Związek Zawodowy Celnicy.pl rekomenduje celnikom odmowę wykonania polecenia służbowego w przypadku zatrzymywaniu automatów do gier. W programie „Republika na żywo” sprawę wyjaśniał Cezary Gmyz, dziennikarz śledczy, który 5 lat temu ujawnił aferę hazardową.
27 października Związek Zawodowy Celnicy.pl wydał komunikat skierowany do funkcjonariuszy celnych dotyczący trybu postępowania przy zatrzymywaniu automatów. Związek rekomenduje funkcjonariuszom, którym wydawane są polecenia zatrzymania automatów, aby odmawiali wykonania polecenia służbowego w trybie artykułu 127 ust. 2 i 3 Ustawy o Służbie Celnej:
W trybie i na zasadach art.127 ust.3 uoSC odmawiam wykonania polecenia zatrzymania automatów. Uważam, że wydane polecenie jest niezgodne z prawem, albowiem o wadliwości prawnej przepisu art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych i niemożności stosowania tego przepisu decyduje prawo unijne, które ma pierwszeństwo przed porządkiem krajowym. Wskazana wadliwość prawna wynika z faktu braku notyfikacji w/w przepisu, który to fakt jest powszechnie wiadomy (podobnie jak powszechnie wiadomo, iż dopiero właśnie rozpoczęto procedurę notyfikacji tego przepisu) (…)
Przy czym art.127 ust.2 uoSC zalecamy stosować w każdym przypadku przy zatrzymywaniu automatów, nawet gdy uzyskujemy zatwierdzenie zatrzymania przez Prokuratora i nawet gdy jest wystawione upoważnienie do kontroli przed jej przeprowadzenie – informuje Związek Zawodowy Celnicy.pl.
Jest również ostrzeżenie, że funkcjonariusz, który nie skorzysta z tego trybu bierze na siebie całą odpowiedzialność za ewentualne złamanie prawa. Korzystający natomiast z ww. trybu uwalnia
się od potencjalnego zarzutu złamania prawa w związku z wykonywaniem czynności służbowych – odpowiedzialność uderza przede wszystkim w tego, kto ponowił nakaz wykonania polecenia w trybie art.127 ust.2 uoSC – wyjaśnia Związek.
Na antenie Telewizji Republika sprawę szczegółowo wyjaśniał Cezary Gmyz, który 5 lat temu ujawnił aferę hazardową.