Senatorowie zablokowali referendum. Boją się woli narodu
Senacka większość koalicji 13 grudnia odmówiła Polakom prawa do wypowiedzenia się w referendum o unijnej polityce klimatycznej, ignorując apel prezydenta i wyraźny sygnał, jaki naród wysłał w 2025 roku.
W środę Senat RP nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta Karola Nawrockiego ogólnokrajowego referendum w sprawie unijnej polityki klimatycznej – Zielonego Ładu. Zgodnie z konstytucją do wyrażenia zgody potrzebna była bezwzględna większość 48 głosów przy obecności co najmniej połowy senatorów. Za referendum opowiedziało się jedynie 32 senatorów, przeciw było 62, a jeden wstrzymał się od głosu.
Decyzja zapadła pomimo stanowczego apelu ministra Pawła Szefernakera, który jeszcze przed głosowaniem podkreślał:
Istota sprawy sprowadza się do tego, czy Polacy maja prawo decydować w kwestii zielonego ładu. Zarzut części senatorów, że jest to kwestia polityczna nie jest słuszny. Tak naprawdę kwestią polityczną byłaby natomiast niezgoda na referendum, którego wynik - tu minister zwrócił się bezpośrednio do senatorów z koalicji 13 grudnia - mógłby się wam nie podobać
Decyzja Senatu jest szczególnie wymowna w kontekście ostatnich lat. Większość. senatorska to wciąż pokłosie wyborów parlamentarnych z 2023 roku. W 2025 roku Polacy dokonali jednak wyraźnego update’u – wybrali na prezydenta Karola Nawrockiego, kandydata popieranego przez opozycję, odrzucając rządowego kandydata. Niespełna rok po tym, jak naród jednoznacznie zakwestionował kierunek polityki obecnej koalicji, senatorowie tej samej większości pokazali, jak traktują prawo Polaków do samostanowienia.
Zamiast pozwolić obywatelom wypowiedzieć się w fundamentalnej sprawie, która wpływa na ceny energii, rolnictwo, przemysł i codzienne życie milionów rodzin, senatorowie koalicji postawili na zablokowanie głosu Narodu. Dla wielu Polaków to czytelny sygnał: władza nie chce pytać, gdy odpowiedź może być niewygodna.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
„To jest akcja nękania dziennikarzy”. Goście Republiki ostro komentują serię prowokacji wobec stacji
Kaczyński po marszu na Placu Zamkowym: „Patriotyczna Polska się budzi”
Grodecki rozmawiał z wiceszefem Pentagonu. "Polska może liczyć na utrzymanie silnego zaangażowania wojskowego USA"