Przejdź do treści
20:18 Syria: Pożary lasów w czasie jednej z najgorszych od dekad susz
19:37 Zachodniopomorskie: Zakończyły się utrudnienia na DK26 w rejonie Chojny
18:29 Sport: Iga Świątek wygrała z amerykańską tenisistką Danielle Collins 6:2, 6:3 w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu
17:43 Śląskie: Woda w Bestwinie nadal nie nadaje się do spożycia
16:47 Mazowieckie: Prokuratura poinformowała o rozpoczęciu oględzin budynku po pożarze w Ząbkach
16:13 Gdańsk: Zakończyły się działania służb związane z uszkodzonym gazociągiem na Westerplatte
15:45 UE: Grupa europosłów apeluje o czasowe zawieszenia wjazdu obywateli z wybranych państw trzecich
14:51 Policja po pożarze w Ząbkach: mieszkańcy dolnych kondygnacji będą mogli wejść do swoich mieszkań
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Barbara Skrzypek nie żyje. Władza bez refleksji, tylko atakuje

Źródło: Telewizja Republika

Śmierć Barbary Skrzypek po przesłuchaniu przez prokurator Ewę Wrzosek nie wywołała żadnej refleksji po stronie rządzących. Przeciwnie – zamiast empatii i wycofania, mamy medialną ofensywę i próby relatywizacji całej sprawy. W programie „Gość Dzisiaj” Danuty Holeckiej wybrzmiały słowa, które stawiają sprawę jasno: to nie był incydent, to część systemu.

Rozmowa rozpoczęła się od – wydawałoby się – błahostki: ogłoszenia, że Polska awansowała w rankingu ONZ dotyczącym szczęścia obywateli. Redaktor Danuta Holecka z przekąsem zapytała, co mogło być tego przyczyną.

- Może badano tych, którzy wyjeżdżają zimą na Hawaje? 

– ironizował Piotr Kusznieruk z Lewicy.


- Polska jest bezpieczna, ale ten pomruk Rosji znów zaczyna się odzywać

 – zauważyła ostrożnie Jadwiga Wiśniewska.

Danuta Holecka żartobliwie podsumowała: 

- Oboje odpowiedzieli państwo źle. Mieliście powiedzieć: Tusk rządzi, Polska się uśmiecha – i idziemy na kawę!

„Prokurator z 8 gwiazdek" nie powinna prowadzić tej sprawy

Dalsza część rozmowy miała już znacznie poważniejszy ton. Tematem była tragiczna śmierć Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, która zmarła trzy dni po przesłuchaniu prowadzonym przez upolitycznioną prokurator Ewę Wrzosek.

- To była osoba, która przez 30 lat służyła państwu. Miała problemy zdrowotne, w tym ze wzrokiem. Mimo to przesłuchiwały ją trzy osoby jawnie wrogie wobec jej poglądów. Bez adwokata. Przez pięć godzin. Bez nagrania. A potem słyszymy – nic się nie stało

 – mówiła Wiśniewska.

Europosłanka przypomniała, że prokurator Wrzosek jest osobą publicznie zaangażowaną politycznie.

- Prokurator, która afiszuje się z nienawiścią do Prawa i Sprawiedliwości, z hasłem "8 gwiazdek", nie powinna prowadzić sprawy o takim ładunku politycznym

 - powiedziała.

To państwo bezprawia

Jadwiga Wiśniewska nie kryła emocji, wskazując, że działania obecnej władzy mają cechy politycznego zaszczuwania. Podkreśliła, że "koalicja 13 grudnia" od pierwszych dni swojego istnienia prześladuje politycznych przeciwników pod byle pretekstem. 

- Jeśli dziś można wezwać na przesłuchanie emerytkę, odebrać jej prawo do adwokata i zasypać ją pytaniami przez kilka godzin, to jutro mogą to zrobić każdemu z nas 

- powiedziała.

- To państwo bezprawia. To reżimowe działania. A premier po tym wszystkim idzie sobie na meczyk 

- stwierdziła.

Kusznieruk: „Sądy mogą odrzucić ten dowód”

Piotr Kusznieruk z Lewicy w tej kwestii nie polemizował. Wręcz przeciwnie – przyznał, że wiele elementów tej procedury budzi poważne wątpliwości, które budzą wątpliwości procesowe.

