Lasy Puszczy Sandomierskiej, ich różnorodność oraz bogactwo fauny i flory znane są w całej Polsce. Właśnie tu, w północnej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie położone jest Nadleśnictwo Kolbuszowa. W tym odcinku programu „Smaki Lasu” przygotujemy dla Państwa jednogarnkowe danie – Dzika w ziołach z warzywami. Zapraszamy do obejrzenia!
Puszczę Sandomierską od XIV w. zamieszkiwali Lasowiacy, którzy zajmowali tereny leżące w widłach Wisły oraz Sanu. Była to grupa etnograficzna, która czerpała korzyści z lasu. Podstawą ich bytowania był przemysł leśny oraz drzewny, a także rolnictwo, zbieractwo i łowiectwo.
W Kolbuszowej powstał skansen, ukazujący podkarpackie wsie z przełomu XIX i XX wieku. Na blisko 30 ha znajduje się 80 obiektów prezentujących kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków. Znajdują się tu m.in. chałupy, budynki inwentarskie, stodoły, spichlerze, budynki przemysłów wiejskich, takich jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia. W skansenie znajdziemy również dawną szkołę, karczmę i remizę strażacką oraz kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Do najstarszych obiektów należą m.in.: dwór z Brzezin z 1753 r., spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r., chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r.
Na terenie Puszczy Sandomierskiej powstała także ścieżka edukacyjna, ukazująca walory przyrodnicze tamtejszych lasów. Jej trasa liczy ponad 300 km i udostępnia obszar około 130 tys. ha. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku. Przy szlaku znajdują się liczne miejsca do grillowania oraz wiaty do odpoczynku. Ścieżki przygotowane są zarówno na wyprawy piesze, jak i rowerowe. Na szlaku znajdziemy liczne obiekty turystyczne.
„Przede wszystkim naszą ideą było to, żeby palone były ogniska w miejscach bezpiecznych, wyznaczonych. Bez względu na termin, czy to jest lato, czy to jest zima, czy jest upalnie i sucho, czy jest mokro. Żeby każdy mógł bezpiecznie zapalić sobie ognisko. Przygotowujemy również drewno, bo jest to po prostu dużo bardziej przyjazne dla ludzi, bo mają suche drewno, z którego w każdej chwili mogą skorzystać” – powiedział Bartłomiej Peret, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa.
Dzik w ziołach z warzywami
SKŁADNIKI:
1,5 kg udźca z dzika
Słonina
4 cebule
2 marchewki
Kapusta
Dymka
Czosnek
Leśne zioła z solą i pieprzem:
Liść laurowy, ziele angielskie, kozieradka, kolendra, mielona papryka, mięta
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Kapustę szatkujemy, marchewkę kroimy w plastry, drobno siekamy cebulę dymkę. Mięso z dzika kroimy w dużą kostkę (jak na gulasz). Słoninę kroimy w małą kostkę. Na lekko rozgrzaną patelnię wrzucamy słoninę i wytapiamy z niej tłuszcz. Następnie dorzucamy cebulkę dymkę, a potem mięso z dzika, które podsmażamy przez chwilę. Zdejmujemy wszystko z patelni.
Do garnka wrzucamy warstwowo: odrobinę okrasy ze słoniny, kapustę, zioła, mięso z dzika, przyprawy, marchewkę i podsmażoną cebulę dymkę. Następnie powtarzamy, aż do wyczerpania produktów. Na koniec dodajemy liść laurowy. Całość dusimy pod przykryciem około 45 minut, tak aby mięso było miękkie. Na koniec przyprawiamy solą oraz pieprzem. Smacznego!