Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
WAŻNE NASZ NEWS: SZEF BBN BARTOSZ GRODECKI SPOTKA SIĘ W WASZYNGTONIE Z Elbridge M. Colby z Departamentu Obrony USA
WAŻNE NASZ NEWS: MARCIN PRZYDACZ I NIKODEM RACHON SPOTKAJĄ SIĘ M.IN. Z SEKRETARZEM STANU USA MARCO RUBIO
00:39 Ukraina: Siły rosyjskie dokonały w nocy ze środy na czwartek zmasowanego ataku przy użyciu rakiet i dronów na Kijów uderzając m. in. w budynki mieszkalne - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Co najmniej 5 osób zostalo rannych
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu

Senat debatuje nad powołaniem nowego RPO. Wróblewski: Nie będę rzecznikiem rządu ani opozycji, będę stawał po stronie obywateli

Źródło: PAP/Albert Zawada

Solennie deklaruję, że nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji, deklaruję, że będę stawał po stronie obywateli — powiedział w czwartek w Senacie kandydat na RPO Bartłomiej Wróblewski.

W Senacie w czwartek trwa debata nad wyrażeniem zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO.

????Rzecznik Praw Obywatelskich jest istotnym organem państwa, ważną funkcją i dużą odpowiedzialnością

- powołany przez Sejm Rzecznik Praw Obywatelskich @bwroblewski.

— Senat RP ???????? (@PolskiSenat) May 13, 2021

Kandydat mówił o swoich kwalifikacjach oraz wizji działalności RPO. „Jestem przygotowany merytorycznie z racji wykształcenia, pracy zawodowej oraz doświadczenia społecznego w służbie drugiemu człowiekowi. Jestem osobą pracowitą, konsekwentną i niezależnie myślącą” - podkreślił Wróblewski.

????Nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji. Będę stawał po stronie obywateli

- powołany przez Sejm Rzecznik Praw Obywatelskich @bwroblewski.

— Senat RP ???????? (@PolskiSenat) May 13, 2021

Specjalista od prawa konstytucyjnego

Mówiąc o swoim wykształceniu kandydat zaznaczył, że studiował i obronił doktorat na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dodał, że trzy lata uzupełniał swoje wykształcenie za granicą.

Poinformował, że ma dyplom znajomości kilku obcych języków: niemieckiego, angielskiego, francuskiego i rosyjskiego. Powiedział też, że pracował w Kancelarii Prezydenta RP w Biurze Prawa i Ustroju jako ekspert. Kandydat do RPO dodał, że od prawie dwudziestu lat wykłada prawo konstytucyjne i prawa człowieka, oraz że jest autorem trzech książek.

Priorytetem jest pomoc najsłabszym

Wróblewski mówił o kilku obszarach swoich planów — jako RPO, jednym z nich jest pomoc ludziom najsłabszym i dotkniętym przemocą. Mówił tu m.in. o osobach chorych, niepełnosprawnych, seniorach, więźniach, bezdomnych oraz dzieciach.

????Będę rzecznikiem polskiej wsi. Uważam, że musimy więcej zrobić, żeby wspierać, chronić i pomagać rolnikom ze względu na ich wolności i prawa, które w różny sposób są ograniczane

- powołany przez Sejm Rzecznik Praw Obywatelskich @bwroblewski.

— Senat RP ???????? (@PolskiSenat) May 13, 2021

- Solennie deklaruję, że nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji, że będę stawał po stronie obywateli — zadeklarował Wróblewski.
Zapewnił, iż jeśli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich chciałby, aby biuro Rzecznika było spluralizowane, „różnorodne środowiskowo oraz światopoglądowo”.

PAP