- Za szybko nadano status pokrzywdzonych w tej sprawie. To wygląda na spór cywilny, nie karny. Odmowa dopuszczenia pełnomocnika – bez realnej możliwości odwołania – jest wątpliwa konstytucyjnie (...). Protokół przesłuchania – jak mówią adwokaci – został "ułożony". To osłabia wiarygodność dowodu. Sąd może go odrzucić 

- skonstatował polityk i prawnik w jednej osobie.

Wiśniewska: „To zaplanowany cios w Jarosława Kaczyńskiego”

Zdaniem europosłanki Wiśniewskiej, sprawa ma podłoże czysto polityczne. Zwróciła uwagę na fakt, że wszczynając całą sprawę ponownie, ludzie Bodnara chcieli uderzyć w prezesa PiS.

- To scenariusz napisany po to, by zastraszyć środowisko PiS, zniszczyć Jarosława Kaczyńskiego i zasiać strach 

- mówiła.

Jej zdaniem, Donald Tusk i Adam Bodnar, zamiast wyciągnąć z tragedii wnioski, aby podobne sytuacje nigdy się już nie powtórzyły - będą działać jeszcze bardziej brutalnie. 

– Władza nie wyciąga wniosków. Władza się uśmiecha i mówi: "idziemy dalej". A przecież łzy po Barbarze Skrzypek nie przestały płynąć

 – podsumowała Wiśniewska, zapowiadając jednocześnie, że "przyjdzie czas na rozliczenie" tych działań.

Piotr Kusznieruk zaproponował, by sprawy o charakterze politycznym prowadziły osoby mniej zaangażowane, a sama sprawa – z racji chaosu proceduralnego – może być przez sąd oceniona jako niewiarygodna.

- Sama odmowa dopuszczenia pełnomocnika, brak nagrania, niejasny protokół – to powinno przekreślić ten materiał dowodowy

 – stwierdził.

 

A Bodnar? Idzie w zaparte

W programie padło pytanie retoryczne, które zawisło w studiu:

- Czy ministrowi sprawiedliwości naprawdę korona z głowy by spadła, gdyby powiedział: pani prokurator Wrzosek, dla dobra sprawy – odstąpmy od tej sprawy?

Minister milczy. A sprawa toczy się dalej. Prokurator dostała ochronę i obiecała, że będzie już milczeć. Rzecz w tym, że nikt w to nie wierzy.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Pomarański: 45% respondentów jest niezadowolonych z rządu Tuska i postuluje o zmianę premiera!

Wzrosła liczba ofiar powodzi w Teksasie!

Lis znów pisze o Hołowni. Ale teraz - zaskoczył wszystkich!

Lisiecki: Donald Tusk jest okłamywany przez swoje środowisko!

PILNE: Wydano zakaz korzystania z odcinka rzeki Kłodnicy

SPRAWDŹ TO!

Ząbki: Gorąco przed spalonym budynkiem. Mieszkańcy nie mogą dostać się do mieszkań

Gajcy: Tusk traktuje Ruch Obrony Granic jako atak na jego osobę!

Brudziński: Państwo Tuska abdykowało. Obywatele muszą bronić Polskich granic

Jaka przyszłość czeka Tuska? Ten sondaż mówi jasno: DYMISJA!

Trzy medale Polek w Caorle w kategorii U20

TRZEBA ZOBACZYĆ!

HIT! Obrońcy granic używają dronów. Policja informuje o... ograniczeniach!

Mazurek i Rokita ostro o Tusku. Stanowski zgasił Lisa. Odlot Wcisło i Sikorskiego

David Beckham napisał do żony poruszające słowa. Wszystko z okazji ich 26 rocznicy ślubu.

Kair anulował umowę z Rosją na Su-35. Co było powodem?

HIT DNIA

Lis wciąż bije w Hołownię. Tylko wczoraj opublikował kilkadziesiąt wpisów!

Najnowsze

Pomarański: 45% respondentów jest niezadowolonych z rządu Tuska i postuluje o zmianę premiera!

PILNE: Wydano zakaz korzystania z odcinka rzeki Kłodnicy

SPRAWDŹ TO!

Ząbki: Gorąco przed spalonym budynkiem. Mieszkańcy nie mogą dostać się do mieszkań

Gajcy: Tusk traktuje Ruch Obrony Granic jako atak na jego osobę!

Brudziński: Państwo Tuska abdykowało. Obywatele muszą bronić Polskich granic

Wzrosła liczba ofiar powodzi w Teksasie!

Lis znów pisze o Hołowni. Ale teraz - zaskoczył wszystkich!

Lisiecki: Donald Tusk jest okłamywany przez swoje środowisko!