Senat poparł uchwaloną na początku kwietnia przez Sejm ustawę dekomunizacyjną. Zmiany, które wprowadza ustawa dotyczą m.in. nazw ulic i obiektów związanych z komunizmem lub ustrojem totalitarnym. Za takim rozwiązaniem głosowało 74 senatorów, 4 było przeciwnych, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.
Zgodnie z ustawą za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.
Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji.
Decyzję o stwierdzeniu nieważności uchwały nadającej niezgodną z nowymi przepisami nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej będzie podejmował wojewoda po obowiązkowym zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Zgodnie z nowymi przepisami, zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ustawa dekomunizacyjna w Senacie. Żaryn: To świadectwo mentalnej zmiany Polaków
Nowe adresy i usuwanie pomników. Senat zajmie się ustawą dekomunizacyjną
Spór o radzieckie pomniki. MSZ Rosji: Plany Polski to cynizm i wandalizm
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!