Prezydent Donald Trump napisał na swojej platformie społecznościowej Truth Social: wspaniała wygrana Karola Nawrockiego w Polsce, będzie świetnym prezydentem
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sondaż o KPO. Tusk nie ma powodów do zadowolenia

Źródło: Kancelaria Sejmu

Ponad połowa Polaków uważa, że premier Donald Tusk nie spełnił jeszcze swojej przedwyborczej obietnicy w sprawie KPO – wynika z sondażu IBRiS.

Tusk obiecywał odblokowanie środków na Krajowy Plan Odbudowy "następnego dnia" po zwycięskich wyborach, ale to mu się nie udało. Dopiero przed końcem roku do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO.

28,7 proc. respondentów ankietowanych przez IBRiS jest przekonanych, że "raczej" lub "zdecydowanie" szef nowego rządu dotrzymał obietnicy szybkiego pozyskania pieniędzy europejskich. "Warto podkreślić, że wśród zwolenników PiS i Konfederacji żaden pytany nie wskazał takiej odpowiedzi" – informuje "Rzeczpospolita", która zleciła przeprowadzenie badania.

"Niezdecydowani są równie sceptyczni co wyborcy prawicy: z tym, że lider KO zrealizował swoją przedwyborczą zapowiedź, zgadza się zaledwie 3 proc. pytanych w tej grupie" – podaje "Rz". Gazeta zaznacza, że osoby popierające "obóz demokratyczno-liberalny", czyli KO, PL2050 i NL, w wyraźnej większości (61 proc.) uważają, że Donald Tusk dokonał przełomu w pozyskiwaniu pieniędzy z UE z postcovidovego funduszu.

Odsetek pytanych uważających, że do zrealizowania obietnicy jest jeszcze daleko, to według średnich wyników – większość badanych – 54,3 proc. W grupie osób popierających poprzedni obóz władzy aż 100 proc. respondentów odpowiedziało, że "raczej" lub "zdecydowanie" szef rządu nie dotrzymał słowa.

Wyborcy obecnej koalicji są bardziej optymistyczni: wśród nich tylko 25 proc. pytanych uważa, że obietnica nie została zrealizowana. Wśród niezdecydowanych to 57 proc.

Dziennik zwraca uwagę, że w sprawie KPO wyborcy prawicy mają mocno wyrobione zdanie – nie ma ani jednej osoby, która wskazałaby opcję "nie wiem". Takich osób jest za to bardzo dużo wśród niezdecydowanych (39 proc.). W gronie zwolenników nowej władzy zdania w sprawie KPO nie ma 15 proc. respondentów – czytamy na łamach "Rz".

Rzeczpospolita, do rzeczy

Wiadomości

W USA rosną ceny ropy. W tle rozmowy handlowe i zapasy paliw w USA

Polskie drużyny poznały potencjalnych rywali w FIBA Europe Cup

To będą doskonałe relacje! Donald Trump nie ma żadnych wątpliwości: Karol Nawrocki będzie świetnym prezydentem

39. posiedzenie Sejmu. Dzień drugi [TRANSMISJA]

Katastrofa samolotu pasażerskiego w Rosji. Odnaleziono szczątki An-24, na pokładzie było około 50 osób

IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla sześciu województw

Rosja buduje "cyfrowy gułag": na horyzoncie aplikacja szpiegowska "Max"

Pilne: W Rosji zaginął samolot pasażerski. Na pokładzie było Kilkadziesiąt osób

NSZZ Solidarność ogłasza Pogotowie Strajkowe w rzeszowskim oddziale PGE Dystrybucja S.A.

Macronowie idą "z nią" do sądu. Udowodnić, że Brigitte jest kobietą

Burza wywróciła łódź. Utonęli wszyscy bez kamizelek ratunkowych

Mocny głos z Ameryki Północnej. Potępili działania Izraela w Strefie Gazy

Bułgaria: spektakularny wzrost cen nieruchomości przed wejściem do strefy euro

Rosja ignoruje ultimatum Trumpa

Turystyczna perła mówi stop! Miasto zamyka się na turystów

Najnowsze

W USA rosną ceny ropy. W tle rozmowy handlowe i zapasy paliw w USA

Katastrofa samolotu pasażerskiego w Rosji. Odnaleziono szczątki An-24, na pokładzie było około 50 osób

IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla sześciu województw

Kreml będzie podsłuchiwał wszystkich

Rosja buduje "cyfrowy gułag": na horyzoncie aplikacja szpiegowska "Max"

Pilne: W Rosji zaginął samolot pasażerski. Na pokładzie było Kilkadziesiąt osób

Polskie drużyny poznały potencjalnych rywali w FIBA Europe Cup

To będą doskonałe relacje! Donald Trump nie ma żadnych wątpliwości: Karol Nawrocki będzie świetnym prezydentem

39. posiedzenie Sejmu. Dzień drugi [TRANSMISJA]