Smoliński: Chcemy zmniejszyć liczbę mieszkań o niskim standardzie
Dzisiejszym gościem programu Ekonomia Raport był Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.
Rozmowa dotyczyła projektów mieszkaniowych, które są wspierane przez państwo. – Jak każdy nowy program, Mieszkanie + jest trudne w realizacji. W budżecie nie ma pieniędzy, pieniądze są pożytkowane na inne cele, tutaj chcemy stworzyć projekt rynkowy, a jednocześnie chcemy wykorzystać środki, które są w Banku Gospodarstwa Krajowego, które są na wspieranie budownictwa komunalnego i społecznego, szeroko rozumianego. To wsparcie budownictwa o umiarkowanych czynszach, z możliwością dojścia do własności, to jest pilotaż realizowany przez BGK Nieruchomości. Rozpoczęto budowę 1500 mieszkań, część już po wbitej łopacie – powiedział wiceminister Kazimierz Smoliński.
"Celem jest osiągnięcie średniej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, jaka jest w UE"
– Potencjalnie listy inwestycyjne zawarte z samorządami i spółkami skarbu państwa, pozwalają na dzisiaj zbudować około 18 tysięcy mieszkań. Celem jest perspektywa do 2030 r., żeby osiągnąć średnią liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców, jaka jest w Unii Europejskiej. Mamy najniższą liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców w Unii Europejskiej. Chcemy zmniejszyć liczbę mieszkań o niskim standardzie i mieszkań przegęszczonych. Trzeci filar i nasz cel to wprowadzenie indywidualnych kont mieszkaniowych, czyli systematyczne oszczędzanie na szeroko rozumiany cel mieszkaniowy i tam będzie dopłacana premia od państwa – dodał gość programu.
– Oprócz mieszkań, które buduje BGK Nieruchomości, tam gdzie jest ten filar rynkowy, wspierany finansowanie, to w segmencie społecznym to jest 85 tysięcy mieszkań do wybudowania, gdzie dofinansowanie jest to budownictwo socjalne, dla najniższej zarabiających. To noclegownie, domy dla osób bezdomnych, gdzie dofinansowanie sięga nawet 55 proc., tam chcemy około 85 tysięcy by samorządy mogły zbudować. Około 70 tys. mieszkań chcemy by zostało wybudowane z BGK, gdzie samorządy będą mogły dostać 20 proc. dofinansowanie, jeśli będą budowały mieszkania na wynajem, czynsz nie może wynosić więcej niż 4 proc. wartości odtworzeniowej – zakończył wicemister Smoliński.