Przejdź do treści
14:53 Media: Hamas stracił kontrolę nad 80 proc. Strefy Gazy, a 95 proc. jego dowódców zostało zabitych
14:30 PILNE: Marszałek Sejmu Szymon Holownia podpisał postanowienie ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta RP. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia br. o godz. 10.00
14:18 Polski Kościół świętuje. Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów
W Republice Gościem programu „Ewa Bugała Wszystko Jasne” będzie dziś Paweł Kukiz z Republikanów. Początek o godz. 17:30
11:00 UWAGA: Po zderzeniu pięciu pojazdów na trasie S7 w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie), zablokowana została jezdnia w kierunku Warszawy
10:47 IMGW: Niż genueński, który dotarł nad Polskę przyniesie intensywne i długotrwałe opady deszczu. Nadchodzące dni mogą przynieść nawet 100-200 mm deszczu. Narażone na nawałnice są województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie oraz części Mazowsza
Radio Republika Europoseł Maciej Wąsik (PiS) będzie w poniedziałek gościem "Poranka w Radiu Republika". Początek o godz. 7:08
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Śmierć, która stała się symbolem postkomunizmu

Źródło: Wikimedia Commons

11 lipca 1989 roku w Krynicy Morskiej zostaje znalezione ciało mężczyzny. Po identyfikacji okazuje się, że jest to ksiądz Sylwester Zych – kapłan znienawidzony przez komunistyczną bezpiekę. Jego śmierć stała się symbolem postkomunizmu – mimo że upadł komunizm, odbyły się czerwcowe częściowo wolne wybory, to służby specjalne PRL-u nadal odgrywały tu kluczową rolę.

Przez 30 lat nie udało się znaleźć sprawców zbrodni, chociaż tropy wskazują na udział MSW kierowanego przez Czesława Kiszczaka. Ślady prowadzą do Departamentu Studiów i Analiz MSW, który został powołany w 1989 roku w czasie tzw. transformacji ustrojowej. Działalnością księdza Zycha, oprócz „zwykłej” Służby Bezpieczeństwa, interesował się także Wydział IV Departamentu Studiów i Analiz MSW, który zajmował się „ujawnianiem nastrojów i zdarzeń w wybranych grupach i środowiskach oraz przeciwdziałanie zagrożeniom o charakterze nacjonalistycznym, wyznaniowym i pacyfistycznym”.

Departament został rozwiązany w kwietniu 1990 roku wraz z likwidacją SB.

To, że nie udało się tej sprawy przykryć kłamliwą propagandą, było zasługą głównie rodziny księdza Zycha, redaktora Jerzego Jachowicza (pracującego w„Gazecie Wyborczej”, przedstawiającej się wówczas za pismo Solidarności) oraz Leonarda Krasulskiego, ówczesnego wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu.

Na celowniku służb Ksiądz Sylwester Zych znalazł się w centrum zainteresowania komunistycznych służb w drugiej połowie lat 70. ubiegłego stulecia, gdy zainicjował akcję wieszania krzyży w szkołach i przedszkolach na Mazowszu. Wstanie wojennym został oskarżony o próbę obalenia siłą ustroju PRL i przynależność do organizacji zbrojnej. Został skazany na 6 lat więzienia; karę odbywał wbardzo ciężkich warunkach. We dług ówczesnej propagandy odpowiadał on za zabójstwo milicjanta sierżanta Zdzisława Karosa, śmiertelnie postrzelonego przez młodych ludzi, którzy chcieli mu odebrać broń.

Sprawcy byli zaprzyjaźnieni z księdzem Zychem, który był duszpasterzem młodzieży w Grodzisku Mazowieckim.

– Wszystko wskazuje na to, że ksiądz Zych był wyjątkowo znienawidzony przez bezpiekę. Przedstawiciele siłowych komunistycznych resortów uwierzyli wnarrację,że kapłan był niemal sprawcą zabójstwa sier-żanta Karosa. Zrobiono z niego współsprawcę, człowieka opętanego nienawiścią, co było absolutnym kłamstwem – mówi prof. Jan Żaryn, historyk.

Po wyjściu zwięzienia ksiądz Zych był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, otrzymywał anonimy itelefony zgroźbami śmierci, kilka razy został pobity przez nieznanych sprawców.


W kwietniu 1989 roku ksiądz Zych został napadnięty przy ul. Targowej, nieopodal Teatru Powszechnego, zktórego wyszedł po spektaklu. Trzej mężczyźni wciągnęli kapłana do bramy, bili go, kopali i zmuszali do picia alkoholu, a na koniec rozebrali do naga. Według prokuratury prowadzącej śledztwo wsprawie napadu, agresorów spłoszyła dziewczyna, która zaczęła krzyczeć. Gdy sprawcy uciekli, dziewczyna odwiozła kapłana do domu sióstr zakonnych do Białołęki, gdzie mieszkał. Co ciekawe, po kilku dniach zostało tam podrzucone ubranie księdza. Nigdy nie udało się odnaleźć dziewczyny, która miała znaleźć pobitego kapłana.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT CZYTAJ W NAJNOWSZYM WYDANIU GAZETY POLSKIEJ!

GAZETA POLSKA, TELEWIZJA REPUBLIKA

Wiadomości

Mentzen: rząd chce ukryć przed Polakami to, co się dzieje na granicy

Donald Trump bardzo sceptycznie o pomyśle Elona Muska ws. nowej partii

Paweł Kukiz dziś w Republice. O 17.30 w programie Ewy Bugały

Las, który uczy i inspiruje – opowieść o pasji Łukasza Matrasa

Marszałek zdecydował: Zgromadzenie Narodowe 6 sierpnia o godz. 10.00

Szczęsny blisko nowego kontraktu z Barceloną. Padła konkretna data

Polski Kościół świętuje. Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

Komuna wróciła. Tusk zakazuje fotografowania w pasie granicznym

"Taniec z Gwiazdami" wraca! Karolak oficjalnie w programie, a w kuluarach mówi się o wielkim debiucie gwiazdy „Klanu”!

Akcja Demokracja znowu w akcji. O obrońcach granic: "rasistowskie bojówki"

Chińskie bibeloty zamiast biało-czerwonej. Orlen usuwa polskie flagi ze stacji?

Hołownia: Zwołam Zgromadzenie Narodowe. Jestem człowiekiem pokoju

Ziobro: interes Niemiec stał na przeszkodzie przesłuchania właścicielki Axel Springera

NASZ NEWS: Wyniki referendum 2023 zostały ukryte w podstronach PKW. Dlaczego utrudnia się dostęp wyborcom?

Wimbledon: Świątek zagra o ćwierćfinał, Zieliński i Hsieh o półfinał miksta

Najnowsze

Mentzen: rząd chce ukryć przed Polakami to, co się dzieje na granicy

Marszałek zdecydował: Zgromadzenie Narodowe 6 sierpnia o godz. 10.00

Szczęsny blisko nowego kontraktu z Barceloną. Padła konkretna data

Polski Kościół świętuje. Dziś pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

Komuna wróciła. Tusk zakazuje fotografowania w pasie granicznym

Donald Trump bardzo sceptycznie o pomyśle Elona Muska ws. nowej partii

Paweł Kukiz dziś w Republice. O 17.30 w programie Ewy Bugały

Las, który uczy i inspiruje – opowieść o pasji Łukasza Matrasa